Beta karoten to inaczej prowitamina A, czyli związek, który nie tylko przyspiesza opalenie i przedłuża trwałość opalenizny, ale ma także inne właściwości prozdrowotne. Zapewnia między innymi prawidłowe funkcjonowanie wzroku, wspomaga leczenie trądziku, wzmacnia odporność i opóźnia pojawianie się zmarszczek.
Pomarańczowe, żółte i czerwone barwniki roślinne nazywamy karotenoidami. Do tej właśnie grupy należy beta karoten. Funkcje beta karotenu w organizmie są bardzo ważne, ponieważ przy jego pomocy (z wykorzystaniem enzymów wątrobowych i nienasyconych kwasów tłuszczowych) w ciele ludzkim wytwarzana jest witamina A, a właściwie retinol, czyli gotowa postać tej witaminy.
Najczęściej beta karoten kojarzy się z właściwościami wspomagającymi opalanie. Jest tak dlatego, że część prowitaminy A jest gromadzona w skórze, dzięki czemu brązowawy odcień dłużej się na niej utrzymuje. Ma ona ponadto właściwości przeciwdziałające powstawaniu plam i przebarwień na skórze, które są wynikiem nadmiernej ekspozycji na działanie promieni słonecznych. Beta karoten ma także właściwości zmniejszające wrażliwość skóry na promieniowanie UV, dlatego może przedłużyć czas bezpiecznego przebywania na słońcu. Warto jednak pamiętać, że beta karoten nie może zastąpić właściwych filtrów przeciwsłonecznych.
Warto wiedzieć, że beta karoten ma właściwości obniżające poziom złego cholesterolu we krwi, przez co przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób serca, jak zawał lub udar mózgu. Witamina A, w którą przekształca się beta karoten, ma ponadto udowodnione właściwości wspierające prawidłowe funkcjonowanie wzroku, zwłaszcza po zmroku. Jest tak dlatego, że witamina A należy do barwników występujących w siatkówce oka, które zapewniają dobre widzenie w warunkach półmroku. Suplementacja beta karotenem zmniejsza też ryzyko utraty wzroku w starszym wieku. Zapobiega również powstawaniu zaćmy, uszkodzeń soczewki i rozwojowi tak zwanego syndromu suchego oka.
Niemal każdy, szczególnie latem, marzy o pięknej, opalonej skórze. Wiadomo też jednak, że opalenizna wymaga poświęcenia – długotrwałego przebywania na słońcu. Co gorsze, efekt nie zawsze jest taki, jak zakładany na początku; każdy opala się na inny kolor, zależny od rodzaju karnacji. Na przykład osoby o jasnej skórze prawdopodobnie opalą się na czerwono. W tym wypadku dobrym rozwiązaniem mogą być tabletki na opalanie ; zawarty w nich beta karoten nie tylko wspomoże proces opalania, ale także przedłuży utrzymywanie się opalenizny na skórze.
Tabletki na opalanie – to brzmi jak mit. Okazuje się jednak, że beta karoten, który jest w nich zawarty, naprawdę może wspomóc proces powstawania opalenizny. Po pierwsze, przy regularnej suplementacji, beta karoten gromadzi się i odkłada w tkance podskórnej, dzięki czemu nadaje skórze ładny odcień opalenizny. Tabletki tego rodzaju mogą sprawić, że nawet bez słońca skóra nabierze zdrowszego kolorytu; jeszcze lepiej sprawdzą się jako przyspieszacz procesu opalania. Suplementacja preparatu przyczyni się także do utrzymania pożądanego efektu opalenizny znacznie dłużej niż zazwyczaj.
Oprócz beta karotenu tabletki na opalanie zawierają także witaminy – C i E (C odpowiada za wspomaganie produkcji kolagenu, natomiast E pomaga walczyć ze stresem oksydacyjnym wpływającym negatywnie na kondycję skóry). Warto pamiętać, że beta karoten przekształca się w organizmie w witaminę A, dlatego suplementacja tego rodzaju preparatów może być zalecana także dla osób cierpiących na niedobór tej witaminy.