Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
5

Co zrobić, gdy pojawią się wszy? Problem wszawicy u dzieci

Słuchaj artykułu

Wszawica to powracający i wstydliwy problem, zwłaszcza wśród dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Rodzice, którzy widzą ogłoszenie o wystąpieniu przypadku wszawicy w grupie lub placówce, od razu mają głowę pełną pytań: Co zrobić, gdy moje dziecko przyniesie to do domu? Jak się zabezpieczyć? Jak się tego pozbyć?

Co zrobić, gdy pojawią się wszy? Problem wszawicy u dzieci

Wszawica jest chorobą, której przyczyną są pasożyty – wszy głowowe – żywiące się krwią człowieka. Najczęściej i najszybciej rozpowszechniają się wśród dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Dzieci w przedszkolach i szkołach bawią się wspólnie, dotykają głowami, wymieniają nakryciami głowy. Wzrost zachorowań widać też w okresie wolnym od nauki (wakacje, ferie zimowe) oraz po ich zakończeniu. To właśnie wtedy dzieci wyjeżdżają na kolonie, mają częstszy kontakt z rówieśnikami, wymieniają się ozdobami do włosów itd.  

Cicho sza, gdzieś tutaj jest wsza – profilaktyka 

Wiemy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego najważniejsze są profilaktyka i edukacja. Wszy przenoszą się przez bezpośredni kontakt „głowa do głowy” lub pośrednio, podczas używania tych samych grzebieni, czapek, ręczników czy poduszek. Jako rodzice, musimy uczyć swoje dzieci, że nie powinny dzielić się z innymi nakryciami głowy czy ozdobami do włosów.   

Dzieci, które wysyłamy do przedszkola czy szkoły, warto zabezpieczyć poprzez profilaktyczne zastosowanie szamponu opartego na naturalnych olejkach z rozmarynu czy drzewa herbacianego. Innym sposobem jest związanie włosów dziecka za pomocą specjalnych gumek do włosów przeciw wszom. Dzięki naturalnym olejkom eterycznym oddziałują one na układ oddechowy wszy i tym samym skutecznie je odstraszają. Są to innowacyjne produkty, które nie tylko działają profilaktycznie, ale też skutecznie walczą z wszami.  

Pamiętaj, aby regularnie przeglądać włosy dziecka. Jeśli podczas rutynowego sprawdzania zauważysz coś niepokojącego, podejdź do tego z wiedzą i spokojem. 

Wszy na głowie – rozpoznanie 

Pierwszym i najważniejszym krokiem w walce z wszawicą jest jej rozpoznanie. Dla rodziców może to być nie lada wyzwanie, ponieważ wszy są małe i często trudne do zauważenia. Częściej zaczynają nas niepokoić objawy zarażenia – swędząca głowa, zaczerwienienie skóry czy obecność gnid przy nasadzie włosów.  

Najczęściej pasożyty występują za uszami i na szyi, z tyłu głowy. Zauważenie żywych wszy jest trudne, ponieważ potrafią się szybko przemieszczać i nie lubią światła. Przy sprawdzaniu głowy najlepiej więc użyć metalowego grzebienia z gęstymi zębami.  

Kiedy potwierdzisz problem, poinformuj przedszkole czy szkołę, do którego uczęszcza Twoje dziecko. Rodzice często kierują się wstydem czy obawą przed tym, „co ludzie powiedzą” i nie przekazują tej informacji dalej. To duży błąd. Wczesne zdiagnozowanie problemu pozwoli na działanie i wprowadzenie odpowiednich środków, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się wszawicy.  

Wszy z głowy – leczenie preparatem 

Na rynku dostępne są różne preparaty na wszy. Stosując konkretny produkt, musisz zwrócić uwagę na zalecenia producenta. Środki do zwalczania wszy różnią się od siebie składem – najczęściej zawierają silikony 1% czy permetrynę. Różnią się również czasem aplikacji. Są takie, które należy trzymać na głowie dziecka aż godzinę, więc warto dopytać farmaceutę, co będzie najlepsze dla dziecka.  

Jeśli preparat nie usunie wszystkich wszy i gnid, aplikację powtórz po ok. 7-10 dniach (jest to okres ich wylęgania). Szczegółowe informacje znajdziesz w instrukcji dołączonej do preparatu. 

Wszy z głowy – wyczesywanie 

Pamiętaj, że żaden z dostępnych powszechnie środków nie jest w 100% skuteczny i nie zabija 100% wszy i gnid. Istnieje ryzyko, że jakiś pasożyt lub jajo przetrwa. Po zastosowaniu preparatu bardzo ważne jest wyczesanie martwych wszy i gnid. Jest to proces czasochłonny i należy go przeprowadzić dokładnie – pasmo po paśmie, wyczesując włosy bezpośrednio od skóry głowy ku końcówkom włosów. Wcześniej możesz zwilżyć włosy lub nałożyć odżywkę, by wyczesywanie było dla dziecka mniej uciążliwe.  

Do większości preparatów dołączony jest plastikowy grzebień. Jest on jednak zbyt miękki i giętki, przez co nie spełnia swojej funkcji, pozostawiając na włosach gnidy. Plastikowe grzebyki są również nieekologiczne. 

Grzebień powinien być metalowy, mieć ciasne zęby i specjalne kanaliki, które pozwalają na precyzyjne wyczesanie. Dobrze, jeśli taki produkt ma w sobie lupkę, dzięki której można się upewnić, czy wszystkie wszy i gnidy zostały usunięte. Grzebień do wyczesywania dokładnie wyczyść po każdym użyciu. Możesz go również zamrozić lub wyparzyć. 


Na wszy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wielkie porządki 

Co jeszcze możesz zrobić w walce z wszawicą? 

  • Skontroluj głowy domowników.  
  • Wygotuj, zamroź lub wyrzuć grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów.  
  • Pościel i ubrania wypierz w wysokiej temperaturze (powyżej 55°C).  
  • Zabawki wypierz lub włóż do zamrażarki na ok. 24-48 godzin.  
  • Przedmioty, których nie da się wyprać, poddaj kwarantannie. Zamknij je szczelnie w worku i odłóż na 10 dni. Po tym czasie dokładnie je wytrzep i odkurz. 

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://podyplomie.pl/dermatologia/33189,wszawica-jak-przerwac-lancuch-zarazen 
  • https://podyplomie.pl/pediatria/16862,wszawica 
  • Frankowski B., Bocchini J., Wszawica skóry owłosionej głowy – raport kliniczny, Dermatologia po Dyplomie, 2011.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę