Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Urodziny Gemini
X - Tydzień zdrowej jamy ustnej
X - Aurovitas Rablis
X - Unimil Skyn
X - Laq
2

Kwas bempediowy na cholesterol. Jak działa ten lek?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Renaty
Słyszałam o nowym leku na cholesterol o nazwie kwas bempediowy. Czy mogą Państwo coś więcej o tym powiedzieć?

W Polsce 20 milionów osób ma podwyższony poziom cholesterolu, a większość nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Leki są niezbędne zwłaszcza u osób, które nie uzyskują efektu mimo diety i wprowadzenia aktywności fizycznej. Często jednak leki zażywane są zbyt krótko, w za małych dawkach lub bez połączenia kilku substancji aktywnych dla zwielokrotnienia siły. Wina leży zarówno po stronie lekarzy, jak i pacjentów, którzy wspólnie obawiają się działań niepożądanych. Są one jednak niewielką ceną w porównaniu z zaniedbaniami przy dyslipidemii, która może doprowadzić do zawału lub udaru. Epidemia tych zaburzeń sprawiła, że w 2021 r. powstały nowe polskie wytyczne ich leczenia.  

Naukowcy wciąż poszukują nowych substancji skutecznych w zwalczaniu hipercholesterolemii. W marcu bieżącego roku na kongresie American College of Cardiology w Nowym Orleanie zostały przedstawione wyniki III fazy badania klinicznego nowego leku – kwasu bempediowego.  

Jak działa kwas bempediowy? Jakie ma zalety? 

Kwas bempediowy hamuje syntezę cholesterolu, obniża stężenie frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu) oraz zmniejsza syntezę kwasów tłuszczowych w wątrobie. 

Staje się postacią aktywną po przekształceniu w wątrobie. Jest to niezmiernie ważne dla osób nietolerujących leków z grupy statyn. Głównym i najbardziej niepokojącym działaniem niepożądanym takich leków jest ból mięśni w wyniku ich uszkodzenia. Kwas bempediowy jest więc alternatywą dla pacjentów bez poprawy po leczeniu maksymalnymi dawkami statyn i ezetymibu. 

Jakie jeszcze zalety ma ten lek? 

  • Kwas bempediowy jest tani, zwłaszcza w porównaniu z lekami z grupy inhibitorów PCSK9, a zmniejsza ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych na podobnym poziomie. 
  • Zmniejsza ryzyko cukrzycy nawet u połowy leczonych. Porównywalnie stosowanie statyn, za wyjątkiem pitawastatyny, może zwiększyć prawdopodobieństwo jej wystąpienia.  
  • Pozwala indywidualizować terapię. Każda kolejna substancja dopuszczona do leczenia zwiększa prawdopodobieństwo sukcesu, bo w razie nietolerancji lub niepowodzenia możemy modyfikować terapię. Coraz częściej brak skuteczności jednego leku zmusza do łączenia kilku różnych preparatów. 
  • Obniża poziom CRP i białka C-reaktywnego, czyli wskaźniki odczynu zapalnego. W najbliższej przyszłości może to znaleźć zastosowanie w innych jednostkach chorobowych.  

Kwas bempediowy – kto powinien zachować ostrożność? 

Osoby: 

  • chorujące na dnę moczanową, 
  • z ciężkimi zaburzeniami funkcjonowania wątroby lub nerek.

Przed rozpoczęciem leczenia warto wykonać test ciążowy oraz włączyć skuteczną metodę antykoncepcji, jeśli nie była dotychczas stosowana.

Kwas bempediowy – kto nie może go stosować? 

  • Osoby poniżej 18. roku życia (nie było badań na tej grupie wiekowej), 
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę, 
  • kobiety karmiące piersią,  
  • osoby przyjmujące simwastatynę w dawce większej niż 40 mg na dobę. 

Przeczytaj również:
Co na cholesterol? Ranking suplementów


Preparaty na obniżenie cholesterolu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę