Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży

Słuchaj artykułu

Sen pełni bardzo ważną funkcję w życiu każdego człowieka. Odpowiednia jego ilość i jakość pozwalają zregenerować zarówno ciało, jak i umysł. Wszelkie zaburzenia związane ze snem i rytmem dobowym mogą wpłynąć negatywnie na jakość życia. Dotyczy to również dzieci i młodzieży, u których często diagnozuje się zaburzenia snu.

Zaburzenia snu u dzieci i młodzieży

Sen prawidłowy a zaburzenia snu 

Zaburzenia snu to wszelkie nieprawidłowości dotyczące czasu trwania snu lub pojawianie się w trakcie snu zachowań, które naturalnie nie powinny mieć miejsca. Dzieci i młodzież potrzebują większej ilości snu niż człowiek dorosły, aby móc poprawnie funkcjonować.


Witaminy dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Odpowiednia ilość snu jest potrzebna dla prawidłowego rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dziecka. Największa ilość snu jest niezbędna noworodkom i niemowlętom (ok. 14-17 godzin). Dzieci w wieku przedszkolnym potrzebują około 10-13 godzin, natomiast starsze dzieci uczęszczające już do szkoły powinny spać średnio 9-11 godzin. Młodzież potrzebuje z kolei od 8 do 10 godzin snu [4]. 

Niedobór snu może objawiać się u dzieci nerwowością, zaburzeniami procesów poznawczych, problemami w szkole, hiperaktywnością i zaburzeniami emocjonalnymi [4]. 

Nadmierna aktywność w godzinach nocnych i wieczornych oraz nieprawidłowa higiena snu prowadzą do obniżenia się jego jakości i ilości [3, 4]. 

Zaburzenia snu występujące u dzieci i młodzieży 

  • Zespół opóźnionej fazy snu – jest to schorzenie związane z nieprawidłowo działającym zegarem biologicznym, zaburzeniem rytmu okołodobowego. Jednostka zmagająca się z tym schorzeniem ma problemy z zasypianiem o odpowiednich porach. Schorzenie to najczęściej występuje wśród młodzieży. Przyczyn upatruje się w opóźnionym wydzielaniu się melatoniny. 
  • Zespół niespokojnych nóg – jest to zaburzenie zmysłowo-motoryczne, w którego przebiegu pojawiają się specyficzne odczucia w kończynach dolnych (wrażenia mrowienia, „gęsiej skórki”, „łaskotek” i „mrówek”), które powodują, że dziecko w trakcie snu może zupełnie nieświadomie i poza kontrolą poruszać nogami w celu poczucia ulgi. Obniżenie jakości i ilości snu będące wynikiem tego zaburzenia powoduje drażliwość, zaburzenia procesów poznawczych i problemy w szkole. Zespół niespokojnych nóg często współwystępuje z ADHD.  
  • Bezsenność – charakteryzuje się problemami z zasypianiem bądź zachowaniem ciągłości snu (wybudzanie się w środku nocy). 
  • Narkolepsja – to zaburzenie snu występujące stosunkowo rzadko w populacji. Objawem charakterystycznym narkolepsji jest nadmierna senność w trakcie dnia oraz katapleksja, czyli nagłe i chwilowe zwiotczenie mięśni przy zachowanej świadomości. Innymi objawami narkolepsji są porażenie przysenne i halucynacje przysenne. 
  • Parasomnie – występują częściej w grupie dzieci, szczególnie wśród tych zmagających się z zaburzeniami psychicznymi i neurologicznymi. Mogą być wywołane przez stresory sytuacyjne wchodzące w interakcje z predyspozycjami genetycznymi i psychologicznymi jednostki. Do najczęściej diagnozowanych parasomnii zaliczamy np. lunatykowanie, koszmary senne, lęki nocne [1-4]. 

Diagnoza i leczenie zaburzeń snu u dzieci i młodzieży 

Aby móc zdiagnozować zaburzenia snu u dziecka lub nastolatka należy najpierw przeprowadzić szczegółowy wywiad. Potrzebne są informacje nie tylko o funkcjonowaniu psychospołecznym dziecka, ale także o przebiegu dnia, nawykach i przyzwyczajeniach związanych z chodzeniem spać [1]. 

Informacje uzyskane podczas wywiadu można uzupełnić za pomocą metod obserwacyjnych i ilościowych np. poprzez analizę dzienniczka snu, kwestionariuszy psychologicznych i badań z użyciem współczesnej technologii [1]. Farmakoterapię można stosować w przypadku wystąpienia u dziecka lub nastolatka zaburzeń snu, ale tylko jako środek pomocniczy. 

Zaburzenia snu występują u dzieci i młodzieży w nasileniu większym niż w grupie dorosłych, dlatego tak ważne jest poznanie poszczególnych rodzajów zaburzeń snu, ich prawidłowa diagnoza i wdrożenie w życie planu leczenia.

Przeczytaj również:
Czym są parasomnie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Ivaneka A., Patwari P., Rozpoznawanie i leczenie zaburzeń snu u dzieci, Psychiatria po Dyplomie, 2009, s. 67-74. 
  2. Talarczyk M., Lęk nocny i zaburzenia snu u dzieci, Model pracy terapeutycznej z dzieckiem i rodzicami. Psychoterapia, 2009, s. 37-51. 
  3. Urban M., Diagnostyka i leczenie zaburzeń snu u dzieci i młodzieży, Psychiatria i Psychologia Kliniczna, 2007, s. 36-41. 
  4. https://www.poradnia-psyche.pl/blog/zaburzenia-snu-u-dzieci
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę