Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
3

Joga dla początkujących. Jak zacząć?

Słuchaj artykułu

Chcesz praktykować jogę, ale nie wiesz jak zacząć? Zastanawiasz się jak ubrać się na pierwsze zajęcia jogi i skąd wziąć matę do ćwiczeń? Przeczytaj nasz artykuł!

Joga dla początkujących. Jak zacząć?

Joga to narzędzie, które może pomóc Ci ograniczyć stres w codziennym życiu. Celem praktyki jogi jest osiągnięcie harmonii i tzw. bycie bliżej siebie (samopoznanie). Nie ma oczywiście przeciwwskazań, aby traktować jogę jako zwykłe ćwiczenia fizyczne, warto jednak mieć świadomość, że efektowne asany, które widzimy na Instagramie są jedynie efektem ubocznym jogi, a nie jej celem.

Nie porównuj się do innych 

Podczas pierwszych zajęć w szkole jogi pamiętaj, aby się nie porównywać. Jesteś tu dla siebie i nie musisz nikomu nic udowadniać. Osoby początkujące często mają tendencję do podglądania i naśladowania kolegi/koleżanki z maty obok. Zamiast tego skup się na tym, jakie możliwości ma Twoje ciało oraz na korektach nauczyciela. Dzięki temu nie przeforsujesz się i z biegiem czasu, przy regularnej praktyce, Twoje ciało będzie się wzmacniać. 

Oddychaj 

Zdarza się, że osoby początkujące przychodzą na jogę „potrenować”. Zamiast szukać odprężenia w asanach, siłują się i forsują ciało. Mądry nauczyciel wytłumaczy Ci, że asana ma być pozycją wygodną, w której jesteś w stanie stabilnie wytrzymać przez kilka spokojnych oddechów. 

Komunikuj się 

Nauczyciel podczas zajęć jogi dostosowuje poziom trudności praktyki do grupy i daje indywidualne korekty. Jeśli jesteś w ciąży – powiedz mu o tym. Dzięki temu będzie mógł wytłumaczyć Ci, w jaki sposób powinnaś modyfikować asany, aby były bezpieczne. Kobiety, które regularnie praktykowały jogę przed zajściem w ciążę, w przypadku braku medycznych przeciwwskazań powinny praktykować pod okiem nauczyciela, który wie, jak modyfikować pozycje w ciąży. Z kolei te ciężarne, które z jogą nie miały dotychczas styczności, mogą praktykować jogę w wydaniu bardzo spokojnym, z wyłączeniem niektórych asan (np. skrętów).

Powiedz nauczycielowi również o takich dolegliwościach jak skolioza, problemy z błędnikiem czy przebyte urazy szyi. 

Uważaj na paramedyczne praktyki 

Ogromna popularność jogi w przekazie masowym, obok zalet, takich jak propagowanie zdrowego i świadomego stylu życia, ma także wady. Jedną z nich jest moda na medycynę alternatywną. Osobom początkującym może być trudno ocenić, jakie praktyki są jogą w rozumieniu np. Hatha jogi (jogi oddechu), a które są niepodpartymi dowodami naukowymi ryzykownymi zachowaniami. Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć dobrą szkołę jogi i mądrego nauczyciela, a niekoniecznie interesować się każdą nowinką. 


Przydatne podczas praktyki jogi
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Joga dla początkujących – online czy stacjonarnie? 

Część nauczycieli uczy jogi również online, na rynku dostępne są także gotowe kursy jogi. Osobiście zalecałabym jednak rozpocząć swoją przygodę z jogą stacjonarnie, w szkole jogi. To ważne, ponieważ kontakt z nauczycielem na żywo ma zupełnie inną jakość. Dużo łatwiej opanować podstawy, kiedy dostajemy manualne korekty od nauczyciela, który widzi naszą posturę, sposób, w jaki się poruszamy itd. Formuła online sprawdzić się może np. u osób, które w szkole pojawiają się raz na jakiś czas, a chcą systematycznie pogłębiać swoją praktykę. 

Joga dla początkujących – jak wybrać strój i matę? 

Aby rozpocząć swoją przygodę z jogą wystarczy mieć wygodny, najlepiej obcisły i nieograniczający ruchów, strój do ćwiczeń. Jogę praktykuje się boso, dodatkowo przed zajęciami należy zdjąć łańcuszki, zegarki, spinki, kolczyki itp. 

Aby wybrać idealną matę dla siebie, trzeba już jakiś czas praktykować jogę i znać swoje potrzeby. Zwykle najważniejszym kryterium przy wyborze jest przyczepność. Istnieją nawet maty, których przyczepność zwiększa się w momencie, gdy są mokre. Są one przeznaczone dla osób praktykujących jogę bardzo dynamiczną, które mocno się pocą – taka mata sprawi, że ich dłonie i stopy nie będą się „ślizgać”. Na początek więc warto kupić trochę tańszy egzemplarz lub korzystać z tych ogólnodostępnych w szkołach jogi.

Przeczytaj również:
Joga – rodzaje i płynące z niej korzyści


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://bosonamacie.pl/ciaza-porod-i-dalej-sharmila-desai.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę