Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 02.10
X - Bądź piękna jesienią
X - Światowy Dzień Uśmiechu
97

Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!

Słuchaj artykułu

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, która dotyka mieszkańców krajów rozwiniętych. Często pacjenci nie wiedzą o jej istnieniu, gdyż poza niezbyt charakterystycznymi bólami głowy może nie dawać żadnych objawów.  

Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!

Podwyższone ciśnienie tętnicze może występować np. po wysiłku fizycznym, w sytuacji stresowej, podczas gorączki czy stanu zapalnego. Jest także obserwowane po spożyciu alkoholu czy paleniu tytoniu. Oprócz wyżej wymienionych sytuacji podwyższone ciśnienie tętnicze może mieć charakter chorobowy, kiedy wartość ciśnienia krwi przekracza określone normy.  

Nadciśnienie tętnicze – co to jest? 

O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie skurczowe jest większe bądź równe 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe większe bądź równe 90 mm Hg. Wówczas podane wartości ciśnienia klasyfikuje się jako nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia. Wartości ciśnienia prawidłowego oraz tych, które klasyfikuje się jako nadciśnienie zebrano w artykule Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto mierzyć ciśnienie?


Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Farmakoterapia w nadciśnieniu tętniczym 

Farmakoterapia nadciśnienia z reguły składa się z kilku preparatów i wymaga ich rzetelnego przyjmowania o stałych porach. Jak się okazuje, leki stosowane w nadciśnieniu mogą wchodzić w szereg licznych interakcji z innymi preparatami, a nawet pożywieniem. Na jakie kombinacje należy zatem uważać?  

Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu nadciśnienie tętniczego zalicza się: 

 • diuretyki (leki moczopędne),  
 • β-blokery, 
 • blokery kanału wapniowego, 
 • inhibitory konwertazy angiotensyny, 
 • blokery receptora angiotensynowego.

Zadaniem wyżej wymienionych grup leków jest obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości mieszczących się w normach. Często stosuje się zatem kilka preparatów zamiast jednego, ponieważ takie połączenie przynosi lepsze efekty terapeutyczne. Stałe utrzymywanie ciśnienia tętniczego na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne. Zapobiega to powstawaniu ewentualnych, groźnych powikłań, które nie są widoczne w początkowych fazach nadciśnienia. Natomiast nieleczone nadciśnienie grozi wieloma ciężkimi powikłaniami.  

Na jakość farmakoterapii wpływa wiele czynników. W pierwszej kolejności lekarze zachęcają pacjenta do zmiany stylu życia. Proponują redukcję wagi, wprowadzenie lżejszej diety, zmniejszenie spożywania soli kuchennej, ograniczenie spożywania alkoholu czy rzucenie palenia.  

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, przebieg i leczenie

Na jakie leki należy uważać przy nadciśnieniu tętniczym? 

Jak się okazuje, poza wyżej wymienionymi czynnikami podaż innych leków również może podnosić ciśnienie tętnicze krwi. Zalicza się do nich: 

 • niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) – osoby cierpiące na nadciśnienie podczas stanu zapalnego czy bólu głowy powinny skonsultować z lekarzem, jaki preparat powinny zażyć. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w tym wypadku jest paracetamol. Nie przynosi on jednak takich rezultatów jak inne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Dlatego też zaleca się konsultację innych substancji przeciwbólowych z lekarzem. 
 • leki hormonalne – często stosowane jako leki antykoncepcyjne lub leki w hormonalnej terapii zastępczej. Ich przyjmowanie również powinno być skonsultowane z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leki na nadciśnienie.  
 • adrenalinę, noradrenalinę. 

Podaż innych leków obok tych przyjmowanych na nadciśnienie może zarówno zmniejszać, jak i nasilać ich działanie. Dlatego też przed zażyciem każdego kolejnego leku należy dokładnie przeanalizować ulotkę i możliwe interakcje. W razie wątpliwości warto zapytać lekarza o zmianę pory dawkowania leków lub zmianę farmakoterapii.  

Zarówno leki, jak i odżywianie mają wpływ na farmakoterapię. Często nawet spożycie posiłku przyczynia się do lepszego lub gorszego wchłaniania leku. Podczas podaży leków na nadciśnienie należy szczególnie uważać na sok i owoce grejpfruta. Może on wchodzić w szereg niekorzystnych interakcji, co może skutkować licznymi działaniami niepożądanymi. Informacje te często są zawarte w ulotce.  

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 26 lutego 2021, 15:34
  Teresa

  Co może być przyczyną wzrostu ciśnienia po szczepionce Moderna? Nagły wzrost nastąpił po ok 15 min! Taką przypadłość mam też po znieczuleniach (badanie okulistyczne, dentystyczne, chirurgiczne). Ponadto zdarzyły się incydenty polekowe po ibuprofenie, karbamazepinie oraz innych stosowanych przy leczeniu nerwu trójdzielnego. Nazw wcześniej stosowanych leków nie pamiętam, bo nawet nie skojarzyłam, że to leki czy zastrzyki przeciwzapalne podnosiły ciśnienie. Zawsze kojarzyłam to z daną chorobą czy dolegliwościami bólowymi. A teraz przy szczepieniu wmówiono mi stres.

  1. 9 marca 2021, 08:32
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Jeśli wystąpiłaby u Pani reakcja nadwrażliwości na szczepionkę, to raczej pojawiłby się spadek ciśnienia. Wzrost ciśnienia podczas iniekcji faktycznie może być spowodowany stresem lub syndromem białego fartucha.
   Natomiast po wielu lekach może wzrosnąć ciśnienie i tak jest właśnie po ibuprofenie czy karbamazepinie.

 2. 18 marca 2022, 11:55
  Atabe

  A co takiego leczą leki na nadciśnienie? Bo wszystkie przepisywane przez lekarzy obniżają ciśnienie to jakie to leczenie, a przyczyna nadciśnienia jak najbardziej ma się dobrze.

  1. 11 maja 2022, 20:43
   DiDi

   Trafione w sedno. Wszystkie wyniki krwi, moczu, ekg, usg dopplera są w normie a ciśnienie na poziomie >90/ >140.
   Propopzycja kardiologa? leki… a gdzie przyczyna? Brać i nie dyskutować…

 3. 5 stycznia 2023, 18:09
  Barbara

  Wszyscy twierdzą że nadciśnienie nie boli ja niestety nawet przy cisnieniu140 czuję się bardzo złe boli mnie klatka piersiowa a głowa nigdy.Dlaczego tak się dzieje całe życie byłam niskocosnieniowcem

  1. 11 stycznia 2023, 15:40
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Nadciśnienie tętnicze może się rozwijać na skutek działania różnych czynników. Dotyczy to również osób, które dotychczas miały tendencję do niskich wartości tego parametru. Na nadciśnienie choruje co trzecia dorosła osoba w Polsce. Ból w klatce piersiowej może być jednym z objawów nadciśnienia, ale może też towarzyszyć innym schorzeniom, głównie serca. Dlatego powinna Pani być pod stałą opieką kardiologa, którego należy informować o wszystkich występujących objawach. Na ich podstawie lekarz może zadecydować o poszerzeniu diagnostyki w celu wykluczenia innych chorób układu sercowo-krwionośnego.

 4. 18 kwietnia 2023, 14:58
  BOZENA

  Czy sa darmowe porady lekarskie

  1. 19 kwietnia 2023, 07:45
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   W naszym poradniku może Pani skorzystać jedynie z darmowych porad farmaceutycznych.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę