Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Biały szum na dobry sen?

Słuchaj artykułu

Problemy ze snem, zmęczenie i stres mogą znacząco obniżyć jakość życia. Wśród metod relaksacyjnych coraz większą popularność zdobywa biały szum. Czy dźwięk może być kluczem do relaksu, koncentracji i poprawy jakości snu?

Biały szum na dobry sen?

Czym jest biały szum? 

Najprościej biały szum można zdefiniować jako rodzaj jednostajnego (monotonnego) dźwięku o częstotliwości umiarkowanej. Nie występują w nim nagłe spadki lub wzrosty natężenia i wysokości dźwięku. Biały szum możemy znaleźć w naszym otoczeniu. Są to np. dźwięki wydawane przez urządzenia domowe (odkurzacz, suszarka itp.). 

Nie ma badań jednoznacznie potwierdzających korzystny wpływ stosowania białego szumu, ale nie ma także badań, które kategorycznie odradzają stosowanie tych rozwiązań i wskazują na ich nieskuteczność. 

Według niektórych teorii biały szum ma właściwości uspokajające i wyciszające. Skąd takie przypuszczenie? Odpowiedź na to pytanie kryje się w specyfice działania ludzkiego mózgu oraz jego reakcji na dźwięki dobiegające z otoczenia. Mózg nawet podczas snu wyłapuje otaczające nas odgłosy, by zapewnić nam bezpieczeństwo. Choć jest to funkcja bardzo przydatna z punktu widzenia ewolucji, może mieć też swoje wady. Osoby z wyjątkowo wrażliwym słuchem mogą wybudzać się wielokrotnie podczas snu, słysząc nawet nieszkodliwe dźwięki, np. przejeżdżającego samochodu.  

Biały szum działa jak zapora ochronna przed dźwiękami z otoczenia, maskuje je. Dzięki temu nie uaktywniają one kory mózgowej. 

Wśród szumów akustycznych wyróżniamy również różowy szum. Jest on podobny do szumu białego, jednak nie ma w nim dźwięków o wyższej częstotliwości. Dobrym przykładem różowego szumu jest dźwięk deszczu słyszany z pomieszczenia. 


Na uspokojenie i wyciszenie

Zastosowanie białego szumu 

  • Pomoc w zasypianiu i/lub niwelowaniu problemu związanego z wybudzaniem się w nocy.
  • Wywołanie poczucia relaksu u osób przebywających w warunkach narażających na długotrwały hałas, np. pracujących w fabryce (możliwość włączenia dźwięków białego szumu na słuchawkach podczas przerw).  
  • Pomoc w nauce, koncentracji uwagi poprzez zagłuszenie rozpraszających dźwięków napływających z otoczenia.  

Pamiętaj, że bezsenność często jest objawem poważniejszych problemów natury psychicznej i może wymagać konsultacji z specjalistą. 

Czy biały szum jest bezpieczny dla dziecka? 

Aby biały lub różowy szum był bezpieczny dla malucha, pamiętaj o kilku podstawowych zasadach: 

  • Nie kładź urządzenia emitującego szum bezpośrednio przy dziecku. Sprawdza się w tym przypadku zasada – im dalej, tym lepiej. 
  • Ustaw urządzenie na najniższą głośność (poniżej 50 dB). 
  • Szumienie nie powinno trwać zbyt długo. Najlepiej wyłącz jego źródło zaraz po zaśnięciu dziecka.  
  • Nie stosuj białego szumu co noc. 

Aby słuch i mowa dziecka rozwijały się prawidłowo, potrzebuje ono kontaktu z jak największą ilością różnorodnych dźwięków, także w trakcie snu.


Zabawki i elektroniczne nianie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Zadbaj o sen! Doksylamina w leczeniu bezsenności


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://pieknoumyslu.com/bialy-szum-czy-sluchac/ 
  • https://positive-therapy.pl/2022/03/13/bialy-szum-szumiacy-mis-cudowny-uspokajacz-czy-niebezpieczny-gadzet/ 
  • https://akademialogopedy.pl/bialy-szum-a-przetwarzanie-sluchowe/ 
  • https://www.amplifon.com/pl/o-nas/blog/bialy-szum 
  • https://szumisie.pl/blog/bialy-szum/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę