Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Zdrowe oczy
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Asa
52

Aplikacje do mierzenia ciśnienia – czy warto z nich korzystać?

Słuchaj artykułu

Pomiar ciśnienia tętniczego stanowi jeden z podstawowych parametrów badanych w celu oceny stanu zdrowia, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. Tradycyjnie kojarzony jest z pomiarem dokonywanym przez lekarza, ale coraz częściej, zwłaszcza w pomiarach domowych, stosuje się ciśnieniomierze automatyczne, które są łatwe w obsłudze.

Jak używać aplikacji do mierzenia ciśnienia? Czy pomiary uzyskane przy ich pomocy są wiarygodne? Które aplikacje są najpopularniejsze?

Aplikacje do mierzenia ciśnienia – czy warto z nich korzystać?

Jak mierzyć ciśnienie krwi za pomocą aplikacji w telefonie? 

Pomiar ciśnienia krwi za pomocą aplikacji w telefonie jest stosunkowo prosty. Do korzystania z nich wymagany jest smartwatch lub bezprzewodowy ciśnieniomierz. Należy pobrać aplikację, a następnie podać kilka podstawowych danych takich jak wiek, wzrost, waga, płeć czy wykonywana aktywność fizyczna. Następnie wybrane urządzenie łączy się przez bluetooth z telefonem.

Smartwatch, aby zmierzył ciśnienie, wymaga wykonania kalibracji. Kalibracja polega na tym, że najpierw należy kilkakrotnie zmierzyć ciśnienie przy pomocy tradycyjnego urządzenia, nosząc w tym samym czasie zegarek na drugiej ręce. Wyniki pomiaru wpisuje się do aplikacji. Należy to zrobić kilka razy, później zegarek mierzy już ciśnienie samodzielnie. 


Pomiar ciśnienia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czy aplikacja do mierzenia ciśnienia krwi daje wiarygodne wyniki? 

Mierzenie ciśnienia tętniczego za pomocą aplikacji w telefonie i smartwatcha wydaje się bardzo atrakcyjne, gdyż może być wykonywane praktycznie wszędzie i nie wymaga posiadania dodatkowego urządzenia w postaci ciśnieniomierza. Może to być przydatne zwłaszcza w podróży, ponieważ telefon, w przeciwieństwie do aparatu mierzącego ciśnienie, nie zajmuje miejsca w bagażu. Należy mieć jednak świadomość, że aktualnie dostępne aplikacje i rozwiązania technologiczne nie dają gwarancji, że pomiary wykonywane przez smartfon będą prawidłowe. Badania naukowe pokazały, że różnica między pomiarem ciśnienia tętniczego za pomocą aplikacji a pomiarem uzyskanym metodą tradycyjną wynosi nawet do 10%

Aplikacje często nie są przebadane przez niezależnych ekspertów. Nie powinny być więc traktowane jako podstawowy sposób diagnostyki i kontroli nadciśnienia. Stanowią pomocne narzędzie, jednak na ten moment nie mogą zastąpić typowych ciśnieniomierzy manualnych czy automatycznych

Aplikacje do mierzenia ciśnienia krwi 

Samsung Health Monitor

Aplikacja służąca do pomiaru ciśnienia tętniczego przy pomocy zegarka. Aby z niej korzystać, należy skalibrować zegarek (opisano powyżej). Kalibracji należy dokonywać co 4 tygodnie. Wyniki pomiarów zegarkiem są zapisywane w aplikacji na telefonie. Umożliwia także pomiar tętna i EKG. 

iHealth MyVitals

Przed skorzystaniem z aplikacji należy zintegrować z nią ciśnieniomierz. Aplikacja ta pozwala na zapisywanie wyników poprzednich pomiarów ciśnienia oraz tętna wraz z datą i godziną ich dokonania. System porównuje je z normami ciśnienia wyznaczonymi przez WHO. Wartości ciśnienia tętniczego mogą być również udostępniane innym. Istnieje możliwość wysyłania ich za pośrednictwem poczty e-mail, mogą być także udostępniane na portalach społecznościowych.

BP Tracker

Aplikacja podobna do poprzedniej. Dostępna dla użytkowników systemu Android. Wymaga dokupienia bezprzewodowego ciśnieniomierza. Pomiary są gromadzone w aplikacji z możliwością porównywania ich z międzynarodowymi normami i śledzenia w postaci wykresu.  

Pomiar ciśnienia tętniczego stanowi podstawowy parametr mówiący wiele o stanie zdrowia pacjenta. Wykonanie pomiaru samodzielnie staje się coraz łatwiejsze dzięki automatycznym ciśnieniomierzom, a także coraz popularniejszym aplikacjom dostępnym na telefon i smartwatch. Przypominają one o codziennym pomiarze oraz gromadzą historię pomiarów, która może być wysłana lekarzowi. Na chwilę obecną nie są one na tyle dokładne, by mogły zastąpić tradycyjny pomiar ciśnienia. Jednak dalszy rozwój technologii w przyszłości może uczynić je równie dokładnymi jak obecnie dostępne ciśnieniomierze.

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto mierzyć ciśnienie?
Nadciśnienie tętnicze – jak się je leczy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Pawłowski M., Gąsior J., Dziedzic E. et al., The smartphone as an instrument for blood pressure measurement. Medical Studies/Studia Medyczne. 2017;33(3):222-226.  
  2. Degott J., Ghajarzadeh-Wurzner A., Hofmann G. et al., Smartphone based blood pressure measurement: accuracy of the OptiBP mobile application according to the AAMI/ESH/ISO universal validation protocol. Blood Press Monit. 2021; 26(6): 441-8. 
  3. Leong A.Y., Makowsky M.J., Quality of Blood Pressure Tracking Apps for the iPhone: Content Analysis and Evaluation of Adherence with Home Blood Pressure Measurement Best Practices. JMIR Mhealth Uhealth. 2019; 7(4): e10809. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę