Jak dobrać krem do twarzy?
Świeża i wypoczęta twarz to wizytówka każdej kobiety. Często jest zasługą skomplikowanej pielęgnacji czy wielu zabiegów medycyny estetycznej. Jednak najlepszą bazę (do dalszych etapów dbania o cerę) stanowi krem do codziennej pielęgnacji. Jak zatem dobrać go do odpowiedniego typu cery?
Skóra twarzy
Skóra jako organ składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej.
Aby mówić o doborze kremu, musimy skupić się na najbardziej zewnętrznej warstwie, czyli naskórku. Składa się on z pięciu warstw:
- warstwy rogowej (główne funkcje to: utrzymywanie odpowiedniego uwodnienia, zapewnienie elastyczności skóry, ochrona przed promieniowaniem UV czy uszkodzeniami mechanicznymi),
- warstwy ziarnistej (tworzenie białek keratynowych),
- warstwy kolczystej (pigmentacja, regeneracja, nadawanie spoistości i objętości),
- warstwy podstawnej (pigmentacja, odbieranie bodźców, tworzenie nowych komórek).
Warstwa podstawna i kolczysta są warstwami, w których dochodzi do tworzenia nowych komórek. Utrzymują one też wodę w swych komórkach, nawet do 80%. Kolejne, bardziej zewnętrzne warstwy charakteryzują się rogowaceniem, czyli wypychaniem starszych komórek na powierzchnię i złuszczaniem się skóry.
Naskórek może przyjmować różne grubości ze względu na miejsce, w którym występuje. Najcieńszy jest w okolicy oczu – dlatego często są tam widoczne naczynka krwionośne oraz sińce. Aplikując krem na twarz, docieramy jedynie do pierwszej warstwy skóry (naskórka). To właśnie tutaj składniki kremu będą wykazywały swe działanie, np. ceramidy będą silnie wiązały wodę i sprawiały, że skóra będzie lepiej uwodniona.
Jaki krem do jakiej cery?
Każdy z typów cery charakteryzuje się odmiennymi właściwościami. Możemy je podzielić w następujący sposób:
Cera normalna
Cera normalna jest typem cery, którzy przysparza najmniej problemów. Nie posiada ona rozszerzonych porów, zaskórników, przetłuszczającej się strefy T czy niedoskonałości. Jest odpowiednio nawilżona, napięta i gładka. Nie posiada też zmarszczek. Taki typ cery występuje najczęściej u dzieci.
Typ kremu: nawilżający, o lekkiej konsystencji, zawierający filtr przeciwsłoneczny.
Cera mieszana
Cera mieszana występuje u większej liczby populacji. Charakteryzuje się obszarami skóry suchej oraz tłustej. Strefa T (czoło, nos oraz broda) przetłuszcza się, z kolei skronie i policzki ulegają łatwo przesuszeniu (cera sucha).
Typ kremu: zalecane jest stosowanie dwóch kremów.
1) na strefę T – krem o lekkiej konsystencji, nawilżający, lekko redukujący wydzielanie sebum, matujący i ściągający.
2) na policzki i skronie: krem półtłusty, silnie nawilżający lub natłuszczający (w zależności od stopnia przesuszenia skóry).
Cera tłusta i trądzikowa
Są to szczególnie problematyczne cery, wymagające nieustannej pielęgnacji i dobierania odpowiednich kosmetyków. Cera tłusta, jak sama nazwa wskazuje, cechuje się dużą ilością wydzielanego sebum i rozszerzonymi porami. Jest często grubsza, błyszcząca, ze skłonnością do powstawania zaskórników. Z nich często powstają liczne niedoskonałości (grudki, krostki). Zaczopowane pory są podłożem do rozwoju trądziku. Może on być także wynikiem bytujących na skórze bakterii.
Typ kremu: lekki, ze składnikami pochodzenia mineralnego (mika, kaolin, zielona glinka), hamujący wydzielanie sebum, zwężający pory, matujący, o działaniu antybakteryjnym (cynk, niacynamid). Ponadto kremy powinny być bez alkoholu, który silnie wysusza skórę, co powoduje dalszą produkcję dużej ilości sebum. Nie należy stosować kremów tłustych, a także zawierających substancje komedogenne (zatykające pory), np. oleje, woski, lanolina czy algi.
Cera sucha
Produkcja sebum jest znacznie ograniczona, przez co skóra się nie błyszczy – jest wręcz matowa. Pory nie są rozszerzone oraz rzadko pojawiają się zaskórniki. Taka skóra ma skłonność do łuszczenia się i szybkiego starzenia. Zmarszczki znacznie się pogłębiają, co jest spowodowane utratą wody. Dodatkowo cera sucha jest wrażliwa na działanie detergentów, mydeł, wiatru, mrozu czy słońca.
Typ kremu: silnie nawilżający, natłuszczający, zatrzymujący wodę w skórze (składniki takie jak: ceramidy, kwas hialuronowy, mocznik), odbudowujący warstwę lipidową skóry, zawierający witaminy czy proteiny.
Cera wrażliwa
Ulega szybkiemu podrażnieniu, jest często napięta, zaczerwieniona i swędząca. Dodatkowo jest skłonna do uczuleń i wrażliwa na bodźce zewnętrzne.
Typ kremu: podobnie jak w cerze suchej. Oprócz tego warto stosować kremy bogate w składniki łagodzące: alantoina, pantenol czy woda termalna. Skład kremu powinien być prosty. Wymagana jest również ochrona przeciwsłoneczna.
Cera naczynkowa
Często pojawiają się zaczerwienienia, szczególnie w okolicy nosa i policzków. Mogą również występować popękane naczynka (tzw. pajączki). Szybko reaguje na zmiany i wahania temperatury: gorąco, wiatr, mróz. Do zaczerwienienia mogą również prowadzić takie czynniki, jak np. pikantne potrawy, stres lub złość. Skóra często jest też napięta, gorąca, a nawet piekąca.
Typ kremu: kojący, łagodzący, uszczelniający naczynka i zmniejszający zaczerwienienie (zielona glinka, krzem, witamina C i K, algi, kasztanowiec, arnika, nagietek). Skórę należy odpowiednio nawilżać oraz chronić przed czynnikami zewnętrznymi (wiatr, mróz, słońce). Zaleca się stosowanie kremów z filtrem, również do codziennej pielęgnacji.
Cera dojrzała, starzejąca się
Cechuje się mniejszą zdolnością do regeneracji. Widoczne są zmarszczki, a skóra staje się wiotka, zmęczona i pozbawiona naturalnego kolorytu. Występują ponadto przebarwienia i plamy. Można zauważyć również, że zaczynają opadać kąciki oczu oraz ust.
Typ kremu: chroniący przed słońcem, w ciągu dnia silnie nawilżający i liftingujący. Na noc zalecany jest krem lub serum bogate w składniki odżywcze (witamina C, retinol, kwas hialuronowy, koenzym Q10, ceramidy) o gęstej konsystencji. Dodatkowo warto stosować krem do okolicach oczu i ust: silnie natłuszczający i napinający skórę.
Typ skóry często zależy od genów. Podobnie jest z procesem starzenia się skóry, któremu można zapobiegać. W dobie XXI wieku rynek farmaceutyczny i kosmetyczny oferują szeroką gamę preparatów do każdego rodzaju skóry. Aby o nią zadbać, wystarczy odpowiednio dopasować krem.
ja kupiłam na chybił trafił krem Efektimy z serii fermentology (ze składnikami ze sfermentowanych roślin) i się okazał strzałem w dziesiatkę, czasem przypadek okazuje się najlepszy i można trafić na super skład