Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 5
X - Zdrowy układ pokarmowy
X - Aurovitas ApoD3 i Osłonka
2

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu owada – co warto wiedzieć?

Słuchaj artykułu

Wstrząs anafilaktyczny to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Jedną z przyczyn jego wystąpienia jest uczulenie na jad owadów. Jakie są objawy? Jak udzielić pierwszej pomocy osobie użądlonej przez owada, u której wystąpiła silna reakcja alergiczna? 

Wstrząs anafilaktyczny po ukąszeniu owada – co warto wiedzieć?

Alergia na jad owadów 

Najczęściej reakcja alergiczna występuje u ludzi po ukąszeniu przez owady takie jak szerszenie, pszczoły i osy. Nieco mniej często dochodzi do reakcji alergicznych po ukąszeniu komara, pchły i pluskwy. W większości przypadków po użądleniu owadów mamy do czynienia z reakcją miejscową, taką jak miejscowy obrzęk, zaczerwienienie, nierzadko też świąd. Niestety u osób uczulonych na składniki jadu może dojść do niebezpiecznej reakcji uogólnionej, czyli wstrząsu anafilaktycznego. 


Na objawy alergii
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wstrząs anafilaktyczny – co to takiego? 

Wstrząs anafilaktyczny jest to silna i nagła reakcja organizmu, która może poważnie zagrozić życiu. Występuje u ok. 1-3% osób, najczęściej dotyka kobiet i osób w młodym wieku. Reakcję anafilaktyczną od zwykłego uczulenia rozróżniamy po objawach – w przypadku anafilaksji objawy te pojawiają się nagle oraz są intensywne. 

W przypadku ukąszenia przez owada reakcja pojawia się w ciągu kilku sekund lub minut. Jednym z pierwszych objawów zwiastujących wystąpienie wstrząsu anafilaktycznego jest nabrzmienie błon śluzowych. Oprócz tego mogą pojawić się także: zaczerwienienie, opuchlizna oraz zmiany skórne, które przybierają na sile. W kolejnym etapie występują najczęściej problemy z oddychaniem na skutek skurczów krtani czy też napadów kaszlu. Mogą pojawić się także problemy związane z układem krążenia, takie jak tachykardia czy też zatrzymanie akcji serca. Czasem występują także zawroty głowy, a nawet utrata przytomności

Wstrząs anafilaktyczny – pierwsza pomoc 

W takim przypadku najważniejsza jest szybka reakcja. W pierwszej kolejności należy ocenić stan chorego – drożność dróg oddechowych, stan świadomości, stan skóry i wezwać pogotowie, a następnie, jeśli jest to możliwe – usunąć potencjalny czynnik odpowiedzialny za wywołanie reakcji. Lekiem, który ratuje życie w przypadku ciężkich stanów anafilaksji jest adrenalina. Inne najważniejsze grupy leków stosowane we wstrząsie to glikokortykosteroidy i leki przeciwalergiczne. Duża część pacjentów bezpośrednio narażonych na wystąpienie wstrząsu nosi ze sobą odpowiednie leki, takie jak ampułkostrzykawki z adrenaliną. Najbardziej istotne jest jak najszybsze podanie adrenaliny domięśniowo, by zatrzymać objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osobę ze wstrząsem należy ułożyć w bezpiecznej pozycji, najlepiej z uniesionymi kończynami dolnymi. 

Nierzadko konieczne jest wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej wraz z uciskaniem klatki piersiowej oraz sztucznym oddychaniem. Osoba, u której doszło do silnej reakcji alergicznej powinna udać się do poradni alergologicznej, prowadzącej badania diagnostyczne. Bazując na objawach oraz ich ciężkości, podejmuje się decyzje o ewentualnym odczulaniu pacjenta. 

Jak zapobiegać użądleniom przez owady? 

Do ukąszeń w okresie letnim dochodzi często. Owady takie jak pszczoły czy też osy potrafią zaatakować bez powodu, dlatego warto pamiętać o pewnych zasadach bezpieczeństwa: 

 • Unikaj picia i jedzenia na zewnątrz, w szczególności słodkich rzeczy. 
 • Jeśli spożywasz posiłek na zewnątrz, obejrzyj każdy kęs, który bierzesz do ust. Upewnij się, czy do napoju, który pijesz nie wpadł żaden owad. 
 • Nie spaceruj bez obuwia, ponieważ niektóre owady mogą mieć swoje gniazda w ziemi. 
 • Unikaj przebywania w miejscach, gdzie leżą świeże owoce i kwitnie wiele roślin, np. łąki, sady. 
 • Gdy zauważasz owada blisko Ciebie, nie panikuj. Wykonywanie gwałtownych ruchów może spowodować ukąszenie.  
 • Jeśli w pobliżu została użądlona inna osoba, oddal się na co najmniej 50 metrów, gdyż mogą nadlecieć inne owady. 

Ciężka postać wstrząsu anafilaktycznego może skończyć się śmiercią. Z osobą poszkodowaną należy postępować szybko. Tylko sprawna i zdecydowana pomoc może uratować jej życie.

Przeczytaj również:
Alergia krzyżowa – na czym polega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła

 1. Gołąb J., Jakóbisiak M., Lasek W., Stokłosa T., Immunologia, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2020. 
 2. Krčmová I., Novosad J., Anaphylactic symptoms and anaphylactic shock https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30909706/ 
 3. Lachowska-Kotowska P., Grzywa-Celińska A., Prystupa A., Kotowski M., Celiński R.,  Anafilaksja – rozpoznawanie i leczenie w praktyce lekarskiej. Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2013, Tom 19, Nr 2, 99-102.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 23 października 2022, 18:34
  Dominik

  U mnie po ukąszeniu przez osę w ciągu kilku minut pjawiło się swędzenie całego ciała, opuchnięcie oczu, zdrętwienie języka, pokrzywka na plecach, brzuchu i rękach. Po pół godzinie od ukąszenia zażyłem granulki homeopatyczne. Tylko mi nie mówcie, że to placebo. Homeopatią wyleczyłem też mojego psa, którego weterynarz prawie wykończył swoimi zastrzykami.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę