Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
33

Pluskwy domowe (łóżkowe). Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą i jak leczyć ugryzienia?

Słuchaj artykułu

Pluskwy domowe (łac. Cimex lecutratilus) to małe owady, które żywią się głównie ludzką krwią. Jeśli już zaobserwujemy pierwsze niepokojące oznaki ich kolonizacji, należy jak najszybciej rozpocząć ich zwalczanie poprzez zastosowanie kilku praktycznych sposobów. Skąd biorą się pluskwy w domu? Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Pluskwy domowe (łóżkowe). Jak wyglądają pluskwy, skąd się biorą i jak leczyć ugryzienia?

Jak odróżnić pluskwę od innych robaków w domu?  

Pluskwę domową jest dość łatwo odróżnić od innych robaków w domu, ponieważ jest niewielkim bezskrzydłym owadem osiągającym 5-7 mm długości, o zazwyczaj owalnym kształcie. Ciało tego pasożyta jest nieco spłaszczone i pokryte licznymi włoskami, ma trzy pary odnóży, które są wyposażone w pazurki umożliwiające pluskwom przyczepienie się do skóry człowieka, a następnie pobieranie krwi przy pomocy narządu gębowego typu kłująco-ssącego. Dodatkowo na głowie mają specjalne czułki, które są wrażliwe na zapach i ciepłotę ciała, pomagając temu pasożytowi lokalizować swoje ofiary.

Dorosłe osobniki są koloru żółtawo-brunatnego, a po spożyciu krwi ich odwłok staje się wrzecionowaty, dodatkowo zmieniając swoją barwę na mahoniowo-brunatną. Pluskwy domowe żyją kilka miesięcy i potrafią szybko się rozmnażać. Samice pluskwy składają każdego dnia nawet 10-12 jaj w tzw. gniazdach, które są zlokalizowane w ciemnych, najczęściej odizolowanych miejscach. Jaja pluskwy są koloru perłowego lub kremowego, a cykl rozwoju tego owada trwa od 1 do 2 miesięcy.

Pluskwy łóżkowe – oznaki ich występowania  

Pluskwy najczęściej występują w miejscach, w których przebywa wiele różnych osób np. hotele, akademiki, kina itp. Stamtąd łatwo mogą dostać się na ubranie lub do bagażu i w ten sposób do miejsca zamieszkania. Dodatkowo mogą one przywędrować razem z zakupem starych mebli czy odzieży z drugiej ręki. 

Jeśli już owadom tym uda dostać się do naszego domu, to najczęściej możemy je spotkać w łóżku lub w jego najbliższej okolicy. Pierwszą oznaką ich pojawienia się są ślady ukąszeń na skórze, do których dochodzi zawsze w nocy. Ponadto należy przyglądać się regularnie swojej pościeli, materacom i sprężynom, czy nie ma w nich dorosłych owadów, jaj i przede wszystkim charakterystycznych rdzawych odchodów, które mogą plamić pościel lub materac. Ponadto w bardzo zapluskwionych pomieszczeniach unosi się mdła woń przypominająca kolendrę lub zapach zepsutych malin. 

Ugryzienie pluskwy – jak wygląda?  

Do ugryzień pluskwy domowej dochodzi w porze nocnej najczęściej w fazie głębokiego snu pomiędzy północą a 5 rano. Samo ukąszenie tego pasożyta nie jest zbyt bolesne, ponieważ do powstałej małej ranki wstrzykuje nam on specjalny enzym zawierający substancję przeciwbólową. Ugryzienia zazwyczaj pojawiają się na odsłoniętych podczas snu miejscach, a więc na rękach, nogach, plecach oraz w okolicy szyi i twarzy. Niestety są dość często mylone z ukąszeniami komarów, przez co są bagatelizowane.

Po pogryzieniu przez te insekty pojawiają się szybko zmiany skórne, początkowo w postaci czerwonych plamek o średnicy około 5 mm, które z czasem przekształcają się w płaskie bąble lub grudki o średnicy około 2-6 cm i są określane mianem pokrzywki grudkowej. Powstałym zmianom skórnym towarzyszy intensywny świąd, a czasem nawet obrzęk. Nie wolno tych miejsc rozdrapywać, ponieważ można w ten sposób zakazić bakteryjnie powstałą ranę, co może wywołać dalsze poważne problemy skórne.  

Przy częstych i licznych ugryzieniach niektórzy pacjenci mogą zmagać się z gorączką, pokrzywką czy trudnościami ze snem


Na gorączkę

Niektórzy badacze uważają, że pluskwy domowe mogą przenosić nawet około 40 patogenów, w tym nawet gronkowca, ale dotychczasowe badania naukowe i liczne obserwacje nie potwierdziły tych opinii.  

Pluskwy – leczenie ugryzienia 

Powstałe zmiany skórne powinny samoistnie ustąpić w ciągu 1-2 tygodni od momentu ugryzienia. Proces leczenia polega na miejscowym podaniu maści i kremów zawierających w swoim składzie glikokortykosteroidy, które pomagają zmniejszyć uporczywy świąd. Dodatkowo można zastosować leki przeciwhistaminowe, aby złagodzić powstałe objawy alergiczne. Ponadto w przypadku bakteryjnego zainfekowania skóry w wyniku rozdrapywania ran, lekarze zaordynują doustny antybiotyk. U bardzo niewielkiej grupy pacjentów, w wyniku licznych ugryzień, istnieje ryzyko wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego, wówczas w celu ratowania życia podawana jest im domięśniowo adrenalina. 


Na świąd po ukąszeniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Domowe sposoby na pluskwy  

Pozbycie się tych insektów z mieszkania jest trudnym zadaniem, ponieważ bez pożywienia mogą wytrzymać nawet 2 miesiące, a dodatkowo mają bardzo dobrze ukryte gniazda, w których szybko się rozmnażają.  Istnieje kilka domowych sposobów na pluskwy, które pozwolą ograniczyć ich rozmnażanie.

Zaliczamy do nich: 

 • regularne i częste pranie pościeli w temperaturze minimum 60°C, gdyż pluskwy są wrażliwe na działanie wysokiej i niskiej temperatury; 
 • umieszczanie materaca w pokrowcu ochronnym, który również jest prany w wyższych temperaturach; 
 • częste wietrzenie, zwłaszcza zimą i zmienianie pościeli; 
 • oddzielne pranie odzieży, z której korzystamy podczas wyjazdów; 
 • odkurzanie i mycie mieszkania przy użyciu myjki parowej; 
 • stosowanie w mieszkaniu naturalnych aromatów goździków i kurkumy poprzez umieszczenie w różnych miejscach. 

Olejki goździkowe

Wszystkie te sposoby niestety całkowicie nie wytępią tych owadów. W tym celu najlepiej jest skorzystać z usług specjalisty, który przeprowadzi dezynsekcję przy pomocy odpowiednich preparatów na pluskwy.  

Aby zminimalizować ryzyko kolonizacji pluskwy, warto zadbać o odpowiednią profilaktykę, która oparta jest na: 

 • częstym sprawdzaniu i odkurzaniu szpar oraz szczelin w podłodze czy przy ścianach, a także gniazdek elektrycznych, obrazów, dywanów; 
 • dokładnym sprawdzaniu krzeseł, sofy czy innych mebli zlokalizowanych do 3 metrów od łóżka; 
 • unikaniu pozostawiania na łóżku w hotelu czy schronisku otwartej walizki przez dłuższy czas; 
 • praniu w wysokich temperaturach pościeli, jeśli w naszym domu nocowali goście; 
 • pełnym uszczelnieniu mieszkania poprzez np. zamurowanie zbędnych szpar i szczelin w ścianach czy podłodze, dokładny montaż kontaktów i kabli, aby uniemożliwić przedostanie się pluskiew.

Produkty do prania

Przeczytaj również:
Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu owada – co warto wiedzieć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Doggett S.L., Dwyer D.E., Penas P.F., Russell R.C., Bed Bugs: Clinical relevance and control options. Clin Microbiol Rev. 2012 Jan; 25(1): 164-192. 
 • https://www.medicalnewstoday.com/articles/158065#_noHeaderPrefixedContent 
 • https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/014/650/original/33-41.pdf?1481032827 
 • https://stronazdrowia.pl/pluskwa-domowa-charakterystyka-miejsca-bytowania-jak-wygladaja-ugryzienia-pluskwy-skutecznie-sposoby-na-zwalczanie-pluskiew-w/ar/c14-14416911
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 24 września 2023, 09:21
  stamatire

  Przydatne informacje .Po powrocie[3 tyg.]znalazłam gniazdo pluskiew na poduszce!!!Czekam teraz na wizytę specjalisty, a na razie pocieram przed snem brzegi poduszki i kołnierz piżamy mydełkiem lawendowym ( !) na razie skutkuje, ale mam problem jak pogadać o tym z sąsiadami ? przecież musiały skądś przywędrować . DZIĘKI za rzetelne wskazówki.

  1. 25 września 2023, 08:34
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Życzymy powodzenia w walce z pluskwami 🙂

 2. 6 października 2023, 19:54
  Danuta

  Swietnie opracowany i bardzo przydatny artykul. Dziekuje bardzo.

  1. 9 października 2023, 07:50
   Weronika Zielińska
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy za miły komentarz 🙂

 3. 13 stycznia 2024, 08:40
  Mariusz

  Bardzo przydatny artykuł. Dziękuję

  1. 15 stycznia 2024, 08:17
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Cieszymy się, że artykuł był dla Pana pomocny!

 4. 1 marca 2024, 08:22
  Mariola

  Mysle ze wybilam dorosle osobniki pluskiew ale ciagle nadal jak cos chodzi po moim ciele albo mnie gryzie .
  Czy to moze sa male pluskwy ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę