Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Eustres. Czy stres może być dobry?

Słuchaj artykułu

Dobrze wiemy, że stres negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Okazuje się jednak, że w pewnych okolicznościach może być też dla nas korzystny. Eustres, bo o nim mowa, mobilizuje nas do działania i nieustannego rozwoju. Co jeszcze o nim wiemy? Jak go samodzielnie wytworzyć?

Eustres. Czy stres może być dobry?

Czym jest stres? 

Według koncepcji Hansa Selye stres to fizjologiczna reakcja organizmu będąca odpowiedzią na działanie bodźca zwanego stresorem. Uczony uważał, że rodzaj i znak bodźca (tzn. czy jest on pozytywny, czy negatywny) nie wpływają w znacznym stopniu na pojawienie się stresu. Istotne znaczenie dla jego powstania i nasilenia ma natomiast siła bodźca i jego długotrwałość. Jak to możliwe, że pozytywne doświadczenie (bodziec) może wywoływać stres? Odpowiedź kryje się w samej konstrukcji i rozumieniu stresu.  

Hans Selye w stworzonej przez siebie teorii zrównał stres z reakcją (pobudzeniem) organizmu. Może się ono objawiać np. przyspieszeniem akcji serca, wzmożoną perystaltyką jelit czy pobudzeniem psychoruchowym. Te symptomy mogą pojawić się zarówno w sytuacji trudnej, jak i bardzo radosnej i ekscytującej. Znaczenie ma również osobista perspektywa i indywidualne różnice w postrzeganiu pewnych wydarzeń. Przykładowo dla jednej osoby wiadomość o ciąży będzie źródłem radości i pozytywnych emocji, a dla innej żalu i niepokoju. 


Na ukojenie nerwów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Eustres – co to jest? 

Hans Selye rozróżnia dwa rodzaje stresu. Pozytywny stres to eustres, a negatywny, przewlekły stres nazywany jest dystresem. Eustres działa mobilizująco i motywująco. Pobudza do działania, sprzyja pokonywaniu trudności i osiąganiu sukcesów. Jest to ograniczony w czasie zastrzyk dodatkowej energii, który może jednak dość szybko się wyczerpać.  

Jeśli stresor działa na nas długotrwale lub przybiera na sile, możemy nie mieć wystarczających pokładów energii, aby sobie z nim dalej radzić. Wówczas eustres może przekształcić się w szkodliwy dystres.  

Warto zaznaczyć, że każdy człowiek posiada inny poziom wrażliwości na działanie stresorów. Jeśli jesteśmy bardziej wrażliwi na jego działanie i mamy słabsze mechanizmy obrony przed nim, eustres szybciej zmieni się w dystres. 

Eustres i dystres – jak je odróżnić? 

Eustres wyróżnia się kilkoma cechami: 

  • Ma krótkotrwały charakter.
  • Niesie za sobą szansę na rozwój i pozytywną zmianę w przeciwieństwie do dystresu, który raczej uniemożliwia rozwój i może powodować schorzenia natury somatycznej i psychicznej. 
  • Sprzyja skupieniu się na problemie. Dzięki temu możemy go rozwiązać (postawa aktywna), zamiast od niego uciekać i zaniechać działania (postawa bierna). 
  • Pozwala pozytywnie ocenić własne możliwości walki ze stresorem. Sposób jego postrzegania może nam wiele powiedzieć o rodzaju stresu, z jakim mamy do czynienia. Jeśli uważamy, że nie poradzimy sobie z danym bodźcem i postrzegamy go jako wyjątkowo silny i niemożliwy do wyeliminowania, to najprawdopodobniej doświadczamy dystresu. 

Pozytywnego stresu możemy doświadczyć np. gdy: 

  • uczymy się i podchodzimy do egzaminu, 
  • realizujemy wymagające zlecenie w pracy, 
  • występujemy przed publicznością, 
  • zmieniamy nawyki (np. żywieniowe) albo rezygnujemy z używek ze względu na nasz stan zdrowia, 
  • czekają nas życiowe zmiany i wyzwania, np. pojawienie się dziecka, zmiana pracy lub miejsca zamieszkania, ślub, rywalizacja podczas zawodów sportowych. 

Eustres – jak go wytworzyć? 

Eustres możemy wytworzyć na kilka sposobów. Pamiętajmy jednak, że każdy człowiek jest inny i dla jednej osoby pewna sytuacja lub czynność będzie źródłem eustresu, a dla drugiej już niekoniecznie. 

  • Otwórz się na nowe doświadczenia, np. znajdź nowe hobby, poszerz krąg znajomych, wyjdź poza strefę komfortu. 
  • Podejmuj aktywność fizyczną, np. zapisz się na zajęcia grupowe albo spróbuj sportów ekstremalnych. 
  • Rzucaj sobie wyzwania, np. naukę języka obcego czy gry na instrumencie. Pamiętaj, by cele były ambitne, ale realne. 
  • Podnoś sobie poprzeczkę również w życiu zawodowym, np. zgłaszając się do nowych zadań. 
  • Uwierz w siebie i swoje możliwości. Zmień swoje postrzeganie problemów. Naucz się dostrzegać w nich również plusy i szansę na rozwój.  

Przeczytaj również:
Hormon stresu. Jak wpływa na nasz organizm? 


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Dugiel G., Tustanowska B., Kęcka K., Jasińska M., Przegląd teorii stresu. Acta Scientifica Academiae Ostroviensis, 2012. 
  • Kaczmarska A., Curyło-Sikora P., Problematyka stresu – przegląd koncepcji, Hygeia Public Health, 2016, 51(4), s. 317-321. 
  • https://psychomedic.pl/eustres/
  • https://pieknoumyslu.com/eustres-i-dystres-jaka-jest-miedzy-nimi-roznica/
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę