44
30 września 2020

Nadciśnienie tętnicze – na jakie leki trzeba uważać?

Nadciśnienie tętnicze jest jedną z najczęstszych chorób, która dotyka mieszkańców krajów rozwiniętych. Często pacjenci nie wiedzą o jej istnieniu, gdyż poza niezbyt charakterystycznymi bólami głowy może nie dawać żadnych objawów.  

Podwyższone ciśnienie tętnicze może występować np. po wysiłku fizycznym, w sytuacji stresowej, podczas gorączki czy stanu zapalnego. Jest także obserwowane po spożyciu alkoholu czy paleniu tytoniu. Oprócz wyżej wymienionych sytuacji podwyższone ciśnienie tętnicze może mieć charakter chorobowy, kiedy wartość ciśnienia krwi przekracza określone normy.  

Nadciśnienie tętnicze – co to jest? 

O nadciśnieniu tętniczym mówi się, gdy ciśnienie skurczowe jest większe bądź równe 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe większe bądź równe 90 mm Hg. Wówczas podane wartości ciśnienia klasyfikuje się jako nadciśnienie tętnicze pierwszego stopnia. Wartości ciśnienia prawidłowego oraz tych, które klasyfikuje się jako nadciśnienie zebrano w artykule Nadciśnienie tętnicze – dlaczego warto mierzyć ciśnienie?

Farmakoterapia w nadciśnieniu tętniczym 

Farmakoterapia nadciśnienia z reguły składa się z kilku preparatów i wymaga ich rzetelnego przyjmowania o stałych porach. Jak się okazuje, leki stosowane w nadciśnieniu mogą wchodzić w szereg licznych interakcji z innymi preparatami, a nawet pożywieniem. Na jakie kombinacje należy zatem uważać?  

Do najczęściej stosowanych leków w leczeniu nadciśnienie tętniczego zalicza się: 

 • diuretyki (leki moczopędne),  
 • β-blokery, 
 • blokery kanału wapniowego, 
 • inhibitory konwertazy angiotensyny, 
 • blokery receptora angiotensynowego.

Zadaniem wyżej wymienionych grup leków jest obniżenie ciśnienia tętniczego do wartości mieszczących się w normach. Często stosuje się zatem kilka preparatów zamiast jednego, ponieważ takie połączenie przynosi lepsze efekty terapeutyczne. Stałe utrzymywanie ciśnienia tętniczego na odpowiednim poziomie jest niezwykle ważne. Zapobiega to powstawaniu ewentualnych, groźnych powikłań, które nie są widoczne w początkowych fazach nadciśnienia. Natomiast nieleczone nadciśnienie grozi wieloma ciężkimi powikłaniami.  

Na jakość farmakoterapii wpływa wiele czynników. W pierwszej kolejności lekarze zachęcają pacjenta do zmiany stylu życia. Proponują redukcję wagi, wprowadzenie lżejszej diety, zmniejszenie spożywania soli kuchennej, ograniczenie spożywania alkoholu czy rzucenie palenia.  

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze – przyczyny, przebieg i leczenie

Na jakie leki należy uważać przy nadciśnieniu tętniczym? 

Jak się okazuje, poza wyżej wymienionymi czynnikami podaż innych leków również może podnosić ciśnienie tętnicze krwi. Zalicza się do nich: 

 • niesteroidowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalne (np. ibuprofen) – osoby cierpiące na nadciśnienie podczas stanu zapalnego czy bólu głowy powinny skonsultować z lekarzem, jaki preparat powinny zażyć. Najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w tym wypadku jest paracetamol. Nie przynosi on jednak takich rezultatów jak inne leki przeciwbólowe czy przeciwzapalne. Dlatego też zaleca się konsultację innych substancji przeciwbólowych z lekarzem. 
 • leki hormonalne – często stosowane jako leki antykoncepcyjne lub leki w hormonalnej terapii zastępczej. Ich przyjmowanie również powinno być skonsultowane z lekarzem, aby dobrać odpowiednie leki na nadciśnienie.  
 • adrenalinę, noradrenalinę. 

Podaż innych leków obok tych przyjmowanych na nadciśnienie może zarówno zmniejszać, jak i nasilać ich działanie. Dlatego też przed zażyciem każdego kolejnego leku należy dokładnie przeanalizować ulotkę i możliwe interakcje. W razie wątpliwości warto zapytać lekarza o zmianę pory dawkowania leków lub zmianę farmakoterapii.  

Zarówno leki, jak i odżywianie mają wpływ na farmakoterapię. Często nawet spożycie posiłku przyczynia się do lepszego lub gorszego wchłaniania leku. Podczas podaży leków na nadciśnienie należy szczególnie uważać na sok i owoce grejpfruta. Może on wchodzić w szereg niekorzystnych interakcji, co może skutkować licznymi działaniami niepożądanymi. Informacje te często są zawarte w ulotce.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Olej konopny a problemy z nadciśnieniem

Olejek CBD rzeczywiście może działać wspomagająco w leczeniu nadciśnienia. Zanim włączy Pani do terapii olej konopny, radziłbym się jeszcze skonsultować z…

Zobacz więcej

Jak badać ciśnienie krwi elektronicznym ciśnieniomierzem?

W celu poprawnego pomiaru ciśnienia ciśnieniomierzem elektronicznym należy: 1. Odpocząć 15 minut. Pomiar nie powinien być wykonywany bezpośrednio po wysiłku,…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

 1. Teresa pisze:

  Co może być przyczyną wzrostu ciśnienia po szczepionce Moderna? Nagły wzrost nastąpił po ok 15 min! Taką przypadłość mam też po znieczuleniach (badanie okulistyczne, dentystyczne, chirurgiczne). Ponadto zdarzyły się incydenty polekowe po ibuprofenie, karbamazepinie oraz innych stosowanych przy leczeniu nerwu trójdzielnego. Nazw wcześniej stosowanych leków nie pamiętam, bo nawet nie skojarzyłam, że to leki czy zastrzyki przeciwzapalne podnosiły ciśnienie. Zawsze kojarzyłam to z daną chorobą czy dolegliwościami bólowymi. A teraz przy szczepieniu wmówiono mi stres.

  1. Poradnik Gemini pisze:

   Jeśli wystąpiłaby u Pani reakcja nadwrażliwości na szczepionkę, to raczej pojawiłby się spadek ciśnienia. Wzrost ciśnienia podczas iniekcji faktycznie może być spowodowany stresem lub syndromem białego fartucha.
   Natomiast po wielu lekach może wzrosnąć ciśnienie i tak jest właśnie po ibuprofenie czy karbamazepinie.

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)