Hemofilia. Kiedy ją podejrzewać?
Hemofilia to rzadka choroba genetyczna. Jej właściwe rozpoznanie umożliwia wdrożenie leczenia, które zapobiega wystąpieniu niebezpiecznych krwawień. Jak objawia się hemofilia?
Czym jest hemofilia i co ją powoduje?
Hemofilia jest zaburzeniem krzepnięcia krwi. Występuje głównie u mężczyzn, a kobiety są nosicielkami tej choroby.
Hemofilia należy do osoczowych skaz krwotocznych. W przypadku uszkodzenia naczynia krwionośnego to właśnie osoczowe czynniki krzepnięcia są niezbędne do wytworzenia skrzepu przez płytki krwi. W przypadku hemofilii występują nieprawidłowości w ilości czy też aktywności wybranych czynników krzepnięcia krwi.
Wyróżniamy następujące typy hemofilii wrodzonych:
- Hemofilia A – jej przyczyną jest zmniejszona aktywność czynnika VIII w osoczu. W Polsce występuje u około 7 na 100 000 osób. Najczęściej ujawnia się u chłopców w 1. i 2. roku życia.
- Hemofilia B (choroba Christmasa) – cechuje się zmniejszoną aktywnością czynnika IX w osoczu. Jest rzadsza niż hemofilia A. W Polsce występuje u ok. 1 na 100 000 osób.
- Hemofilia C – to rzadkie zaburzenie krzepnięcia, które rozpoznawane jest przypadkowo, np. w przebiegu operacji w wieku dorosłym. Wynika z niedoboru czynnika XI w osoczu krwi.
Wśród hemofilii występuje również nabyta hemofilia A(AHA), która jest chorobą autoimmunologiczną. Wywołują ją przeciwciała, które zaburzają działanie czynnika VIII. W odróżnieniu od wrodzonej hemofilii A, postać nabyta występuje zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Choroby i stany kliniczne, w przebiegu których może rozwinąć się nabyta hemofilia A:
- okres do 6 miesięcy po porodzie;
- nowotwory, np. płuca, piersi, gruczołu krokowego;
- choroby autoimmunologicznie, np. reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, toczeń rumieniowaty układowy;
- cukrzyca;
- astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.
U połowy osób zdiagnozowanych nie wykrywa się przyczyny wystąpienia nabytej hemofilii A.
Jakie są objawy hemofilii?
Objawy hemofilii zależą od ciężkości choroby. W hemofilii A i B objawy mogą występować przez całe życie. Jednak szczególnie newralgiczny jest okres dzieciństwa. Rozwój i zwiększona aktywność dzieci sprzyjają urazom, a tym samym krwawieniom. W ciężkich postaciach klinicznych hemofilii może dochodzić do samoistnych krwawień do stawów. Może to skutkować ich zniekształceniem i zniszczeniem. Najczęściej dotknięte są stawy kolanowe, łokciowe i skokowe. Natomiast w postaciach umiarkowanej i łagodnej krwawienia do stawów występują rzadko lub wcale.
Innymi objawami hemofilii są krwawienia:
- po wyrwaniu zębów,
- z ran operacyjnych,
- domięśniowe,
- z nosa,
- do dna jamy ustnej i gardła,
- z przewodu pokarmowego,
- z dróg rodnych,
- wewnątrzczaszkowe,
- a także krwiomocz.
Hemofilia nabyta najczęściej objawia się ciężką, nagłą skazą krwotoczną. Doprowadza to do śmierci nawet 20% chorych. Najbardziej typowymi objawami są samoistne krwawienia podskórne. W nabytej hemofilii A w odróżnieniu do klasycznej postaci hemofilii rzadko obserwowane są krwawienia dostawowe.
Diagnostyka hemofilii może być rozważona już na oddziale neonatologii u noworodka z dodatnim wywiadem rodzinnym w kierunku hemofilii.
Hemofilię można podejrzewać u dzieci, u których występuje nieadekwatnie duża intensywność krwawienia przy niewielkim urazie.
W przypadku osób dorosłych nagłe wystąpienie objawów ostrej skazy krwotocznej może świadczyć o wystąpieniu nabytej hemofilii A. Inne sytuacje skłaniające do diagnostyki w kierunku hemofilii to przedłużające się krwawienia po wyrwaniu zębów czy krwawienia z ran po operacji, czy też wystąpienie innych objawów skazy krwotocznej.
Czy jest możliwe wyleczenie hemofilii?
Mimo nowych kierunków prowadzonych badań w leczeniu hemofilii A i B, takich jak terapia genowa, na ten moment nie jest możliwe wyleczenie hemofilii. Dostępne są natomiast możliwości leczenia objawowego.
W leczeniu hemofilii stosuje się terapię substytucyjną. Polega ona na podawaniu koncentratów rekombinowanych lub osoczopochodnych czynników krzepnięcia krwi. Ich podawanie ma zatrzymać aktywne krwawienie lub zapobiec jego wystąpieniu. U każdego chorego z ciężką postacią hemofilii wymagane jest rozważenie stałego profilaktycznego podawania czynników krzepnięcia krwi. Lekiem z wyboru w postaci łagodnej hemofilii A jest desmopresyna. Od 2018 roku do leczenia profilaktycznego hemofilii A zarejestrowano przeciwciało monoklonalne – Emicizumab. Wspomagająco w hemofilii A i B stosuje się kwas traneksamowy (którego działanie polega na stabilizacji skrzepu krwi) oraz miejscowe środki hemostatyczne.
W nabytej hemofilii A najlepszym sposobem leczenia jest podawanie rekombinowanego aktywnego czynnika VII (rFVIIa) oraz koncentratu czynników zespołu protrombiny (aPCC). Możliwe jest również zastosowanie leczenia immunosupresyjnego (glikokortykosteroidy).
Zapobieganie krwawieniom u chorych na hemofilię – profilaktyka
U pacjentów z rozpoznaną hemofilią specjaliści zalecają:
- edukację na temat postępowania w sytuacjach nagłych krwawień, kontakt z lekarzem prowadzącym;
- ostrożność przy wykonywaniu aktywności fizycznej, unikanie urazów;
- unikanie wstrzyknięć domięśniowych, realizowanie szczepień drogą podskórną;
- terapię domową, stosowanie koncentratów czynników krzepnięcia krwi, najpierw podawanie dożylne dzieciom przez rodziców, później nauka samodzielnego podawania;
- unikanie kwasu acetylosalicylowego i innych leków zaburzających działanie płytek krwi;
- kontrolę i regularne badania w ośrodkach zajmujących się leczeniem hemofilii.
Hemofilia jest rzadko występującą chorobą, jednak w przypadku zaobserwowania niepokojących objawów niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem. Zachowaj szczególną czujność w przypadku niewspółmiernych do wielkości urazu krwawień u małych dzieci. Wczesne rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia pozwalają na uniknięcie ciężkich następstw choroby.
Przeczytaj również:
Dziedziczenie autosomalne i sprzężone z płcią. Co to oznacza?
- Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika, Kraków 2020, wyd. Medycyna Praktyczna.
- Kaczmarek-Kowalska M., Szczepaniec P., Chora z nawracającymi krwawieniami po zastosowaniu leków przeciwkrzepliwych w przebiegu niewykrytej hemofilii C, Journal of Transfusion Medicine, 2016;9(3):101-105.
- Balcerska A., Włazowski M., Kaczorowska-Hać B., Udział lekarza rodzinnego w kompleksowej opiece nad pacjentem z rozpoznaniem hemofilii A lub B, Forum Medycyny Rodzinnej, 2013;7(3):118.
- Windyga J., Baran B., Odnoczko E., Grodzicki T., Wytyczne postępowania w nabytej hemofilii A u chorych w podeszłym wieku, Journal of Transfusion Medicine, 2021;14(4):156-175.
- Windyga J., Chojnowski K., Klukowska A. i in., Część I: Wytyczne postępowania w hemofilii A i B niepowikłanej inhibitorem czynnika VIII i IX (wydanie zaktualizowane), Acta Haematologica Polonica, 2016;47(2):86-114.
- Zawilska K., Hemofilia – wybrane doniesienia z 53. Kongresu American Society of Hematology (ASH), Indukcja tolerancji immunologicznej u chorych na hemofilię A powikłaną inhibitorem, Journal of Transfusion Medicine, 2012;5(1): 46-48.
- Górska-Kosicka M., Wójciak M., Windyga J., Praktyczne podejście do chorego na nabytą hemofilię A, Journal of Transfusion Medicine, 2020;13(3):176-185.