Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
3

Parentyfikacja – na czym polega zamiana ról w rodzinie?

Słuchaj artykułu

Rodzinę możemy postrzegać jako pewnego rodzaju system, w którym każdy członek pełni określoną rolę, z przypisanymi do tej roli obowiązkami i przywilejami. Role przyjmowane w systemie rodzinnym, takie jak rola matki, ojca czy dziecka, są głęboko zakorzenione w świadomości społecznej, mają uniwersalny charakter i są powielane z pokolenia na pokolenie. Zdarza się jednak, że w wyjątkowych przypadkach role te mogą ulec odwróceniu lub jedna z osób w systemie rodzinnym zmuszona jest do odgrywania dwóch przeciwstawnych ról. Kiedy osobą tą jest dziecko – mamy do czynienia ze zjawiskiem parentyfikacji. 

Parentyfikacja – na czym polega zamiana ról w rodzinie?

Czym jest parentyfikacja? 

Parentyfikację można zdefiniować jako zamianę ról w rodzinie, kiedy to dziecko przejmuje rolę rodzica (opiekuna). Zamiana ta narusza strukturę i hierarchię rodziny. Dzieci i nastolatkowie przejmują wówczas obowiązki i role, które są niedostosowane do ich poziomu rozwoju, a które normalnie w rodzinie pełniłby rodzic. 

Parentyfikację możemy podzielić na: 

  • instrumentalną lub emocjonalną, 
  • skoncentrowaną na rodzicu lub rodzeństwie.

Produkty dla dzieci i młodzieży
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Parentyfikacja instrumentalna

Dziecko przejmuje obowiązki rodzica związane z zapewnieniem rodzinie środków i warunków do życia. Dziecko organizuje życie rodzinne poprzez wypełnianie codziennych obowiązków, takich jak: sprzątanie, gotowanie, zarabianie pieniędzy, opieka nad młodszym rodzeństwem lub chorym rodzicem. 

Zadania te są niedostosowane do wieku i umiejętności dziecka oraz uniemożliwiają mu spełnianie zadań rozwojowych odpowiednich dla etapu rozwoju, na którym się znajduje. 

Jeśli dwunastolatek sam robi sobie kanapki do szkoły to nie świadczy jeszcze o występowaniu parentyfikacji w rodzinie. W sytuacji, gdy dziecko po powrocie do domu przygotowuje obiad dla domowników, sprząta mieszkanie i pilnuje rodzeństwa, przez co nie ma czasu na nauczenie się na sprawdzian lub spędzanie czasu z kolegami – wówczas możemy mówić o parentyfikacji. 

Parentyfikacja emocjonalna 

Dziecko zaspokaja potrzeby emocjonalne i społeczne członków rodziny, często kosztem własnych pragnień i potrzeb. Zadaniem dziecka jest dbanie o dobrą atmosferę w rodzinie, troska o samopoczucie rodzeństwa czy rodziców, pełnienie funkcji mediatora w konflikcie pomiędzy rodzicami, bycie powiernikiem jednego z rodziców.  

W wyjątkowo trudnej sytuacji są dzieci, które w trakcie rozwodu rodziców są zmuszane do wyboru pomiędzy rodzicami, opowiedzenia się po jednej ze stron. Noszą na swoich barkach ciężar odpowiedzialności za całą rodzinę i związek rodziców. 

Parentyfikacja instrumentalna i emocjonalna mogą występować równocześnie, np. w przypadku rodziny z problemem alkoholowym, w której na barkach dziecka często spoczywa ciężar utrzymania rodziny, opieki nad młodszym rodzeństwem, dbaniem o dom. Dziecko jest także wciągane w konflikty między rodzicami lub nadmiernie uczestniczy w życiu osobistym rodziców. 

Czynniki ryzyka wystąpienia parentyfikacji w rodzinie 

  • Chroniczna choroba rodzica (fizyczna lub psychiczna); 
  • Rodzic uzależniony od substancji psychoaktywnych; 
  • Rozwód rodziców; 
  • Migracja rodziny do innego kraju (w szczególności jeśli w tym kraju używa się języka, którego rodzice nie znają, ale zna je dziecko); 
  • Śmierć jednego z rodziców; 
  • Skoncentrowanie rodziców na karierze. 

Skutki parentyfikacji  

Konieczność pełnienia roli rodzica w stosunku do własnych rodziców i rodzeństwa wyczerpuje zasoby dziecka i sprawia, że nie jest ono w stanie funkcjonować i rozwijać się jak jego rówieśnicy. Takie dziecko zaspokaja potrzeby emocjonalne i fizyczne członków rodziny, ale nie otrzymuje takiego samego poziomu wsparcia, przez co jego potrzeby są stale niezaspokojone.  

Niesie to za sobą wiele negatywnych konsekwencji w życiu dorosłym, takich jak: 

  • zwiększone ryzyko zachorowania na choroby psychosomatyczne (astma, problemy skórne, dolegliwości bólowe i choroby psychiczne: depresja, zaburzenia lękowe); 
  • trudności w odseparowaniu się od rodziny, rozpoczęciu samodzielnego życia, znalezieniu partnera i założeniu rodziny; 
  • poczucie osamotnienia spowodowane problemami w relacjach z innymi ludźmi (skutek braku prawidłowych relacji z rówieśnikami w dzieciństwie); 
  • zaburzenia emocjonalne, nieumiejętność rozpoznawania własnych stanów emocjonalnych, nieradzenie sobie z przykrymi uczuciami; 
  • stale utrzymujące się poczucie winy, perfekcjonizm, nieumiejętność odczuwania przyjemności, nadmierna odpowiedzialność; 
  • parentyfikacja własnych dzieci w przyszłości. 

Jak zapobiegać parentyfikacji? 

Źródłem parentyfikacji są często problemy rodziców. Kiedy rodzic zmaga się z problemami, zależne od niego dziecko będzie dbać przede wszystkim o zaspokojenie potrzeb rodzica.

Ważne jest, aby rodzic będący w trudnej sytuacji życiowej poszukał pomocy i wsparcia, ale u innych osób dorosłych.  

Zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do rozwoju i szczęśliwego dzieciństwa jest możliwe w momencie, gdy rodzice sami zadbają o zaspokojenie swoich potrzeb i nie będą obarczać tym zadaniem własnych dzieci.

Przeczytaj również:
Jak rozmawiać z dziećmi o wojnie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Byng-Hall J., The significance of children fulfilling parental roles: implications for family therapy, Journal of Family Therapy, 2008, s. 147-162. 
  2. Schier K., Dorosłe dzieci. Psychologiczna problematyka odwrócenia ról w rodzinie, Wydawnictwo Naukowe Scholar, Warszawa 2014. 
  3. Żarczyńska-Hyla J., Zdaniuk B., Piechnik-Borusowska J., Karcz-Taranowicz E., Uwarunkowania parentyfikacji doświadczanej w dzieciństwie i okresie dorastania z perspektywy młodych dorosłych, Rocznik Andragogiczny, 2016, s. 199-215.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę