Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
3

Choroba popromienna. Czy jest uleczalna? 

Słuchaj artykułu

W dobie wykorzystywania energii jądrowej narażenie na promieniowanie jest wciąż aktualnym tematem. Czym jest choroba popromienna? W jaki sposób różni się od odczynu popromiennego? Czy faktycznie zagraża naszemu życiu?

Choroba popromienna. Czy jest uleczalna? 

Czym jest choroba popromienna? 

Choroba popromienna wynika z nadmiernej ekspozycji organizmu na promienie jonizujące, które przyczyniają się do obumierania komórek. Jest to ciężka choroba, która zagraża życiu. Śmiertelność zależy od przyjętej dawki promieniowania, którą wyrażamy w Grey’ach (Gy).  

Najłagodniejsze, lecz nadal szkodliwe postacie choroby popromiennej mogą wystąpić już przy 0,3 (Gy), natomiast ekspozycja na promieniowanie o wartości 10 Gy prowadzi niemal zawsze do śmierci.

W zależności od czasu ekspozycji chorobę popromienną możemy podzielić na: 

  • przewlekłą – najczęściej jest związana z terapią nowotworową lub przedłużoną diagnostyką; do źródeł takiego promieniowania wykorzystywanych w medycynie zaliczamy zdjęcia rentgenowskie (RTG), tomografię komputerową, a także radioterapię w nowotworach; 
  • ostrą – występuje, gdy w krótkim czasie jesteśmy narażeni na bardzo duże ilości promieniowania; najczęściej wiąże się z wybuchami bomby atomowej lub katastrofami w elektrowniach jądrowych (np. katastrofa w elektrowni jądrowej w Czarnobylu czy Fukushimie). 

Ostra choroba popromienna – objawy 

W ostrej chorobie popromiennej (ARS) występuje wiele różnych objawów. Dotyczą one różnych narządów. Ich nasilenie zależy głównie od dawki promieniowania przyjętej przez osobę poszkodowaną. 

Wyróżniamy trzy postacie ARS: 

  • hematologiczną – pełnoobjawowa postać hematologiczna występuje przy promieniowaniu 0,7-10 Gy; im wyższa dawka, tym większe ryzyko śmierci; promieniowanie jonizujące prowadzi do zniszczenia szpiku kostnego, co z kolei może powodować krwotoki oraz ciężkie, zagrażające życiu infekcje
  • jelitową – pełnoobjawowa postać występuje przy dawkach rzędu 10 Gy, choć łagodne objawy mogą wystąpić już przy 6 Gy; w przypadku tej postaci przeżywalność jest znikoma; promieniowanie prowadzi do zniszczenia komórek przewodu pokarmowego, co z kolei przyczynia się do ciężkiego odwodnienia, zaburzeń elektrolitowych i w zestawieniu z uszkodzeniem szpiku kostnego do infekcji; 
  • mózgową/naczyniową – ta postać występuje przy promieniowaniu rzędu 50 Gy, choć niektóre objawy mogą wystąpić już przy 20 Gy; pojawia się stan zapalny w obrębie naczyń i tkanek mózgu, który powoduje m.in. ciężki obrzęk mózgu; przy tej postaci dochodzi do śmierci w ciągu 3 dni. 

Objawy związane z napromieniowaniem nie występują zaraz po ekspozycji. Nie pojawiają się one jednocześnie. Do rozwinięcia się kolejnych objawów choroby popromiennej dochodzi z czasem.  

Przebieg samej choroby możemy podzielić na kilka etapów: 

  1. etap prodromalny (zwiastujący lub nieswoisty) – w trakcie tego etapu osoba, która przyjęła dużą dawkę promieniowania, doświadcza nudności i wymiotów, czasami pojawia się biegunka; ten etap może trwać do kilku dni; 
  2. faza utajona – dochodzi do poprawy stanu zdrowia, co jest subiektywnym odczuciem pacjenta; ten etap może trwać od 1 do 6 tygodni; 
  3. etap manifestacji choroby – objawy różnią się w zależności od postaci choroby – od gorączki i wycieńczenia w postaci hematologicznej, przez nasiloną biegunkę, odwodnienie, gorączkę i zaburzenia elektrolitowe w postaci jelitowej, po wodnistą biegunkę, drgawki i śpiączkę w postaci mózgowej; 
  4. wyzdrowienie lub śmierć

Większość pacjentów, u których nie zaobserwujemy procesu zdrowienia, umiera w ciągu kilku miesięcy. Największe szanse na przeżycie mają osoby z hematologiczną postacią choroby, co wynika m.in. z mniejszej dawki promieniowania. Proces zdrowienia trwa od kilku tygodni do dwóch lat. 

Choroba popromienna – leczenie 

Leczenie choroby popromiennej musi odbywać się w warunkach szpitalnych. Powinno być prowadzone przez zespół lekarzy, w skład którego wchodzą hematolodzy i eksperci z dziedziny radioterapii. 

Po ekspozycji na promieniowanie jonizujące konieczne jest przeprowadzenie dekontaminacji (zdjęcie noszonych ubrań i dokładne umycie ciała). Bardzo ważne są też dokładna dokumentacja występujących objawów i regularne wykonywanie morfologii krwi. 

Wstępna pomoc w dużej mierze opiera się na: 

  • leczeniu objawowym,  
  • wyrównywaniu poziomu elektrolitów,  
  • leczeniu oparzeń, 
  • w niektórych przypadkach zastosowaniu jodku potasu, aby zapobiegać rozwinięciu się raka tarczycy.  

Ważna jest także skuteczna terapia bólu. 

Dodatkowo trzeba zapobiegać i leczyć potencjalne infekcje oraz stymulować wzrost komórek szpiku kostnego przy użyciu specjalistycznych leków. W niektórych przypadkach wykonuje się również przeszczep szpiku kostnego lub transfuzję płytek krwi. 

Pamiętajmy, że wydarzenia prowadzące do wystąpienia u pacjenta choroby popromiennej mogą wiązać się z traumą. W takich sytuacjach ważne jest zapewnienie choremu wsparcia psychologicznego lub psychiatrycznego. 

Choroba popromienna a odczyn popromienny 

Odczyn popromienny to działanie niepożądane radioterapii, którą stosuje się w leczeniu niektórych nowotworów. Charakter zmian i objawów różni się w zależności od miejsca i czasu ekspozycji na promienie jonizujące. Naświetlane są nie tylko chore tkanki, ale także zdrowe. Rozpad tych komórek prowadzi do pojawienia się objawów. 


Pielęgnacja skóry po radioterapii
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Radioterapia – jakie skutki uboczne wywołuje?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24328-radiation-sickness. 
  • https://www.cdc.gov/nceh/radiation/emergencies/arsphysicianfactsheet.htm. 
  • https://journals.wco.pl/los/article/view/41/45. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę