Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
3

Czy karaluchy przenoszą choroby?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Grzegorza
Czy karaluchy są niebezpieczne dla zdrowia?

Karaluchy (karaczany) to owady mierzące od 17 do 27 mm. Zwykle mają brunatnoczarny kolor, choć zdarzają się osobniki rudawe lub całkowicie czarne. Karaluchy preferują miejsca ciepłe (20-29°C) oraz wilgotne. Zwykle unikają światła, więc najczęściej można je zobaczyć nocą, gdy wychodzą ze swoich kryjówek, aby szukać pożywienia.

Karaluchy są wszystkożerne. Poza produktami typowo spożywczymi ich pokarmem może być martwy naskórek i włosy, a nawet mydło, tkaniny czy kleje. Karaluch pozbawiony jakiegokolwiek jedzenia jest w stanie przetrwać nawet 40 dni. Ponadto owady te są odporne na działanie wielu trucizn oraz wysokie dawki promieniowania.  

Gdy karaluchy zadomowią się w mieszkaniu, zwykle można je spotkać w kuchni, łazience lub sypialni. Lubią chować się za listwami przypodłogowymi, w szafkach oraz różnego rodzaju szczelinach i zakamarkach. Najczęściej o ich obecności świadczą odchody, które wyglądem przypominają mieloną kawę. 

Czy karaluchy gryzą? 

Karaluchy z reguły nie gryzą ludzi, ponieważ nie żywią się krwią. Podczas przypadkowego kontaktu z człowiekiem wybierają ucieczkę. Nie można jednak wykluczyć, że owad w sytuacji zagrożenia (np. chwycony ręką) nie ukąsi. 

Czy karaluchy przenoszą choroby? 

Karaluchy przenoszą bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty. W badaniach prowadzonych w szpitalu w Pradze z karaluchów wyizolowano 24 gatunki chorobotwórczych bakterii, z których aż 13 było odpornych na leki. Na przestrzeni lat wielokrotnie potwierdzano związek między lokalnymi epidemiami a patogenami odnajdywanymi w karaczanach. Nie tylko sam owad i jego odchody, ale także zjedzenie pokarmu, na którym żerował, może być źródłem zakażenia. 

Odchody i powłoki karaluchów trafiają również do kurzu domowego i wywołują alergię wziewną u osób wrażliwych. Alergeny karalucha mogą też reagować krzyżowo z antygenami roztoczy.

Alergię na karaluchy ma w Polsce co czwarte dziecko chore na astmę oraz 23,9% osób zmagających się z alergicznym nieżytem nosa. Astma u osób uczulonych na karaluchy zwykle ma cięższy przebieg. 

Domowe sposoby na karaluchy 

Gdy tylko zauważysz ślady obecności karaluchów, od razu podejmij działania. W sprzedaży dostępne są specjalne trutki w formie granulek lub żelu. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, gdy w domu przebywają małe dzieci lub zwierzęta.  

Domowe sposoby na karaluchy bazują na zwabieniu ich do pułapki z wykorzystaniem piwa, fusów z zaparzonej kawy, cukru czy pieczywa. Produkt umieść w słoiku i przystaw do niego patyczek, linijkę lub kawałek tektury, by stworzyć „pomost” dla karalucha. Owad zwabiony zapachem wejdzie do słoika i nie będzie w stanie się z niego wydostać.  

Skutecznym środkiem do eliminacji karaluchów jest też kwas borowy. Wymieszaj go z cukrem, żółtkiem jaja lub ugotowanym ziemniakiem, uformuj kuleczki i umieść je w pobliżu miejsc występowania karaluchów.  

Jeśli domowe sposoby na karaluchy zawiodą, skorzystaj z pomocy firmy zajmującej się profesjonalną dezynsekcją. 

Co zrobić, by zapobiec pojawieniu się karaluchów? 

  • Dokładnie sprzątaj nawet trudno dostępne zakamarki. 
  • Uszczelnij rury, zlikwiduj przecieki, zabezpiecz kanały wentylacyjne gęstą siatką. 
  • Przechowuj sypkie produkty spożywcze w szczelnie zamkniętych opakowaniach. 
  • Często wynoś śmieci i odpady organiczne. 
  • Upewnij się, że w zakupionych „z drugiej ręki” przedmiotach (np. meblach) nie ma insektów.

Przeczytaj również:
Pluskwy domowe (łóżkowe). Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą i jak leczyć ugryzienia?


Produkty do sprzątania
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę