Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
6

Maść końska. Na ból i obrzęki

Słuchaj artykułu

Maść końska to preparat, który cieszy się popularnością wśród pacjentów od wielu lat. Wyróżnia ją specyficzny zapach i właściwości rozgrzewające lub chłodzące – zależnie od typu produktu. W jakich dolegliwościach może pomóc? Czy każdy może ją stosować? 

Maść końska. Na ból i obrzęki

Maść końska – co to jest?  

Maść końska to rodzaj preparatu, który działa na skórę rozgrzewająco lub chłodząco. Słowo „maść” może być mylące, ponieważ pod nazwą „maść końska” kryją się także żele, czyli produkty o lekkiej, półpłynnej i wodnistej konsystencji. Nie jest to jednak wada, lecz zaleta, ponieważ wiele substancji wykazuje lepsze właściwości, jeżeli są aplikowane w tej formie. 

Maść końska rozgrzewająca – na co pomaga? 

Maści końskie zawierają wyciągi roślinne oraz olejki eteryczne, np. z: 

  • winorośli,  
  • kasztanowca,  
  • melisy,  
  • arniki górskiej,  
  • rozmarynu,  
  • rumianku,  
  • krwawnika,  
  • kopru. 

Podstawą ich rozgrzewającego działania są substancje takie jak kamfora (o silnym działaniu drażniącym na zakończenia czuciowe) czy ekstrakt z pieprzowca, który zawiera kapsaicynę. Olejki eteryczne w formie preparatu na skórę łagodzą ból mięśni i stawów

Maść końską stosujemy zatem przy bólach kostno-stawowych wynikających z nadmiernego wysiłku lub przemęczenia, a także wspomagająco w artretyzmie i reumatyzmie. Działa ona relaksująco w stanach napięcia mięśni. Substancje zawarte w preparacie działają rozgrzewająco, co zwiększa stopień ukrwienia danego miejsca. 


Maści końskie rozgrzewające
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Maść końska chłodząca – jakie ma właściwości? 

Na rynku istnieją także maści końskie chłodzące. Różnią się one nieco składem, ponieważ oprócz wyciągów roślinnych oraz olejków eterycznych zawierają substancje dające uczucie chłodu, np. mentol. Pobudza on zakończenia czuciowe zimna, lekko znieczula, ale również rozszerza naczynia krwionośne – podobnie jak maść końska rozgrzewająca.  

Maść końska chłodząca sprawdzi się w przypadku obrzęków i uczucia ciężkich nóg. Możesz zastosować ją również po długotrwałym wysiłku. 


Maści końskie chłodzące

Maści końskie – czym się od siebie różnią? 

Wybierając maść końską, warto zwrócić uwagę na jej skład. 

Maści zawierające: 

  • wyciąg z kasztanowca – uszczelnią naczynia krwionośne; 
  • wyciąg z arniki górskiej – zmniejszą obrzęki i siniaki;  
  • koper włoski – rozluźnią mięśnie;  
  • rumianek – działają przeciwzapalne; 
  • krwawnik i chmiel – działają przeciwbólowo. 

Jak działa maść końska? 

Według jednej z teorii substancje zawarte w maści drażnią skórę, co prowadzi do jej przekrwienia. Poprawia się także ukrwienie niżej położonych tkanek i narządów. Dzięki temu tkanki są lepiej odżywione i usuwane są z nich produkt przemiany materii, co sprzyja łagodzeniu bólu. 

Inna teoria mówi, że sam masaż poprawia ukrwienie tkanek, a stymulacja odpowiednich receptorów uśmierza ból. Niestety nie wszystkie mechanizmy tego procesu są do dziś w pełni poznane. 

Jak stosować maść końską? 

Przed zastosowaniem preparatu po raz pierwszy wykonaj test na niewielkim fragmencie skóry i obserwuj, czy nie wywołał podrażnienia. Jeśli nie pojawiła się żadna zmiana skórna, wetrzyj maść w skórę, lekko ją masując. Po użyciu maści dokładnie umyj ręce. Unikaj również kontaktu maści z oczami i ustami. 

Maść końską możesz stosować nawet kilka razy dziennie. Zależy to jednak od preparatu, dlatego przed użyciem zapoznaj się z informacjami zamieszczonymi na opakowaniu. 

Maść końska – skutki uboczne i przeciwwskazania 

Maść końska może wywołać uczulenie w przypadku wrażliwości na dany składnik. Nie stosuj jej na duże powierzchnie skóry ani otwarte rany

Maść końska to alternatywa dla tabletek przeciwbólowych. Preparaty, które zawierają substancje roślinne nakładane na skórę, mniej obciążają organizm (w tym nerki czy wątrobę). Maść możemy również traktować jak uzupełnienie terapii lekowych w reumatyzmie czy artretyzmie. Może ją jednak stosować każdy, kto cierpi na bóle stawów lub kręgosłupa – niezależnie od ich przyczyny. 

Przeczytaj również:
Żel przeciwbólowy. Czym kierować się przy jego wyborze?


Żele na ból mięśni i stawów

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Ulotka do Krauterhof Maść końska, producent IRIS COSMETICS KRAUTERHOF. 
  • Ulotka do Końska maść rozgrzewająca, producent VIRDE. 
  • Ulotka do Końska maść chłodząca, producent VIRDE. 
  • Luft S., Herman Z.S., Farmakoterapia chorób reumatycznych, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 1992 r., s. 96-97. 
  • Szczegielniak B., Szczegielniak J., Leki i suplementy współczesnej fizjoterapii, Elamed Media Group, Katowice 2016 r., s. 23-46. 
  • Tomaszewski W., Piątkowski P., Maści, kremy, żele, spraye i pozostałe preparaty do stosowania zewnętrznego w chorobach i obrażeniach narządu ruchu, MEDSPORTPRESS Sp. z o.o., Warszawa, s. 25-99.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę