Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
8

Kriolipoliza. Czy pomaga schudnąć?

Słuchaj artykułu

Kriolipoliza, inaczej terapia zimnem lub zabieg wymrażania tkanki tłuszczowej, staje się coraz bardziej popularna wśród pacjentów klinik medycyny estetycznej. Stanowi alternatywę dla liposukcji, czyli inwazyjnej metody usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Umożliwia redukcję tkanki w celu modelowania sylwetki, ale jest też wykorzystywana jako terapia wspomagająca leczenie otyłości i nadwagi.

Kriolipoliza. Czy pomaga schudnąć?

Charakterystyka tkanki tłuszczowej 

Tkanka tłuszczowa człowieka jest jedną z kilku rodzajów tkanki łącznej. Razem z tkanką siateczkową i galaretowatą należy do grupy tkanek łącznych wyspecjalizowanych. Ten rodzaj tkanek cechuje się minimalną ilością substancji międzykomórkowej na rzecz dużej ilości budujących ją komórek.  

Tkanka tłuszczowa składa się głównie z komórek tłuszczowych, czyli adipocytów. W organizmie człowieka wyróżnia się dwa rodzaje tkanki tłuszczowej: żółtą (białą) i brunatną. Druga z nich występuje głównie w okresie poporodowym i dosyć szybko zanika. 

Komórki tkanki tłuszczowej żółtej (białej) składają się z lipidów (trójglicerydów) powstających z kwasów tłuszczowych i glicerolu w procesie lipogenezy. Końcowa ilość adipocytów ustala się w okresie poporodowym, później komórki tłuszczowe nie ulegają podziałom. 

Tkanka tłuszczowa spełnia takie funkcje jak: 

  • magazynowanie energii;
  • wypełnianie przestrzeni między narządami i ich stabilizacja;
  • izolowanie;
  • jest największym gruczołem wewnątrzwydzielniczym. 

Kriolipoliza – co to takiego? 

Kriolipoliza, inaczej terapia zimnem lub wymrażanie tkanki tłuszczowej, to zabieg z pogranicza kosmetologii i medycyny estetycznej wykonywany w celu usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej.  

Miejsca na ciele, które najczęściej podlegają zabiegowi to: 

  • górne partie ud, 
  • biodra, 
  • bryczesy, 
  • brzuch, 
  • plecy, 
  • podbródek, 
  • ramiona. 

Kriolipoliza, oprócz właściwości modelujących sylwetkę, jest również jedną z nowszych metod wspomagających walkę z nadwagą i otyłością. W trakcie kriolipolizy wykorzystywane są bardzo niskie temperatury.  

Kriolipoliza polega na w pełni kontrolowanej, miejscowej ekspozycji tkanki tłuszczowej na działanie niskiej temperatury.  

Komórki tkanki tłuszczowej wykazują dużą wrażliwość już na wartości wynoszące około 0 stopni Celsjusza. Podczas zabiegu temperatura tkanek bardzo się obniża, adipocyty ulegają apoptozie (kontrolowanej śmierci komórkowej) i są następnie usuwane przez makrofagi. Działanie niskich temperatur na tkanki powoduje powstanie stanu zapalnego w miejscu zabiegu. Może on nasilać się nawet przez dwa tygodnie, a powrót tkanki do stanu pierwotnego następuje po ok. 3 miesiącach. Stan zapalny jest tym większy, im niższa była temperatura zastosowana podczas zabiegu. Długość trwania zabiegu też wpływa na intensywność pojawiającego się stanu zapalnego, im dłuższy zabieg, tym większy będzie stan zapalny tkanki.  

Kriolipoliza nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego i jest w większości przypadków dobrze tolerowana przez pacjentów. Odnotowuje się niewielki odsetek pacjentów odczuwających dolegliwości bólowe podczas trwania zabiegu. Zabiegowi mogą się poddać zarówno mężczyźni, jak i kobiety. 

Kriolipoliza – przebieg zabiegu 

Podczas zabiegu kriolipolizy wykorzystywane jest urządzenie zasysające i chłodzące skórę. W tym celu obszar, który będzie podlegał zabiegowi zabezpiecza się przy pomocy chusty i substancji oleistych lub żelu. Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Osoba wykonująca zabieg przykłada głowicę urządzenia do skóry pacjenta. Głowica zasysa pod ciśnieniem fałd skóry i chłodzi do ustalonej temperatury (od 5 do -10 stopni Celsjusza). Jedno takie przyłożenie głowicy może trwać nawet do 60 minut. W użyciu są również urządzenia zbudowane z głowic ściśle przylegających do skóry (nie zasysające jej). Często procedura kriolipolizy polega na przyłożeniu do skóry różnych rodzajów głowic.

Jeden zabieg zazwyczaj nie przynosi spodziewanych rezultatów. Kriolipolizę powtarza się po około 3 miesiącach. Statystycznie dopiero około 4 procedury dają pacjentom oczekiwane efekty.


Produkty antycellulitowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kriolipoliza – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu kriolipolizy są: 

  • stany zapalne w obrębie skóry; 
  • cukrzyca; 
  • ciąża i karmienie piersią; 
  • choroby wątroby; 
  • choroby nerek; 
  • nowotwory; 
  • infekcje wirusowe, bakteryjne lub grzybicze skóry; 
  • uszkodzona skóra, rany, otarcia; 
  • odczyny alergiczne na skórze; 
  • epilepsja; 
  • choroby serca; 
  • nadwrażliwość na zimno; 
  • stany wyniszczenia i osłabienia organizmu. 

Kriolipoliza – powikłania 

Kriolipoliza zaliczana jest do bezpiecznych metod redukcji tkanki tłuszczowej. Nie powoduje uszkodzeń otaczających tkanek i jest nieinwazyjna (w przeciwieństwie do liposukcji). Po zabiegu mogą pojawić się na skórze zaczerwienienie i miejscowy obrzęk. Ponadto mogą pojawić się siniaki i uczucie drętwienia skóry, które mija zwykle następnego dnia po zabiegu. 

Kriolipoliza – zalecenia po zabiegu 

W dniu po wykonaniu zabiegu kriolipolizy nie należy korzystać z sauny i brać gorących kąpieli. Skóra jest w tym dniu mocno uwrażliwiona. Nie należy również przeciążać jej ćwiczeniami fizycznymi. Pacjentom zaleca się zwiększenie podaży wody pitnej powyżej 1,5 litra dziennie. 

Kriolipoliza – efekty 

Badania potwierdzają, że już dwa miesiące po wykonanym zabiegu następuje około 20-procentowa redukcja tkanki tłuszczowej. Im dłużej stosowana była zimna temperatura na tkankę, tym wyższe zanotowano w tym miejscu spadki zawartości tkanki tłuszczowej. Ten sam wniosek dotyczy zastosowanej temperatury, która im niższa, tym lepsze dawała efekty. Jeśli zabieg wykonywany jest w celu wspomagania terapii odchudzania i leczenia otyłości, należy również pamiętać o ruchu fizycznym i zbilansowanej diecie. 

Kriolipoliza – gdzie wykonać? 

Zabieg kriolipolizy można wykonać w gabinetach medycyny estetycznej i klinikach kosmetologicznych. Przed wybraniem miejsca warto zorientować się, czy personel jest doświadczony i zapewni pacjentowi bezpieczeństwo oraz komfort podczas zabiegu. 

Kriolipoliza – cena 

Cena jednego zabiegu kriolipolizy może wahać się pomiędzy 300 a 1000 zł. Ze względu na konieczność wykonania kilku zabiegów, cena może wynieść nawet kilka tysięcy złotych.

Przeczytaj również:
Cellulit wodny – jak wygląda? Jak się go pozbyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://aesthetica.com.pl/clients/25/pdf/AE_13_32-37.pdf. 
  2. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/04/ke2020.1-5.pdf. 
  3. https://dbc.wroc.pl/Content/30551/PDF/48.pdf. 
  4. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/kriolipoliza-odchudzanie-zimnem,13241. 
  5. https://kosmetologa.pl/kosmetologia/kriolipoliza.html. 
  6. Przylipiak A. (red.), Podstawy Medycyny Estetycznej, Podręcznik dla studentów kosmetologii, Uniwersytet Medyczny, Białystok 2014. 
  7. Myśliwski A., Podstawy cytofizjologii i histofizjologii, Akademia Medyczna, Gdańsk 2005.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę