Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
23

Schodząca skóra po opalaniu. Jak sobie z nią poradzić? Skuteczne sposoby

Słuchaj artykułu

Opalanie jest jedną z form spędzania czasu, która jest domeną letniego wypoczynku. Często jednak zapominamy o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej, a skóra ulega poparzeniu. Jednym z efektów ubocznych jest schodząca skóra po opalaniu. Jak temu zapobiec?

Schodząca skóra po opalaniu. Jak sobie z nią poradzić? Skuteczne sposoby

Dlaczego skóra schodzi po opalaniu? 

Po ekspozycji na słońce, gdy nie zastosujemy odpowiedniego zabezpieczenia, górne warstwy skóry ulegają uszkodzeniu przez promienie UV. Naskórek uszkadzają głównie promienie UVB. Poparzenie słoneczne pierwszego stopnia objawia się zaczerwienieniem skóry, która staje się bardzo tkliwa przy dotyku. Uszkodzony naskórek kilka dni po ekspozycji na słońce może zacząć się złuszczać. Jest to reakcja obronna organizmu na powstałe uszkodzenie skóry. 

Ile schodzi skóra po opalaniu? 

Uszkodzony naskórek zazwyczaj zaczyna złuszczać się 3 dni po nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Proces ten może trwać do kilku dni (zazwyczaj 7).  

Jak zapobiec schodzeniu skóry po opalaniu? 

Aby zabezpieczyć skórę przed szkodliwym wpływem promieni słonecznych, zastosuj odpowiednie kosmetyki z filtrem. Filtry przeciwsłoneczne pochłaniają promieniowanie, odbijają i rozpraszają je, dzięki czemu skóra nie jest narażona na poparzenie. Najlepszą ochronę zapewniają kremy z filtrem z wysokim faktorem SPF, najlepiej 50. Filtr nakładaj na skórę przy każdej ekspozycji na słońce, także podczas spacerów w upalne i słoneczne dni. O skórę dbaj również przed opalaniem. Aby uzyskać ładny kolor opalenizny i zabezpieczyć naskórek przed złuszczaniem, po opalaniu codziennie stosuj balsamy i kremy nawilżające.  


Ochrona przeciwsłoneczna

Co na schodzącą skórę po opalaniu? Pielęgnacja opalenizny 

Zaczerwienienie na skórze może złagodzić chłodna kąpiel pod prysznicem lub w wannie. Zimna woda zatrzyma proces zapalny oraz pozwoli zapobiec schodzeniu skóry w kolejnych dniach.  

Nie używaj kosmetyków na bazie olejów lub mydła. Mogą one podrażnić zaczerwienioną skórę.  

Po kąpieli nie pocieraj skóry ręcznikiem. Delikatnie osusz ją, przykładając ręcznik do ciała.  

Aby zapobiec złuszczaniu naskórka, po opalaniu należy odpowiednio nawilżaj skórę. W tym celu możesz wykorzystać balsamy do ciała, kremy, masła, które zawierają dodatek: 

  • aloesu,  
  • pantenolu,  
  • alantoiny,  
  • masła kakaowego,  
  • masła shea.  

Kosmetyki łagodzące po opalaniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Balsamy i kremy z odpowiednim składem można nakładać na skórę kilka razy w ciągu dnia, aby skóra była cały czas nawilżona. Po opalaniu często skóra jest ściągnięta i przesuszona, co hamuje procesy regeneracyjne. Złuszczanie skóry może się także nasilić, gdy organizm jest odwodniony. Dlatego zarówno w trakcie, jak i po opalaniu pij dużo wody. 

Gdy skóra zacznie się samoistnie złuszczać, chroń ją przed ponowną ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Nakładaj kremy z wysokim filtrem SPF i zasłaniaj podrażnione miejsca za pomocą przewiewnej odzieży. 

Peeling na schodzącą skórę po opalaniu 

Bezpośrednio po opalaniu nie używaj peelingów mechanicznych i enzymatycznych. Peelingi bardzo mocno wpływają na zewnętrzne warstwy skóry. Po opalaniu skóra potrzebuje czasu na regenerację. Dodatkowe mechaniczne usuwanie naskórka może doprowadzić do powstania nieestetycznych przebarwień. Wystrzegaj się zrywania złuszczającej się skóry. Może to doprowadzić do uszkodzenia zdrowej skóry i wystąpienia podrażnień. Peeling możesz wykonać, gdy skóra przestanie się złuszczać. 

Jak pozbyć się schodzącej skóry po opalaniu? 

Jeśli skóra po kilku dniach zaczęła się złuszczać, nie hamuj tego procesu. Martwy naskórek musi złuszczyć się samoistnie. Może to trwać kilka dni. Jest to naturalny proces, który prowadzi do odnowy naskórka. Jeśli chcesz zniwelować nieestetyczne skórki pojawiające się na ciele, możesz zastosować kremy lub balsamy, które je zamaskują.  


Kosmetyki nawilżające

Przeczytaj również:
Opuchlizna po opalaniu – dlaczego się pojawia?

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę