Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
67

Kolchicyna. Jakie ma zastosowanie?

Słuchaj artykułu

Zastosowanie kolchicyny w dawkach terapeutycznych opiera się głównie na leczeniu ostrych napadów dny moczanowej. Ma ona m.in. działanie przeciwzapalne. Jest toksycznym alkaloidem otrzymywanym z ziemowita jesiennego i jest dostępna jedynie na receptę. Kiedy stosowanie kolchicyny jest wskazane?

Kolchicyna. Jakie ma zastosowanie?

Kolchicyna – zastosowanie 

Kolchicyna jest toksycznym alkaloidem pochodzącym z ziemowita jesiennego z rodziny liliowatych. Ze względu na siłę działania zaliczamy ją do grupy bardzo silnie działających leków przepisywanych przez lekarza na receptę.

Dawki terapeutyczne dostosowane do danego pacjenta wykazują działanie:

  • przeciwzapalne,
  • hamujące podział komórki,
  • zmniejszające działanie kwasu moczowego.

Kolchicyna w Polsce jest zarejestrowana jako lek do stosowania w leczeniu i profilaktyce dny moczanowej. Obecnie jest lekiem drugiego rzutu ze względu na wysokie ryzyko działań niepożądanych i toksyczność.

Kolchicyna znajduje również zastosowanie w zapobieganiu rodzinnej gorączce śródziemnomorskiej i amyloidozie, która może być powikłaniem wspomnianej gorączki. 

Z kolei Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) dopuściła lek z 0,5 mg kolchicyną jako środek przeciwzapalny, który zmniejsza ryzyko zawału serca, udaru mózgu i innych chorób układu sercowo-naczyniowego u pacjentów z miażdżycą lub innymi czynnikami predysponującymi do rozwoju tych chorób. 

Kolchicyna – mechanizm działania 

Nie znamy dokładnego mechanizmu działania kolchicyny. Podejrzewa się, że wykazuje ona właściwości hamujące migrację neutrofili do miejsca zapalenia. Dodatkowo hamuje wydzielanie histaminy z mastocytów. Hamuje także podział komórki w fazie G1 mitozy. Co ciekawe, to działanie jest powszechniejsze w komórkach o szybkim podziale, czyli np. w neutrocytach. Wszystkie wymienione mechanizmy składają się w całość podczas leczenia ostrych napadów dny moczanowej, ponieważ dochodzi w nich do zajęcia stawu stanem zapalnym (najczęściej śródstopno-paliczkowego palca).  

Kolchicyna – dawkowanie i sposób podania 

Kolchicyna podana w pierwszych 24 godzinach od rozpoczęcia ostrego napadu dny moczanowej jest skuteczna u około 2/3 pacjentów. Jest dostępna w postaci tabletek i kapsułek doustnych oraz żelu na skórę. Najczęściej stosowana dawka jednorazowa to 0,6 mg kolchicyny. Maksymalnie można podać trzy takie dawki w ciągu doby.  

O sposobie dawkowania i dawkach substancji leczniczej decyduje lekarz.

Kolchicyna – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z kolchicyną są m.in.: 

  • stosowanie leków hamujących działanie cytochromu CYP3A4 przy zaburzeniach czynności nerek lub wątroby, 
  • hemodializa pacjenta, 
  • okres ciąży i karmienia piersią, 
  • nieprawidłowy skład krwi, 
  • jednoczesne stosowanie erytromycyny, 
  • jednoczesne stosowanie klarytromycyny. 

Działania niepożądane i zatrucie kolchicyną 

Najczęściej występujące działania niepożądane, które zwiastują zbliżające się zatrucie kolchicyną, to: 

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • biegunka
  • ból brzucha, 
  • ból głowy, 
  • osłabienie. 

Od podania leku do wystąpienia działań niepożądanych mija zazwyczaj kilka godzin. Jest to tzw. okres bezobjawowy i nie zależy od drogi podania leku ani też od jego dawki. Z tego powodu możemy spodziewać się wystąpienia działań niepożądanych już na początku stosowania preparatu.

Ostre zatrucie kolchicyną objawia się krwotocznym zapaleniem żołądka.

Aktualnie nie ma specjalnego leczenia w przypadku zatrucia kolchicyną. Specjaliści stosują leczenie objawowe i dbają o odpowiednie nawodnienie pacjenta. Badania wykazują, że pomocny może okazać się węgiel aktywny. 

Kolchicyna może działać hamująco na wchłanianie witaminy B12

Przeczytaj również:
Dna moczanowa.Czynniki ryzyka, przebieg, leczenie


Preparaty na ból mięśni i stawów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.recoverytrial.net/news/colchicine-to-be-investigated-as-a-possible-treatment-for-covid-19-in-the-recovery-trial. 
  • Brunton Laurence L., Lazo John S., Parker Keith L.,Farmakologia Goodmana & Gilmana Tom 1, Czelej Lublin 2007. 
  • Sadiq N.M., Robinson K.J., Terrell J.M., Colchicine, 2020.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę