Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 17.06-23.06
X - Tato to Twój dzień 2024
X - Aurovitas Prostimen
X - Nowości
X - Niezbędnik wyjazdowy
X - Wszystko dla domu
17

Opalanie natryskowe – na czym polega? Efekty, skutki uboczne i przeciwwskazania

Słuchaj artykułu

Opalanie natryskowe to jedna z metod opalania, której cechą charakterystyczną jest brak konieczności wystawiania ciała na promieniowanie UV. Efekty są zadowalające, a skutki uboczne z reguły nie występują. Dowiedz się więcej o tej metodzie opalania.

Opalanie natryskowe – na czym polega? Efekty, skutki uboczne i przeciwwskazania

Opalanie natryskowe – co to jest i na czym polega? 

Opalanie natryskowe, znane także jako Airbrush Tanning, to nowa technika opalania, która polega na nakładaniu na ciało mgiełki opalającej. W jej skład wchodzi barwnik dihydroksyaceton (DHA). Preparat nakładany na skórę ma działanie nawilżające i z reguły nie powoduje reakcji alergicznych, a kolor skóry po tym zabiegu jest ciemniejszy. Opalenizna tworzy się na skutek reakcji chemicznej nakładanego preparatu wraz z aminokwasami naskórka.

Czy opalanie natryskowe jest zdrowe? 

Opalanie natryskowe uznawane jest za bezpieczną metodę opalania, jeżeli nie występują przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Między kolejnymi zabiegami warto zachowywać jednak rozsądne odstępy. Metoda Airbrush Tanning jest polecana także osobom o bardzo jasnej karnacji, które nie mogą pozwolić sobie na długą ekspozycję słoneczną w letnie dni. 

Opalanie natryskowe – jak się przygotować? 

Na dzień przed zabiegiem zalecana jest depilacja ciała oraz peeling. Niewskazane jest natomiast nakładanie jakichkolwiek preparatów na skórę przed zabiegiem, w tym preparatów o działaniu nawilżającym. Skóra musi pozostać całkowicie sucha i czysta. Nie należy również wykonywać makijażu. 

Niewskazane jest użycie dezodorantów czy też perfum w dniu zabiegu. W kwestii ubioru najrozsądniej będzie założyć luźne ubrania, które nie „uszkodzą” opalenizny w drodze do domu. Profesjonalne salony kosmetyczne zapewniają jednorazową bieliznę i ochronne czepki na włosy. 

Opalanie natryskowe najczęściej wykonuje się w bieliźnie, ale jest również możliwość wykonania zabiegu nago.  

Jaki peeling zastosować przed opalaniem natryskowym? 

Przed opalaniem natryskowym można wykonać peeling mechaniczny, który nieco wydłuży trwałość chemicznej opalenizny poprzez usunięcie nadmiaru martwego naskórka. Nie zaleca się stosowania peelingów olejowych i chemicznych na krótko przed samym zabiegiem. Najlepszy będzie peeling beztłuszczowy – można wykonać go samodzielnie w domu z fusów kawowych, gruboziarnistego cukru i kosmetyku pod prysznic. 


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak przebiega i ile trwa opalanie natryskowe? 

Opalanie natryskowe przebiega w specjalnej kabinie w solarium natryskowym. Kosmetyczka spryskuje ciało, używając specjalnego urządzenia. Spryskiwanie następuje aż do momentu uzyskania pożądanego odcienia skóry. Przygotowanie do zabiegu to czas około 5-10 min, natomiast samo opalanie trwa zazwyczaj 15-25 min. Po zakończeniu zabiegu należy odczekać kolejnych kilka minut, by opalenizna utrwaliła się na skórze. Zabieg można wykonywać na całym ciele lub miejscowo – na przykład od pasa w górę lub od pasa w dół. Możliwe jest także opalanie natryskowe samej twarzy, szyi i dekoltu. 

Ile kosztuje opalanie natryskowe? 

Koszt opalania natryskowego jest zależny od obszaru ciała a także od salonu. Z reguły koszt opalania całego ciała wynosi 80-150 zł. Opalanie od pasa w górę to koszt rzędu 50-70 zł, natomiast opalanie samej twarzy, szyi czy też dekoltu to koszt około 30-50 zł. Cena zależy od regionu Polski, używanych produktów czy też prestiżu salonu kosmetycznego. 

Opalanie natryskowe – jakie są efekty i jak długo się utrzymują? 

Skóra opalana natryskowo przyjmuje odcień zależny od użytego preparatu oraz naturalnej karnacji. Efekty opalania natryskowego utrzymują się z reguły 7-10 dni, po czym stopniowo bledną. Długość efektu zależy w dużej mierze od codziennej pielęgnacji i nawyków.  

Częste zabiegi nawilżające skórę i stosowanie balsamów brązujących pozwalają na wydłużenie czasu efektów opalenizny.  

Opalanie natryskowe zmienia kolor warstwy rogowej naskórka, który codziennie się złuszcza – dlatego też opalenizna traci intensywność stosunkowo szybko. W przypadku, gdy na ciele pojawiają się zacieki, pomocny może okazać się peeling, który przyspieszy usuwanie zabarwienia skóry. 


Zdrowa skóra

Opalanie natryskowe – czy i jak schodzi po nim skóra? 

Opalenizna powinna schodzić stopniowo. Skóra z dnia na dzień traci barwnik i jest coraz jaśniejsza. Wpływ na schodzenie zabarwienia a także schodzenie skóry ma wpływ odpowiednia higiena. Nie należy zażywać kąpieli bezpośrednio po zabiegu opalania natryskowego. Najlepiej odczekać kilka godzin po zabiegu. Wymagane jest częste nawilżanie skóry balsamem. Zabieg taki najlepiej wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, używając preparatu sprawdzonego producenta.

Należy unikać peelingu, jeżeli jego wykonanie nie jest konieczne. Pozwoli to znacznie wydłużyć czas utrzymywania się opalenizny. Ponadto, chlorowana woda (jaka występuje na basenie), kąpiel w jacuzzi czy też zbyt mocne wycieranie skóry ręcznikiem znacznie przyspieszają proces usuwania opalenizny. Wizyty w saunie niekorzystnie wpływają na trwałość barwnika na skórze. 

Czy opalanie natryskowe powoduje jakieś skutki uboczne? 

Opalanie natryskowe uznawane jest za ogólnie bezpieczne, o ile nie jest stosowane zbyt często. Należy także unikać wdychania oparów podczas wykonywania zabiegu. Zabieg powinien być wykonywany w renomowanym salonie z zachowaniem dbałości o podstawowe zasady higieny. Pamiętajmy jednak o przeciwwskazaniach do opalania natryskowego i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultujmy nasze obawy ze specjalistką przed zabiegiem. 

Jak usunąć plamy po opalaniu natryskowym? 

Sposobem na plamy po opalaniu natryskowym jest peeling. Jeśli nie przynosi on odpowiednich efektów, należy natłuścić ciało. W skrajnie trudnych przypadkach można użyć rozgrzanego ręcznika lub gąbki nasączonej sokiem z cytryny i ciepłą wodę. Nie należy tej metody wykorzystywać w przypadku występowania na skórze zranień. 

Przeciwwskazania do opalania natryskowego 

Podstawowym przeciwwskazaniem do opalania natryskowego są choroby skóry i świeże rany. Inne przeciwwskazania to: 

  • astma i inne choroby oraz stany zapalne układu oddechowego, 
  • ciąża, 
  • wypryski skórne, 
  • nadmierna potliwość
  • alergie skórne, 
  • łuszczyca. 

Aby być przekonanym o bezpieczeństwie zabiegu, warto porozmawiać z kosmetyczką specjalizującą się w opalaniu natryskowym.  

Opalanie natryskowe w ciąży – czy jest bezpieczne? 

Opalanie natryskowe w ciąży jest przeciwwskazane. W skład preparatów przeznaczonych do tego typu opalania wchodzi szereg substancji chemicznych, które mogą działać toksycznie na dziecko. W przypadku kobiet starających się o dziecko, opalanie natryskowe może powodować trudności w poczęciu, natomiast w przypadku kobiet ciężarnych – może zwiększać ryzyko powstawania wad rozwojowych dziecka.


Opalenizna bez słońca

Przeczytaj również:
Opalanie w solarium – wpływ na skórę


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://jadoreinstytut.com/blog/opalanie-natryskowe-przygotowanie 
  2. https://www.orlykosmetyki.pl/articles/42/opalanie-natryskowe-najczestsze-pytania
  3. https://www.studiosante.pl/opalanie-natryskowe-w-studio-sante/ 
  4. https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/jak-dbac-o-siebie-w-ciazy/opalanie-w-ciazy-czy-to-jest-bezpieczne 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę