Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt opalanie 2
X - Aurovitas AuroGastro
X - Genactiv Colostrum
X - Pielęgnacja nóg
X - Produkty z gratisem
9

Beta-karoten – jaki ma wpływ na opalanie?

Słuchaj artykułu

Podczas wakacji zależy nam na tym, aby nasza skóra nabrała pięknej, zdrowej opalenizny. Za odcień naszej karnacji oraz przyciemnienie skóry odpowiada barwnik – melanina. Beta-karoten jest substancją, która aktywizuje komórki skóry do produkcji melaniny oraz odkładając się w warstwie naskórka, nadaje skórze opalony odcień. 

Beta-karoten – jaki ma wpływ na opalanie?

Beta-karoten – jakie ma właściwości? 

Beta-karoten to związek chemiczny z grupy karotenoidów. Są to barwniki, które występują w roślinach i nadają im różne barwy – od zielonej i żółtej, przez pomarańczową i czerwoną, aż po ciemnofioletową. Beta-karoten występuje np. w: 

 • marchwi,  
 • papryce,  
 • pomidorach,  
 • słodkich ziemniakach,  
 • arbuzie,  
 • dyni,  
 • brzoskwiniach.  

Beta-karoten jest głównym prekursorem witaminy A. Aby wytworzyć w organizmie 0,8 mg witaminy A, należy dostarczyć 4,8 mg beta-karotenu.


Beta-karoten w tabletkach
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Beta-karoten wykazuje głównie działanie antyoksydacyjne. Chroni organizm przed działaniem wolnych rodników oraz przed stresem oksydacyjnym. Badania wykazały, że beta-karoten ma właściwości przeciwnowotworowe i zdolność do pobudzania cytokin, co sprawia, że efektywnie migrują one do komórek rakowych.  

Na suplementację beta-karotenem muszą uważać osoby palące papierosy. Niektóre badania wskazują na to, że jego nadmierne spożycie może przyczynić się do rozwoju nowotworu płuc u osób palących.  

Beta-karoten wykazuje także właściwości obniżające poziom cholesterolu we krwi, co zapobiega wystąpieniu chorób układu krążenia. Dzięki spożywaniu świeżych warzyw i owoców zawierających beta-karoten zmniejsza się ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową. Beta-karoten działa także na narząd wzroku. Witamina A jest potrzebna do prawidłowego widzenia o zmierzchu. Dodatkowo beta-karoten przeciwdziała powstawaniu zaćmy, zwyrodnienia plamki żółtej oraz soczewki oka. Odpowiednia ilość tego karotenoidu w diecie przeciwdziała wystąpieniu zespołu suchego oka.  

Beta-karoten a opalanie – jak działa? 

Beta-karoten zawarty w produktach spożywczych lub suplementach diety odkłada się w naskórku. Dzięki temu nadaje skórze delikatnie opalony odcień, przyciemnia ją oraz działa na melaninę znajdującą się w skórze. Pod wpływem beta-karotenu melanocyty zostają pobudzone do produkcji melaniny. Wskutek tego osoby o jaśniejszej karnacji nabierają ciemniejszego zabarwienia skóry. Jest ona jakby „muśnięta słońcem”. Opalenizna przybiera zdrowy odcień oraz dłużej utrzymuje się na skórze. Ponadto beta-karoten wykazuje także właściwości pobudzające produkcję kolagenu w skórze. Dzięki temu skóra ma odpowiednie napięcie i jest chroniona przed fotostarzeniem.  

Beta-karoten wykazuje niewielkie właściwości przeciwsłoneczne, zatem podczas opalania należy pamiętać o stosowaniu kremów z filtrem chroniących przed promieniowaniem UV. Podczas opalania narażamy skórę na powstawanie przebarwień, które wyglądają bardzo nieestetycznie.  

Suplementacja beta-karotenem kilkanaście dni przed opalaniem pomaga nadać skórze równomierną opaleniznę.  

Przeczytaj również:
Bezpieczne opalanie – jak dobrać filtr do swojej skóry?

Czy beta-karoten przyciemnia skórę? 

Beta-karoten jest substancją, która w pewnym stopniu naturalnie przyciemni skórę. Prowitamina A aktywuje melanocyty, które produkują melaninę.  

Jednakże beta-karoten nie przyciemni skóry o kilka tonów.  

Różnica w odcieniu skóry będzie zauważalna, ale osoba o bardzo jasnej karnacji nie stanie się mocno opalona po samej suplementacji beta-karotenem.  

Należy pamiętać, że beta-karoten odkłada się w naskórku. W związku z tym jego nadmierne spożycie może doprowadzić do zmiany zabarwienia podeszw stóp czy wewnętrznych części dłoni na kolor żółto-pomarańczowy.  

Jest to proces odwracalny – w takim przypadku należy zaprzestać jego suplementacji.  

Tabletki na przyciemnienie karnacji z beta-karotenem czy naturalne sposoby na opaleniznę? 

Jak już wspomniano, beta-karoten delikatnie przyciemni skórę, jednak nie spowoduje, że nabierzemy opalenizny takiej jak po wycieczce w ciepłe kraje. Dlatego jeśli chcemy cieszyć się zdrową opalenizną, która będzie utrzymywała się przez dłuższy czas, warto połączyć suplementację beta-karotenem i opalanie w blasku słońca. Suplementację tym związkiem najlepiej rozpocząć na około 14 dni przed planowanym urlopem czy ekspozycją na słońce. Wówczas można w pełni korzystać z upalnych dni, oczywiście stosując odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną. Zarówno przed, jak i po opalaniu należy zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Po spełnieniu tych wymagań możemy cieszyć się piękną opalenizną, która zostanie z nami przez najbliższe tygodnie, a nawet miesiące.  

Przeczytaj również:
5 zasad bezpiecznego opalania

Jak wybrać odpowiedni beta-karoten na opalanie? 

Jeśli chcemy rozpocząć suplementację beta-karotenem, możemy wybrać jego naturalne źródła lub preparaty pod postacią leków lub suplementów diety.  

Beta-karoten znajduje się w kolorowych warzywach i owocach. Warto włączyć te produkty do naszego codziennego jadłospisu. Choć beta-karoten jest kojarzony głównie z produktami o czerwonej i pomarańczowej barwie, znajduje się także w innych roślinach. 

Źródła beta-karotenu: 

 • marchew, 
 • suszone morele, 
 • pietruszka, 
 • szpinak, 
 • szczaw, 
 • szczypiorek, 
 • czerwona papryka, 
 • dynia, 
 • koper, 
 • pomidory, 
 • brokuły, 
 • brzoskwinie, 
 • szparagi. 

Beta-karoten jest także dostępny w formie leków i suplementów diety. Najlepszym wyborem będzie suplementacja beta-karotenu pod postacią leku. Jeśli jednak chcemy wybrać suplement diety, najlepiej postawić na produkt ze standaryzacją na zawartość beta-karotenu.  

Dzienne zapotrzebowanie organizmu na ten związek wynosi 6 mg na dobę. Jest to wystarczająca dawka, aby uzyskać pożądany efekt podczas opalania.  

Beta-karoten można znaleźć także w kosmetykach – w balsamach i kremach do stosowania na skórę. Prowitamina A wykazuje właściwości regeneracyjne, hamuje procesy rogowacenia oraz pogrubiania naskórka. Dzięki temu skóra jest delikatna i miękka w dotyku. Po wchłonięciu się przez skórę beta-karoten jest przekształcany w jedną z form witaminy A – palmitynian retinolu. Związek ten hamuje aktywność wolnych rodników w skórze, zapobiega przedwczesnemu starzeniu skóry oraz dogłębnie ją odżywia.  

Beta-karoten – przeciwwskazania 

Na suplementację beta-karotenem, czyli prowitaminą A muszą uważać kobiety w ciąży oraz w trakcie karmienia piersią. Nadmiar witaminy A może doprowadzić do powstawania wad płodu oraz zaburzeń u dziecka karmionego naturalnie. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła 

 1. Gertig Henryk, Juliusz Przysławski: Bromatologia zarys nauki o żywności i żywieniu. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007. 
 2. Bojarowicz H., Połowiec A.: Wpływ witaminy A na kondycję skóry. Probl Hig Epidemiol 2010, 91(3). 
 3. Igielska-Kalwat J., Gościańska J., Nowak I.: Karotenoidy jako naturalne antyoksydanty. Postepy Hig Med Dosw (online), 2015; 69: 418-428.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę