4
14 lipca 2021

Schodząca skóra po opalaniu – jak sobie z nią poradzić? Skuteczne sposoby

Opalanie jest jedną z form spędzania czasu, która jest domeną letniego wypoczynku. Często jednak zapominamy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej i nasza skóra ulega poparzeniu. Jednym z efektów ubocznych jest schodząca skóra po opalaniu. Jak temu zapobiec?

Dlaczego skóra schodzi po opalaniu? 

Po ekspozycji na słońce, gdy nie zastosujemy odpowiedniego zabezpieczenia, górne warstwy skóry ulegają uszkodzeniu przez promienie UV. Nasz naskórek uszkadzają głównie promienie UVB. Poparzenie słoneczne pierwszego stopnia objawia się zaczerwienieniem skóry, która staje się bardzo tkliwa przy dotyku. Uszkodzony naskórek kilka dni po ekspozycji na słońce może zacząć się złuszczać. Jest to reakcja obronna organizmu na powstałe uszkodzenie skóry. 

Ile schodzi skóra po opalaniu? 

Uszkodzony naskórek zazwyczaj zaczyna złuszczać się 3 dni po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Proces ten może trwać do kilku dni (zazwyczaj 7 dni).  

Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu? 

Aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, należy zastosować odpowiednie kremy z filtrem. Filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promieniowanie, odbijają i rozpraszają je, dzięki czemu skóra nie jest narażona na szkodliwe oddziaływanie. Najlepszą ochronę zapewniają kremy z filtrem z wysokim faktorem SPF, najlepiej 30 bądź 50. Filtr należy nanosić na skórę przy każdej ekspozycji na słońce, także podczas spacerów w upalne i słoneczne dni. O skórę należy również zadbać przed opalaniem. Dobrze nawilżona i odżywiona skóra lepiej zachowuje się po ekspozycji na promienie słoneczne i po opalaniu. Aby uzyskać ładny kolor opalenizny i zabezpieczyć naskórek przed złuszczaniem, po opalaniu powinno się codziennie stosować balsamy i kremy nawilżające.  

Co na schodzącą skórę po opalaniu? Pielęgnacja opalenizny 

Zaczerwienienie na skórze może złagodzić chłodna kąpiel pod prysznicem lub w wannie. Zimna woda zatrzyma proces zapalny oraz pozwoli zapobiec schodzeniu skóry w kolejnych dniach.  

Nie należy używać kosmetyków na bazie olejów lub mydła, gdyż mogą one podrażnić zaczerwienioną skórę i przyspieszyć proces złuszczania.  

Po kąpieli nie powinno się trzeć skóry ręcznikiem. Trzeba ją delikatnie osuszyć poprzez przykładanie ręcznika do mokrego ciała.  

Aby zapobiec złuszczaniu naskórka, po opalaniu należy odpowiednio nawilżać skórę. W tym celu można wykorzystać balsamy do ciała, kremy, masła, które zawierają dodatek: 

  • aloesu,  
  • panthenolu,  
  • allantoiny,  
  • masła kakaowego,  
  • masła shea.  

Balsamy i kremy z odpowiednim składem można nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, tak aby skóra była cały czas nawilżona. Po opalaniu często skóra jest ściągnięta i przesuszona, co hamuje procesy regeneracyjne. Złuszczanie skóry może się także nasilić, gdy organizm jest odwodniony. Dlatego zarówno w trakcie, jak i po opalaniu warto odpowiednio się nawadniać. Dorosła osoba powinna wypijać minimum 2 litry wody w ciągu dnia. 

Gdy skóra zacznie się samoistnie złuszczać, należy chronić ją przed ponowną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. W takim przypadku powinno się nakładać krem z wysokim filtrem SPF. Warto również zasłaniać podrażnione miejsca za pomocą przewiewnej odzieży. 

Peeling na schodzącą skórę po opalaniu 

Bezpośrednio po opalaniu nie należy stosować peelingów mechanicznych oraz enzymatycznych. Peelingi bardzo mocno wpływają na zewnętrzne warstwy skóry. Po opalaniu skóra jest obciążona i potrzebuje czasu na regenerację. Dodatkowe mechaniczne usuwanie naskórka może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Należy się wystrzegać zrywania skóry, która zacznie się złuszczać. Takie postępowanie może doprowadzić do uszkodzenia zdrowej skóry oraz wystąpienia podrażnień. Peeling można wykonać, gdy skóra przestanie się samoistnie złuszczać. 

 Jak pozbyć się schodzącej skóry po opalaniu? 

Jeśli skóra po kilku dniach zaczęła się złuszczać, nie należy hamować tego procesu. Martwy naskórek musi złuszczyć się samoistnie. Może to trwać kilka dni. Jest to naturalny proces, który prowadzi do odnowy naskórka. Jeśli chcemy zniwelować nieestetyczne skórki pojawiające się na ciele, można zastosować kremy lub balsamy, które je zamaskują.  

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Czym smarować lekkie poparzenie skóry?

W pierwszej fazie oparzenia, gdy uszkodzona skóra bardzo boli, powinno się zastosować żele chłodzące, pianki z pantenolem lub opatrunki hydrożelowe.…

Zobacz więcej

Ile czasu działa krem z filtrem na skórze dziecka?

W czasie długotrwałej ekspozycji na słońce konieczna jest kilkukrotna aplikacja kremu z filtrem. Idealnym rozwiązaniem jest smarowanie skóry dziecka warstwą…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Czytaj także
10 sierpnia 2021 mgr farm. Joanna Dąbska-Zylka
27 lipca 2021 mgr farm. Marta Grabowska
20 kwietnia 2022 mgr farm. Magdalena Stalmirska
Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)