Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

4

Liposukcja – co to jest i jak wygląda zabieg?

Słuchaj artykułu

Liposukcja to inwazyjny zabieg polegający na rozbijaniu i usuwaniu tkanki tłuszczowej. Ma na celu wyszczuplanie i modelowanie poszczególnych partii działa, zwłaszcza tych najbardziej problematycznych. Jak wygląda zabieg? Czy jest bezpieczny? Jakich efektów można się spodziewać? 

Liposukcja – co to jest i jak wygląda zabieg?

Liposukcja – co to jest? 

Liposukcja to inwazyjny zabieg usuwania tkanki tłuszczowej. Przeprowadza się ją na różnych partiach ciała, szczególnie tych, z których trudno pozbyć się tłuszczu na skutek zmiany trybu życia, diety i aktywności fizycznej. W trakcie zabiegu rozbija się złogi tłuszczowe, a następnie je usuwa. 

Liposukcja bywa często błędnie postrzegana jako metoda odchudzania. W rzeczywistości ma na celu przede wszystkim wyszczuplenie i wymodelowanie konkretnych partii ciała.  

Liposukcję najczęściej przeprowadza się na brzuchu, udach, pośladkach, ramionach, ale także na policzkach czy brodzie [1]. 


Wagi z analizatorem składu ciała i reduktory tłuszczu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rodzaje liposukcji – jakimi metodami wykonuje się odsysanie tłuszczu? 

Istnieje kilka metod, z pomocą których przeprowadza się odsysanie tłuszczu: 

 • liposukcja ssąca (SAL – Suction Assisted Liposuction) – najpowszechniejsza metoda usuwania tkanki tłuszczowej. Polega na wykonaniu nacięć na skórze, przez które wprowadza się kaniulę. Urządzenie próżniowe, do którego podłączona jest kaniula, umożliwia rozbijanie złogów tłuszczowych, które później są odsysane dzięki próżni; 
 • liposukcja wibracyjna (PAL – Power Assisted Liposuction) – technika wibracyjna wykorzystuje specjalną kaniulę, która wibruje w szybkim tempie, dzięki czemu łatwiej i szybciej rozbija złogi tłuszczowe; 
 • liposukcja ultradźwiękowa (UAL – Ultrasonic Assisted Liposuction) – jest modyfikacją liposukcji ssącej. Ultradźwięki niszczą ściany komórek tłuszczowych, co prowadzi do upłynnienia tłuszczu, ułatwiając tym samym jego odsysanie; 
 • liposukcja z podwójną kaniulą (TCAL/TCL – Twin Cannula Assisted Liposuction) – wewnątrz kaniuli wprowadzanej pod skórę znajduje się druga kaniula odpowiedzialna za odsysanie. Zewnętrzna kaniula oddziela tłuszcz od innych tkanek; 
 • liposukcja wodna Body Jet (WAL – Water Assisted Liposuction) – w tej metodzie tłuszcz usuwa się przez specjalną igłę. Wiązka wody spulchnia komórki tłuszczowe, zmieniając strukturę tkanki; 
 • liposukcja laserowa (LAL – Laser Assisted Liposuction) – metoda ta wykorzystuje laser znajdujący się w kaniuli. Po zassaniu tkanki tłuszczowej laser odcina ją od innych tkanek, dzięki czemu usuwanie jest delikatne i bez utraty krwi. 

Wskazania do wykonania liposukcji – kiedy można to zrobić? 

Liposukcja jest zabiegiem dla osób, które chcą wyszczuplić i wymodelować sylwetkę. 

Przeznaczona jest przede wszystkim dla osób mających problem z redukcją tkanki tłuszczowej w problematycznych miejscach. Niektóre partie ciała mogą być bardziej odporne na utratę tkanki tłuszczowej i „nie chudną” mimo stosowania diety i włączenia aktywności fizycznej. Na liposukcję decydują się osoby z dysproporcjami ciała, np. brakiem widocznej talii, szerokimi ramionami, otłuszczonymi kolanami. Są to problemy, w których dieta i ćwiczenia mogą nie przynosić zadowalających efektów. 

Wskazaniem do wykonania zabiegu może być także lipodemia, zwana potocznie chorobą grubych nóg. W tym schorzeniu dochodzi do silnych obrzęków i gromadzenia się tkanki tłuszczowej w obrębie kończyn dolnych. 

Liposukcję poleca się także kobietom po ciąży, które mają problem z redukcją tkanki tłuszczowej na brzuchu. 

Wskazaniem do zabiegu jest również ginekomastia u mężczyzn, czyli przerost sutka w wyniku rozrostu nie tylko tkanki tłuszczowej, ale także gruczołowej i włóknistej. 

Liposukcja daje najlepsze efekty u osób młodych o prawidłowej masie ciała [4,5]. 

Przeciwwskazania do wykonania liposukcji – kiedy nie powinno się tego robić? 

Należy pamiętać, że liposukcja nie jest metodą odchudzającą.  

Jeżeli pacjent ma problem z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, powinien zacząć od zdrowej diety i regularnej aktywności fizycznej.  

Liposukcji nie należy wykonywać u osób z chorobami przewlekłymi. Przeciwwskazaniami do wykonania zabiegu są: 

 • choroby autoimmunologiczne, 
 • choroby tarczycy, 
 • choroby układu oddechowego, 
 • zaburzenia krzepnięcia krwi, 
 • nadciśnienie tętnicze, 
 • zaburzenia czynności nerek, 
 • choroby skóry
 • niewyrównana cukrzyca, 
 • nadciśnienie tętnicze, 
 • palenie tytoniu. 

Aby przeprowadzić zabieg liposukcji, pacjent musi być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Do zabiegu nie kwalifikują się osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne

Liposukcji nie wolno wykonywać u kobiet w ciąży. 

Do zabiegu mogą być zakwalifikowane jedynie osoby pełnoletnie [4,5]. 

Przygotowanie do zabiegu liposukcji – o czym pamiętać przed zabiegiem? 

Liposukcję zalicza się do zabiegów inwazyjnych, dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie przygotowanie.  

Przyjmowanie przed zabiegiem innych leków stosowanych przewlekle należy skonsultować z lekarzem. Jeżeli pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe, należy odstawić je dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem. 

Jeżeli zabieg będzie wykonywany w znieczuleniu ogólnym, pacjent musi być na czczo. Przy znieczuleniu miejscowym nie jest to konieczne. Ostatni posiłek należy przyjąć nie później niż dwie godziny przed wykonaniem zabiegu. 

Należy zrezygnować z palenia tytoniu na dwa miesiące przed zabiegiem.  

Przed zabiegiem należy wykonać również szereg badań, m.in. morfologię, grupę krwi, wskaźniki krzepnięcia, kreatyninę, glukozę, elektrolity i badanie ogólne moczu [3]. 

Jak przebiega zabieg liposukcji? 

Po odpowiednim przygotowaniu do zabiegu przystępuje się do wypełnienia formalności.  

Chirurg oznacza na ciele pacjenta znajdującego się w pozycji stojącej obszary, które zostaną poddane liposukcji. Często wykonuje się zdjęcia przed i po, aby łatwiej było zobaczyć rezultaty zabiegu. 

Na skórę nakłada się roztwór dezynfekujący, a następnie podaje znieczulenie i środki uspokajające. Zabieg może odbywać się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. 

Pacjent podpięty jest do aparatury monitorującej jego parametry, m.in. ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi. 

W trakcie zabiegu pacjentowi podaje się dożylnie płyny, ponieważ podczas zabiegu dojdzie do ich utraty razem z tkanką tłuszczową. 

W trakcie zabiegu chirurg wykonuje małe nacięcia na ciele pacjenta, przez które wprowadza kaniulę odsysającą tłuszcz. 

Zabieg odsysania tłuszczu trwa od 2 do 6 godzin. 

Czas rekonwalescencji zależy m.in. od rodzaju podanego znieczulenia [3]. 

Najważniejsze zalecenia po zabiegu odsysania tłuszczu 

Po zabiegu liposukcji rekonwalescencja powinna trwać od czterech do sześciu tygodni. W tym czasie pacjent musi nosić odzież uciskową, która ma na celu minimalizowanie powstawania opuchlizny i krwiaków. Ma także przyspieszyć zrastanie się tkanek wewnętrznych. W tym czasie nie należy nosić ciasnej, opinającej odzieży, ponieważ wywierany nacisk może prowadzić do powstania zrostów i nierówności. 

Po liposukcji powinno się przyjmować leki przeciwzakrzepowe w postaci zastrzyków

Zaleca się także unikanie nadmiernej aktywności fizycznej przez co najmniej miesiąc po zabiegu. Warto jednak regularnie się ruszać. Poleca się wówczas spacery lub lekką gimnastykę. 

Po zabiegu należy zadbać o odpowiednią dietę, aby efekty zabiegu utrzymały się jak najdłużej [5]. 

Efekty przeprowadzenia zabiegu – czego spodziewać się po odsysaniu tłuszczu? 

Redukcja tkanki tłuszczowej, niezależnie od tego, czy osiągnięta dietą i ćwiczeniami, czy też dzięki zabiegowi liposukcji, przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i lepszego samopoczucia. 

Dzięki zabiegowi można usunąć do 4 litrów tłuszczu z wyjątkowo problematycznych miejsc, opornych na działanie diety i ćwiczeń.  

Mimo że liposukcja nie jest metodą odchudzania, na skutek zabiegu obniża się masa ciała. Lekarze są zgodni co do tego, że obniżenie masy ciała może zmniejszyć ryzyko chorób serca czy cukrzycy. 

Zabieg liposukcji pozwala na wymodelowanie ciała i pozbycie się kompleksów, które znacząco wpływają na samopoczucie psychiczne i ogólną jakość życia. 

Dzięki liposukcji można pozbyć się również cellulitu, jednak należy pamiętać o tym, że nie jest to wskazanie do zabiegu. Występowanie cellulitu zależy od wielu czynników, m.in. genetyki. 

Efekty liposukcji można ocenić dopiero po zdjęciu odzieży uciskowej. Niekiedy zdarza się, że powstają nierówności i konieczna jest wówczas korekta [3,4]. 

Skutki uboczne liposukcji – czy jakieś występują? 

Po wykonaniu liposukcji często pojawia się opuchlizna. Nie jest ona objawem, który powinien niepokoić. To całkowicie normalne po tym zabiegu. Opuchlizna może utrzymywać się od dwóch tygodni do dwóch miesięcy. W przypadku niektórych części ciała, np. kostek i łydek, może ona zniknąć nawet po sześciu miesiącach. 

Czasami pojawiają się także wybroczyny, często rozległe, które również ustępują samoistnie.  

Procesowi gojenia towarzyszy również silny ból, mogący utrzymywać się do kilku tygodni. Natężenie i czas trwania bólu jest zależny od metody i tego, jak rozległy był zabieg. Pacjentom zaleca się przyjmowanie doustnych leków przeciwbólowych. 

Po zabiegu na skórze mogą pozostać blizny, które z czasem powinny stać się mniej widoczne. Skłonność do powstawania blizn jest cechą indywidualną [3,5]. 

Czy po liposukcji mogą wystąpić powikłania? 

W przypadku liposukcji, tak jak po każdym innym inwazyjnym zabiegu, mogą wystąpić powikłania. Zalicza się do nich m.in.: 

 • krwiaki, 
 • zatory, 
 • defekty konturu ciała, 
 • trwałe zmiany koloru skóry, 
 • infekcje

Jednym z częściej pojawiających się powikłań są defekty konturu ciała

Po zabiegu mogą pojawić się też powikłania w postaci przeczulicy (nadwrażliwość na bodźce czuciowe) lub dysestezji (nieprzyjemne, często wręcz bolesne odczucia, które są nieadekwatne do działającego bodźca). Objawy te ustępują zwykle od trzech do sześciu miesięcy od zabiegu.  

Przebarwienia skóry zdarzają się rzadko, zazwyczaj stopniowo samoistnie zanikają. W cięższych przypadkach stosuje się odpowiednie środki na skórę, które są bardzo skuteczne i w większości przypadków udaje się całkowicie usunąć powstałe przebarwienia.  

Infekcje występują niezwykle rzadko. Podczas zabiegu dba się o sterylność, wykonuje możliwie najmniejsze nacięcia na skórze i stosuje lidokainę, która wykazuje właściwości antybakteryjne. Często podaje się także antybiotyki.  

Liposukcja może mieć jednak znacznie poważniejsze powikłania, w wyniku których może dojść nawet do śmierci pacjenta. Najczęstszymi śmiertelnymi powikłaniami po liposukcji są:  

 • zator płucny,  
 • zator tłuszczowy,  
 • sepsa,  
 • martwicze zapalenie powięzi, 
 • perforacje narządów wewnętrznych.  

Ryzyko zgonu jest jednak niewielkie. Określa się je na poziomie 19,1 na 100 000 wykonanych zabiegów [3,5-7]. 

Ile kosztuje zabieg liposukcji? Cena odsysania tłuszczu 

Koszt liposukcji zależy przede wszystkim od partii ciała, na której chcemy wykonać zabieg. Za liposukcję brzucha trzeba zapłacić od 10 000 zł do 15 000 zł. Koszt liposukcji pośladków, bioder, ud czy łydek to nawet 13 000 zł. Liposukcja kolan i pach to koszt od 5 000 zł do 8 000 zł. Za modelowanie podbródka trzeba zapłacić do 3 000 zł. Do kosztów zabiegu w niektórych klinikach należy doliczyć koszt znieczulenia, całodobowej opieki, a także ubrań uciskowych. 

Przeczytaj również:
Jak pozbyć się problemów ze skórą po ciąży?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. https://www.isaps.org/procedures/body/liposuction/. 
 2. Mann M.W., Palm M.D., Sengelmann R.D., New advances in liposuction technology, Seminars in cutaneous medicine and surgery (Vol. 27, No. 1, pp. 72-82),  
 3. Shah Y.R., Sen D.J., Patel R.N., Patel J.S., Patel A.D., Prajapati P.M., Liposuction: a remedy from obesity, International Journal of Drug Development and Research, 3(1), 0-0. 
 4. Wu S., Coombs D.M., Gurunian R., Liposuction: Concepts, safety, and techniques in body-contouring surgery, Cleveland Clinic journal of medicine, 87(6), 367-375. 
 5. Bellini E., Grieco M.P., Raposio E., A journey through liposuction and liposculture, Annals of medicine and surgery, 24, 53-60. 
 6. Sterodimas A., Boriani F., Magarakis E., Nicaretta B., Pereira L. H., Illouz Y.G., Thirtyfour years of liposuction: past, present and future, Eur Rev Med Pharmacol Sci, 16(3), 393-406. 
 7. Grazer F.M., de Jong R.H., Fatal outcomes from liposuction: census survey of cosmetic surgeons. Plastic and reconstructive surgery, 105(1), 436-46. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę