Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
12

Nieprzyjemny zapach z pochwy – jakie mogą być tego przyczyny?

Słuchaj artykułu

Zapach z pochwy może zmieniać się w trakcie cyklu miesiączkowego, po odbyciu stosunku płciowego, a nawet po wykonaniu intensywnych ćwiczeń fizycznych. Choć kuszące może być korzystanie z produktów wpływających na zapach okolic intymnych, mogą one być bardzo szkodliwe dla delikatnej flory bakteryjnej tego obszaru i doprowadzić do uporczywych powikłań.

Nieprzyjemny zapach z pochwy – jakie mogą być tego przyczyny?

Nieprzyjemny zapach z pochwy – przyczyny 

Istnieje kilka rzeczywistych przyczyn, które mogą powodować nieprzyjemny zapach z pochwy. Wynika to często ze spadku ilości pożytecznych bakterii kwasu mlekowego i tym samym rozrostu innych bakterii, które wywołują nieprawidłowy zapach.


Stosowane w problemach intymnych
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Waginoza bakteryjna (BW)  

To stan wywołany zmianą mikrobioty pochwy, czyli zmniejszeniem ilości pałeczek Lactobacillus na rzecz innych bakterii, w głównej mierze beztlenowców. Zmiany te wywołują wzrost pH pochwy i towarzyszące temu objawy, chociaż czasem BW może pozostać bezobjawowa. Pacjentki objawowe opisują zwykle rybi zapach, który nasila się po stosunku płciowym i w trakcie menstruacji. Innym objawem waginozy bakteryjnej jest biaława, jednorodna wydzielina z pochwy. 

Rzęsistkowica  

To choroba przenoszona drogą płciową, wywoływana przez pasożyta Trichomonas vaginalis. Nieprzyjemny zapach z pochwy opisywany przy tej infekcji jest podobny do tego w waginozie bakteryjnej. Innym charakterystycznym objawem jest zielonkawa, cuchnąca wydzielina z pochwy, która pojawia się u 10-30% pacjentek. Mogą się pojawić punkcikowate krwawienia na powierzchni błony śluzowej pochwy i szyjki macicy, co nazywane jest „truskawkową szyjką macicy”. 

Menopauzalny zespół moczowo-płciowy  

Charakteryzuje się spadkiem poziomu estrogenu. Konsekwencją tego jest ograniczenie ilości bakterii Lactobacillus w pochwie. Może to wywołać zmiany zapachu, które pacjentki opisują jako piżmowy lub ciężki.  

Złuszczające zapalenie pochwy (DIV)  

To niezwykle rzadkie schorzenie, charakteryzujące się swędzeniem, bólem podczas stosunku i pieczeniem, którym towarzyszą bardzo obfite upławy (zwykle żółte, ale mogą być też zielone lub szare). Zwykle DIV nie wiąże się z nieprzyjemnym zapachem z pochwy, ale ze względu na zmianę pH zmiana zapachu może wystąpić. 

Utknięcie w pochwie przedmiotu, np. tamponu  

Może być powodem namnażania się w pochwie niefizjologicznych dla tego miejsca bakterii i powstawania nieprzyjemnego zapachu. Zwykle w takich sytuacjach nieprzyjemny zapach z pochwy jest opisywany jako rybi, zgniły. 

Nietrzymanie moczu  

To stan, który dotyka nawet 50% dorosłych kobiet. W wielu przypadkach może ono pozostać niezauważone przez pacjentkę. Stan ten może powodować, że pacjentka wyczuwa ostry zapach moczu lub stęchlizny. Niestety pacjentki często boją się podejmować dyskusję na ten temat ze swoim lekarzem prowadzącym ze względu na wstyd, brak wiedzy czy strach przed zabiegiem operacyjnym.  

Terapia przeciwgrzybicza, antybiotyki lub stosowanie irygacji pochwy  

Wszystkie te interwencje mogą zaburzyć florę bakteryjną i tym samym spowodować nieprzyjemny zapach z pochwy.  

Inne, rzadsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z pochwy: 

 • przetoka odbytniczo-pochwowa; 
 • rak szyjki macicy, rak pochwy; 
 • stosowanie środków plemnikobójczych (nonoksynol-9).

Przeczytaj również:
Cytologia płynna – na czym polega i czym różni się od konwencjonalnej cytologii?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Bacterial vaginosis: Clinical manifestations and diagnosis: https://www.uptodate.com/contents/bacterial-vaginosis-clinical-manifestations-and-diagnosis?search=bacterial vaginosis&source=search_result&selectedTitle=2~109&usage_type=default&display_rank=2#H1208987568 
 2. Trichomoniasis: https://www.uptodate.com/contents/trichomoniasis?search=trichomoniasis&source=search_result&selectedTitle=1~89&usage_type=default&display_rank=1#H91868841
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 23 czerwca 2023, 17:52
  Wojciech

  Wiadomości mi pomogły
  lecz nie do końca.
  Żona ma raka płuc, szpiku kostnego, piersi po masektomi.
  Okolice łanowe mają Dziwny zapach psującej mięsa, mydła.

  1. 26 czerwca 2023, 08:11
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Najlepiej, aby Pańska żona skonsultowała się z ginekologiem.

 2. 28 września 2023, 20:10
  Dominika

  Mam 30lat i problem od wielu lat, żaden lekarz ginekolog nie jest w stanie mi dalej pomoc..
  mam co chwila nawracające problemy, raz rybi zapach i pieczenie, a raz zapach zgniłego mięsa .. wszystkie możliwe środki przeciwgrzybicze wykorzystane, kwas mlekowy miesiąc w miesiąc, nawet globulki czy proszki doustne, z bateriami żeby zadziałać od „jelit”.
  Czy miał ktoś taki problem, jakieś dalsze pomysły ?
  Jest to możliwe od jelit, może tam coś się dzieje ?
  Dziękuje pozdrawiam

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę