Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
1

Labioplastyka – na czym polega zabieg zmniejszania warg sromowych?

Słuchaj artykułu

Z każdym rokiem ilość zabiegów kosmetycznych dotyczących zewnętrznych narządów płciowych wzrasta. Przerośnięte wargi sromowe (dłuższe niż 4-5 cm) mogą być dla kobiety problemem czynnościowym, jak i estetycznym. Na czym polega zabieg labioplastyki? Jakie są wskazania i przeciwwskazania?

Labioplastyka – na czym polega zabieg zmniejszania warg sromowych?

Przyczyny przerostu warg sromowych mniejszych 

Przerost warg sromowych mniejszych jest zaburzeniem w naturalnym rozwoju damskich zewnętrznych narządów płciowych o wciąż nieznanej etiologii. W etiopatogenezie wymienia się zarówno czynniki mechaniczne, jak i hormonalne. Przyczyny doszukuje się w nadmiernej aktywności seksualnej, masturbacji, jak również przez noszenie w tych miejscach ozdób kolczykowych. Przerost mógł być spowodowany również przebytym w dzieciństwie leczeniem hormonalnym oraz przewlekłymi stanami zapalnymi, które są następstwem nietrzymania moczu.


Witaminy dla kobiet
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Labioplastyka – wskazania do zabiegu 

Przerośnięte wargi sromowe mniejsze przysparzają wielu problemów, które jednocześnie są wskazaniem do korekcji plastycznej. Zalicza się do nich: 

 • obniżony komfort psychiczny; 
 • dolegliwości związane z codziennym życiem; 
 • ograniczoną aktywność ruchową; 
 • dyskomfort seksualny – wygląd oraz problemy podczas współżycia, które w konsekwencji mogą prowadzić do zahamowania reakcji seksualnych; 
 • miejscowe podrażnienia okolicy sromu na skutek otarć, siedzenia lub chodzenia; 
 • problem z utrzymaniem higieny osobistej – szczególnie podczas menstruacji.  

Nie ma ściśle określonych ram wiekowych dla wykonania zabiegu labioplastyki. Wykonuje się ją  bowiem z powodów czynnościowych oraz w celu poprawy wyglądu estetycznego sromu i dopełnienia komfortu psychicznego.  

Pacjentki przygotowywane do zabiegu labioplastyki podczas kwalifikacji powinny omówić z lekarzem swoje oczekiwania. Ocena warg sromowych przez specjalistę pozwala ustalić na ile rozległy ma być zabieg korekcji. Przed zabiegiem pacjentka podpisuje dokumenty związane z przeprowadzoną procedurą, co wiąże się również z wyrażeniem zgody. W przypadku pacjentki nieletniej, do podpisania zgody są zobowiązani rodzice lub opiekunowie prawni. 

Labioplastyka – na czym polega zabieg? 

Leczenie operacyjne przerośniętych warg sromowych mniejszych, czyli zabieg labioplastyki polega na resekcji klinowej zmienionych (patologicznie przerośniętych) warg lub jednej z warg sromowych. Operacja wymaga zaplanowania obszaru resekcji i oparta jest na zasadzie redukcji obwodu, zachowując przy tym prawidłowe unerwienie i unaczynienie sromu.  

W sytuacji niewielkiego przerostu warg sromowych i motywacji pacjentki szczególnie pod względem estetycznym, może być wykorzystana bardziej oszczędzająca metoda operacyjna. Technika zabiegu zaproponowana przez Choi i Kim, polega na zwężeniu warg tylko poprzez deepitelializację ich przyśrodkowej i bocznej powierzchni. 

Po wycięciu przerostu konieczne jest założenie pojedynczych i wchłanialnych szwów po stronach korygowanych warg. Redukcję warg sromowych można wykonać dzięki zabiegowi operacyjnemu labioplastyki lub laserowej korekcji.  

Labioplastyka laserowa to mało inwazyjna alternatywa, która nie wymaga hospitalizacji, zmniejsza ryzyko krwawienia dzięki procesowi koagulacji. Po laserowym zabiegu pacjentka wraca do formy znacznie szybciej. 

Metoda sposobu leczenia zależna jest od wielkości problemu warg sromowych mniejszych.   

Labioplastyka – znieczulenie 

Zabieg labioplastyki można wykonać w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym, przy użyciu 1% lignocainy z adrenaliną. Taki zabieg przeprowadza się najczęściej w ramach hospitalizacji jednodniowej. Zabieg może również obejmować pełne znieczulenie dożylne lub podpajęczynówkowe pilotowane przez anestezjologa. Wybór rodzaju znieczulenia zawsze omawia lekarz prowadzący podczas kwalifikacji do zabiegu.  

Labioplastyka – efekty 

Zabieg ma na celu przede wszystkim zmniejszenie wielkości warg sromowych mniejszych, co wpływa na walory estetyczne. Dzięki doborze odpowiedniej techniki operacyjnej – resekcji klinowej usuwa zbędną część i zapewnia prawidłowy wygląd wolnej krawędzi wargi sromowej. Stopień redukcji warg sromowych mniejszych powinien być uzgadniany indywidualnie z pacjentką.  

Redukcja dostosowana jest zawsze do problemów i potrzeb pacjentki. Kobiety dotknięte problemem zbyt dużych warg sromowych już w pierwszej dobie po zabiegu dostrzegają różnicę w wyglądzie swoich zewnętrznych narządów płciowych. Finalnie zabieg korekcyjny daje bardzo dobre wyniki estetyczne, eliminuje także dotychczasowe problemy funkcjonalne i poprawia komfort psychiczny pacjentek.  

Labioplastyka – jak przygotować się do zabiegu? 

Przed wyznaczonym zabiegiem należy wykonać zlecone badania z krwi, najczęściej morfologię i krzepliwość. Na tydzień przed zabiegiem należy odstawić leki, które zmniejszają krzepliwość krwi (np. kwas acetylosalicylowy). Po zabiegu należy założyć wygodne, przewiewne i luźne ubrania, żeby mechanicznie nie podrażnić okolicy krocza. 

Labioplastyka – zalecenia po zabiegu 

Pacjentki po zabiegu zobowiązane są rygorystycznie do przestrzegania zasad czystości i suchości miejsca operowanego i krocza. Najczęściej po zabiegu brzegi rany należy delikatnie oczyszczać wacikiem nasączonym środkiem odkażającym, by nie spowodować krwawienia.  

Gojenie rany pooperacyjnej trwa około 2 tygodnie. W tym czasie pacjentka może odczuwać dyskomfort bólowy, zwiększoną tkliwość czy delikatną opuchliznę.  

Po zabiegu, prócz dbałości o strefę okolic intymnych, bardzo ważna jest wstrzemięźliwość seksualna. Do momentu zagojenia się ran nie należy podejmować współżycia. Dodatkowo należy prowadzić oszczędzający tryb życia, unikać wzmożonych aktywności fizycznych, które mogłyby podrażnić krocze. Należy nosić przewiewną, nieuciskową bieliznę bawełnianą.  

Labioplastyka – przeciwwskazania 

Jak do każdego zabiegu operacyjnego, również do wykonania labioplastyki istnieje szereg przeciwwskazań. W tym przypadku są to np. toczący się proces nowotworowy, aktywna ciąża i miesiączka. Zabieg wykonuje się po zakończeniu menstruacji.  

Niestety wciąż zabiegi labioplastyki nie są refundowane przez NFZ, a ich koszt, w zależności od wyboru metody i ośrodka, to wydatek kilku tysięcy złotych.

Przeczytaj również:
Nieprzyjemny zapach z pochwy – jakie mogą być tego przyczyny?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Lista F., Mistry B., Singh Y., Ahmad J., The Safety of Aesthetic Labiaplasty: A Plastic Surgery Experience, Aesthetic Surgery Journal , 2015, s. 689-695. 
 2. Soice S., Li A., Kanaly F., Furnas H., Dlaczego kobiety proszą o labioplastykę?, Chirurgia plastyczna i rekonstrukcyjna, 2017, s. 856-863.  
 3. Veale D., Eshkevari E., Ellison N., Costa A., Robinson D., Kavouni A., Cardozo L., Psychological characteristics and motivation of women seeking labiaplasty. Psychological Medicine, 2014, 555-566.   
 4. Ozer M., Mortimore I., Jansma E. i in., Labioplastyka: motywacja, techniki i etyka. Nat Rev Urol, 2018, 175-189. 
 5. Motakef S., Rodriguez-Feliz J., Chung M., Ingargiola M., Wong V., Patel A.,Vaginal Labiaplasty, Plastic and Reconstructive Surgery, 2015, s. 774-788.  
 6. Runacres S., Wood P., Cosmetic Labiaplasty in an Adolescent Population, Journal of Pediatric and Adolescent Gynecology, 2016, s. 218-222. 
 7. Kalampalikis A., Michala L., Labioplastyka kosmetyczna u nieletnich: przegląd aktualnych trendów i dowodów. Int J Impo Res, 2021.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę