Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
13

Opuchlizna po opalaniu. Dlaczego się pojawia?

Słuchaj artykułu

Wysokie temperatury i wakacyjna atmosfera sprawiają, że czasem zapominamy o problemach, jakie wiążą się z nieodpowiedzialnym opalaniem. Jednym z częstych skutków ubocznych, oprócz oparzeń różnego stopnia, jest opuchlizna. Jak sobie z nią poradzić?

Opuchlizna po opalaniu. Dlaczego się pojawia?

Dlaczego pojawia się opuchlizna po opalaniu?  

Przyczyn wystąpienia opuchlizny po opalaniu może być wiele. Najczęstsze z nich to:  

  • zatrzymująca się woda w organizmie, 
  • problemy z naczyniami krwionośnymi (w naczyniach dochodzi do zagęszczenia krwi),  
  • przesączanie płynów do innych tkanek przez rozszerzone naczynia krwionośne,  
  • problemy z układem limfatycznym,  
  • reakcja alergiczna np. na słońce.

Preparaty łagodzące po opalaniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Opuchlizna twarzy po opalaniu

Przyczyną opuchlizny twarzy po opalaniu może być reakcja na alergen, jakim jest promieniowanie słoneczne. Oprócz obrzęku mogą wystąpić zaczerwienienie skóry i świąd. Z powodu silnej reakcji alergicznej istnieje ryzyko powstania obrzęku naczynioruchowego (obrzęku Quinckego). Obrzęk ten występuje gwałtownie i prowadzi do nabrzmienia skóry właściwej i tkanek podskórnych skóry twarzy.  

Opuchlizna nóg po opalaniu  

Opuchlizna nóg po opalaniu może wskazywać na alergię, ale także na fotoalergie powstałe po przyjęciu pewnych grup leków. Opuchnięte nogi i kostki są skutkiem zagęszczenia krwi oraz odwodnienia. Nieodpowiednie nawodnienie prowadzi do nadmiernego gromadzenia płynów w organizmie „na później”, w wyniku czego po kilkugodzinnym przebywaniu na słońcu można zauważyć obrzęki w obrębie nóg, kostek, stóp, a także rąk. Istotne, aby pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu i dostarczenia odpowiedniej ilości płynów – najlepiej wody.  

Po jakim czasie znika opuchlizna po opalaniu?  

Opuchlizna po opalaniu powinna zniknąć w ciągu kilku godzin. Jeżeli opuchlizna nie zejdzie w ciągu doby, a dodatkowo rozwiną się inne reakcje alergiczne, należy niezwłocznie udać się do lekarza. W przypadku obrzmiałych kostek i nóg u osób prowadzących stojący lub siedzący tryb życia istotne, aby obserwowały swoje ciało i w przypadku utrzymujących się od rana obrzmień, nawet po odpoczynku, niezwłocznie udały się do lekarza w celu rozszerzenia diagnostyki i postawienia diagnozy. Wczesne stadium pozwala na interwencję w odpowiednim momencie i wprowadzenia ewentualnej farmakoterapii.  

Jednym ze sposobów na zabezpieczenie ciała przed wszelkimi obrzmieniami i reakcjami alergicznymi jest stosowanie witaminy E zewnętrznie na skórę. Jak dowodzą badania, witamina E podawana miejscowo zmniejsza rumień, objawy fotostarzenia, obrzęk i nadwrażliwość skóry związane z ekspozycją na promieniowanie ultrafioletowe B (UVB). Nowoczesne preparaty zawierające witaminę E – lipożele zawdzięczają te właściwości działaniu antyoksydacyjnemu.


Przeczytaj również:
Filtry UV w kosmetykach – które wybrać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła:  

  1. Gallardo V., Muñoz M., Ruíz M.A., Formulations of hydrogels and lipogels with vitamin E. J Cosmet Dermatol., 2005, s. 187-92. 
  2. Herold G., Medycyna wewnętrzna, tom 1-2, Repetytorium dla studentów medycyny i lekarzy, PZWL, Warszawa 2008. 
  3. Szczeklik A., Gajewski P. (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę