Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
4

Naparstnica – roślina lecznicza czy toksyczna?

Słuchaj artykułu

Naparstnica jest rośliną należącą do rodziny babkowatych (Plantaginaceae), znaną i stosowaną od kilkuset lat. Właściwości lecznicze gatunku Digitalis purpurea (naparstnica purpurowa) zostały zebrane i opisane w XVIII w. przez angielskiego lekarza Williama Witheringa. Zaobserwował on skuteczność wyciągów zawierających naparstnicę purpurową w leczeniu niewydolności serca. Obecnie w celach leczniczych stosuje się głównie wyciąg z gatunku Digitalis lanata (naparstnica wełnista). Oprócz zastosowania w lecznictwie naparstnica jest rośliną ozdobną, uprawianą w przydomowych ogródkach ze względu na atrakcyjny wygląd purpurowych i białych kwiatów. 

Naparstnica – roślina lecznicza czy toksyczna?

Charakterystyka rośliny 

Naparstnica purpurowa jest rośliną powszechnie występującą w zachodniej Europie i północnej Afryce. Została sprowadzona nawet na tereny Ameryki Północnej, Południowej i Australii. W Polsce występuje głównie na terenach południowo-zachodnich, natomiast naparstnica wełnista występuje głównie na terenie środkowej Europy. 

W budowie morfologicznej naparstnicę wyróżnia gruba, owłosiona łodyga, z układającymi się w różyczkę przy ziemi niewielkimi liśćmi oraz zwisające purpurowo-czerwone lub białe kwiaty w kształcie kielicha. Okres kwitnienia rośliny przypada na miesiące letnie – czerwiec i lipiec. Owocem jest jajowata torebka. Roślina osiąga nawet do 1,5 m wysokości. W stanie naturalnym można ją spotkać przede wszystkim na obrzeżach lasów, w miejscach dobrze nasłonecznionych, charakteryzujących się żyzną glebą. Jest to zazwyczaj roślina dwuletnia, zimująca w postaci zlokalizowanych przy ziemi pąków. 

Surowcem zielarskim jest liść naparstnicy purpurowejDigitalis purpureae folium oraz liść naparstnicy wełnistej – Digitalis lanatae folium. Zazwyczaj zbierane są one w pierwszym roku kwitnienia. 


Produkty na zdrowe serce
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zastosowanie lecznicze naparstnic 

Do najstarszych i jednocześnie najważniejszych wskazań do zastosowania wyciągów z naparstnicy należy zastoinowa niewydolność serca. Działanie polega przede wszystkim na zmniejszaniu występujących w tym schorzeniu obrzęków przez obecną w liściach naparstnicy digitoksynę, będącą glikozydem nasercowym (kardenolidowym). Oprócz digitoksyny z naparstnicy purpurowej wyizolowano około 30 innych pochodnych glikozydowych, współodpowiedzialnych za jej właściwości. 

Współcześnie wykorzystuje się przede wszystkim pozyskiwaną z naparstnicy wełnistej digoksynę oraz jej metylową pochodną metylodigoksynę. Jej działanie polega na zwiększaniu kurczliwości mięśnia sercowego, przy jednoczesnym przedłużeniu fazy rozkurczu, co powoduje zwiększenie przepływu krwi przez nerki, a tym samym zwiększone wydalanie moczu i zmniejszenie obrzęku.  

W efekcie serce pracuje więc bardziej ekonomicznie. Wyciągi z naparstnicy znajdują też zastosowanie w leczeniu nerwic serca, tachykardii oraz tzw. migotania przedsionków

Oprócz glikozydów nasercowych naparstnica zawiera jeszcze saponiny, śluzy i związki flawonoidowe. Nie mają one jednak istotnego znaczenia i raczej nie mają wykorzystania terapeutycznego. 

Toksyczność ziela 

Związki obecne w naparstnicy mają tendencję do kumulowania się w organizmie. Są więc substancjami o wąskim indeksie terapeutycznym – w przypadku złego dostosowania dawki leku istnieje duże ryzyko przedawkowania. Z tego powodu może być stosowana tylko pod ścisłą kontrolą lekarza.  

W przypadku zatrucia glikozydami nasercowymi mogą wystąpić objawy takie jak: 

  • zmniejszony apetyt, 
  • nudności i wymioty, 
  • biegunka
  • senność, 
  • ból głowy i ból brzucha. 

Przedawkowanie naparstnicy może powodować bezpośrednie zagrożenie życia poprzez możliwość zatrzymania akcji serca. Z tego względu znaczenie glikozydów naparstnicy w terapii chorób serca jest już niewielkie. Obecnie mamy już dostęp do wielu bezpieczniejszych grup leków, syntetyzowanych chemicznie. Jednakże wyciąg z naparstnicy cały czas jest tematem wielu różnych badań. 

Warto pamiętać, że surowce roślinne potrafią mieć naprawdę silne działanie i ich zastosowanie „na własną rękę” może być naprawdę niebezpieczne dla zdrowia.

Przeczytaj również:
Barwinek różowy – właściwości lecznicze


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  •  Nartowska J., Digitalis – dawniej i dziś, Panacea Nr 3(36), 5-7, 2011. 
  •  Szweykowska A., Szweykowski J., Słownik botaniczny, Wiedza Powszechna, Warszawa 2003.
  • Perez-Bermudez P. et al., Digitalis purpurea P5βR2, encoding steroid 5β-reductase, is a novel defense-related gene involved In cardenolide biosynthesis, New Phytologist, 687-700, 2010.
  • Grynkiewicz G., Szeja W., Glikozydy nasercowe – nowe trendy w chemii medycznej saponin i sapogenin, Wiadomości chemiczne, 69, 11-12, 2015.  
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę