Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
3

Guzki głosowe (śpiewacze) – u kogo mogą się pojawić?

Słuchaj artykułu

O guzkach głosowych, zwanych też śpiewaczymi mówi się głównie w kontekście nauczycieli, ale mogą pojawić się także u dzieci. Czym są guzki śpiewacze? Jak powstają i jak się je leczy?

Guzki głosowe (śpiewacze) – u kogo mogą się pojawić?

Fałdy głosowe – budowa i funkcja 

Fałdy głosowe (plica vocalis), potocznie określane strunami głosowymi, zlokalizowane są w krtani, a dokładnie w jej bocznych częściach. Są parzystymi strukturami, a każda z nich zbudowana jest z nabłonka płaskiego wielowarstwowego, blaszki właściwej (złożonej z warstwy powierzchniowej, środkowej i głębokiej) i mięśnia głosowego. Warstwa powierzchniowa, będąca budulcem blaszki właściwej pełni kluczową rolę w powstawaniu guzków śpiewaczych. Dzieje się tak z powodu jej budowy – włókien sprężystych, kolagenowych, fibroblastów i dużej ilości istoty podstawnej. Błona śluzowa fałdów zawiera w swojej strukturze gruczoły utrzymujące wilgotność na ich powierzchni. Mięsień głosowy zaś kontroluje napięcie fałdu głosowego oraz jego oporność na wibrowanie. Uważa się, że to właśnie fałdy głosowe są najważniejszą częścią krtani, a to za sprawą możliwości tworzenia głosu, a więc mówienia i komunikowania się z otoczeniem. Fałdy zmieniają swoje ułożenie, w zależności od tego, czy mówimy, szepczemy lub milczymy. W trakcie oddychania fałdy otwierają się i swoim ułożeniem tworzą trójkąt, w trakcie mówienia łączą się i drgają, wykonując około 200 drgań na sekundę.


Preparaty na chrypę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Istnieją dwie teorie na temat drgań fałdów głosowych. Pierwsza z nich to teoria nerwowo-mięśniowa, według której drgania fałdów są zależne od bezpośredniej kontroli układu nerwowego. Druga zaś to teoria mięśniowoelastyczna-aerodynamiczna, która zakłada, że siłą wprowadzającą fałdy głosowe w drganie jest ciśnienie powietrza w okolicy podgłośniowej.  

Guzki fałdów głosowych 

Według literatury fachowej guzki fałdów głosowych (śpiewacze, głosowe) są organicznymi zmianami wtórnymi, zlokalizowanymi właśnie na fałdach. Ich powstanie jest wynikiem nieprawidłowej emisji głosu, przeciążeń głosowych, mikrouszkodzeń brzegów fałdów głosowych w miejscach, gdzie wibracje są największe lub na skutek niewydolności czynnościowej krtani. Są niewielkimi, okrągłymi zgrubieniami (o wielkości najczęściej łebka od szpilki) o tej samej barwie, co fałd głosowy. Ich obecność zmniejsza elastyczność wiązadeł głosowych, a więc fałdów, co zaburza zarówno tworzenie, jak i brzmienie głosu.  

Do najczęstszych objawów pojawienia się guzków śpiewaczych zalicza się: 

  • nieczysty głos, 
  • krótszy czas fonacji, 
  • drżenie głosu, 
  • chrypkę mogącą się nasilać przy dłuższym mówieniu, 
  • męczliwość głosu, 
  • uczucie ciała obcego w gardle, 
  • chuchające nastawienie (powstaje ono przy niepełnym zwarciu fałdów głosowych w trakcie fonacji; obok dźwięku krtaniowego pojawia się również szum, będący wynikiem tarcia powietrza o fałdy głosowe). 

Obecność guzków śpiewaczych może być także jednym z objawów LPR (Laryngopharyngeal Reflux), a więc przechodzeniem treści z żołądka do gardła i krtani.  

Guzki śpiewacze pojawiają się głównie u osób zawodowo pracujących głosem, a więc przede wszystkim nauczycieli i wykładowców. Znajdują się na liście chorób zawodowych, spowodowanych nadmiernym wysiłkiem głosowym trwającym przynajmniej przez 15 lat. Guzki dotykają także dzieci – mogą być wynikiem niewłaściwego wykorzystywania rejestrów, głównie piersiowego. W przypadku dzieci guzki głosowe są obustronnymi szeroko podstawnymi zgrubieniami nabłonka na brzegach fałdów głosowych. Ich lokalizacja najczęściej znajduje się na ⅓ środkowego fałdu głosowego. Guzki śpiewacze występują aż trzy razy częściej u chłopców niż u dziewczynek, najczęściej między 5. a 10. rokiem życia. Obecność guzków głosowych często współwystępuje z zaburzeniami mowy u dzieci, co najprawdopodobniej jest rezultatem ogólnego osłabienia koordynacji ruchowej aparatu artykulacyjnego i fonacyjnego. Zaobserwowano, że u dzieci guzki głosowe zanikają w okresie pokwitania, bez leczenia. 

Leczenie guzków śpiewaczych 

W przypadku guzków śpiewaczych rozważa się dwie drogi rehabilitacji. Jeżeli guzki są „świeże”, a więc miękkie i nieutrwalone, najczęściej nakazuje się absolutne zachowanie milczenia nawet przez kilkanaście dni. Taki odpoczynek dla fałdów głosowych sprawia, że guzki zanikają. Ponadto zaleca się relaksację, terapię głosową i fizykoterapię (np. jonoforezę). Inaczej się dzieje w przypadku przetrwałych guzków śpiewaczych, które stają się twarde i nie znikają same z siebie. W takich sytuacjach stosuje się mikrochirurgię krtani, po której rehabilitacja i spokój głosowy może trwać nawet 6 miesięcy. Jako uzupełnienie leczenia stosuje się też inhalacje, farmakoterapię, fizykoterapię i rehabilitację głosu.

Jeżeli zauważasz u siebie niepokojące objawy, chociażby długo utrzymującą się chrypkę, warto zasięgnąć porady laryngologa i foniatry, którzy rozwieją wszelkie wątpliwości.

Przeczytaj również:
Polipy nosa i krtani – jak je leczyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Zalesska-Kręcicka M., Kręcicki T., Jeleń M., Atlas chorób krtani, Volumed, wyd. I, Wrocław 1995. 
  2. Latkowski J.B., Kosiek K., Godycki-Ćwirko M., Durko M., Choroby uszu, nosa, jamy ustnej gardła i krtani, seria Praktyka Lekarza Rodzinnego, Wyd. Lekarskie PZWL, 2008. 
  3. Skorek E.M., Z logopedią na ty, podręczny słownik logopedyczny, wyd. Impuls, Kraków 2005.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę