Pokrzywka słoneczna. Przyczyny, objawy i leczenie
Promienie słoneczne mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu – przede wszystkim stanowią źródło witaminy D. Niestety mogą być również szkodliwe. Czym jest pokrzywka słoneczna? Jakie są jej objawy?

Co to jest pokrzywka słoneczna?
Pokrzywka słoneczna jest przewlekłą nabytą nadwrażliwością na światło promieni słonecznych. Składa się z nawracających epizodów wysypki pokrzywkowej na obszarach skóry wystawionych na działanie promieni słonecznych. Chociaż jest zwykle łagodnym stanem, może ograniczać w ten sposób codzienne czynności, wpływając na jakość życia.
Według badań pokrzywka słoneczna stanowi mniej niż 0,5% wszystkich przypadków pokrzywki i 7% wszystkich chorób skóry powodowanych przez słońce (fotodermatoz). Choroba zwykle rozpoczyna się w młodym wieku (ok. 35 lat), ale odnotowano przypadki zachorowania u noworodków lub osób starszych. Częściej występuje u kobiet.
Pokrzywka słoneczna – objawy
Rumień i grudki obrzękowe pojawiają się w ciągu kilku minut po ekspozycji na światło słoneczne, na obszarach wystawionych na działanie promieni słonecznych, a nawet na obszarach pokrytych cienką odzieżą, która pozwala promieniowaniu słonecznemu dotrzeć do skóry.
Skóra twarzy i dłoni wydaje się być bardziej tolerancyjna na promieniowanie słoneczne. Wysypka wiąże się z uczuciem swędzenia lub pieczenia. Można również zaobserwować obrzęk naczynioruchowy oczodołu i/lub błon śluzowych. Objawy ogólnoustrojowe, takie jak nudności, świszczący oddech, duszność, omdlenia nie są rzadkie, zwłaszcza jeśli duże obszary skóry są wystawione na działanie promieni słonecznych przez dłuższy czas.
Objawy skórne ustępują w 75% przypadków w ciągu godziny po przerwaniu ekspozycji na słońce, a w pozostałych przypadkach w ciągu 24 godzin. Nasilenie i czas trwania objawów są również związane z natężeniem światła.
Pokrzywka słoneczna – jak leczyć pokrzywkę?
Niestety nie ma konkretnych wytycznych dotyczących leczenia pokrzywki słonecznej. Metody przedstawione w badaniach były stosowane ze zmiennym powodzeniem. Zalecane jest unikanie ekspozycji na słońce i nakładanie filtrów przeciwsłonecznych.
Leki przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne) zawierające loratadynę, feksofenadynę i cetyryzynę mogą przynieść ulgę, ale wymagają stosowania wyższych dawek (o 2-4 razy).
Pokrzywka słoneczna – profilaktyka
Zawsze pamiętaj o stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych. Ponadto unikaj słońca w godzinach największego promieniowania (między 11 a 15).
W przypadku wystąpienia objawów pokrzywki zaopatrz się w leki antyhistaminowe. Jeżeli objawy nie ustąpią w ciągu doby, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem.
- Harris B.W., Badri T., Schlessinger J., Solar Urticaria, 2021.
- Rogala B., Śpiewak R., Klasyfikacja pokrzywek., Pokrzywki. Rozpoznawanie i leczenie, Stanowisko Panelu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Medycyna Praktyczna, 2011.
- Rudzki E., Choroby alergiczne skóry, Postępy Nauk Medycznych, 2007.
- Rozpoznanie i leczenie pokrzywki, Wytyczne European Academy of Allergology and Clinical Immunology, Global Allergy and Asthma European Network (GA2LEN) i European Dermatology, Forum. Medycyna Praktyczna 2008.
Artykuł jest bardzo zrozumialy i dobrze opisanÿ o tej przypadlosci. Dziekuje
Dziękujemy 🙂