Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
1

Progenia – przyczyny i metody leczenia

Słuchaj artykułu

Progenia jest jedną z doprzednich wad zgryzu, które stanowią około 9% wszystkich występujących u ludzi tego typu wad. Nazywane są inaczej przodozgryzami – oznacza to wysunięcie dolnego łuku zębowego względem górnego. Jakie są przyczyny progenii i czy można ją leczyć?

Progenia – przyczyny i metody leczenia

Doprzednie wady zgryzu cechuje:  

  • ustawienie dolnych zębów przed górnymi; 
  • charakterystyczne zmiany w rysach twarzy – wysunięcie wargi dolnej oraz wygładzenie bruzdy znajdującej się pod wargą dolną – tzw. bruzdy wargowo-bródkowej; 
  • częsta przewaga mięśni wysuwających żuchwę w stosunku do mięśni ją cofających; 
  • często wymowa lekko upośledzona w artykułowaniu głosek; 
  • utrudnione może być również żucie i odgryzanie pokarmów (związane jest to z odwrotnym zachodzeniem na siebie zębów przednich, co za tym idzie ograniczenie ruchów dotylnych i bocznych żuchwy, co hamuje wzrost szczęki) [1].

Do grupy tych wad należą: przodozgryz częściowy, całkowity lub rzekomy, przodożuchwie czynnościowe oraz właśnie progenia. 


Higiena jamy ustnej
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czym charakteryzuje się progenia? 

Progenia lub inaczej przodożuchwie morfologiczne jest wadą wrodzoną powstałą na tle nadmiernego doprzedniego wzrostu kości żuchwy w stosunku do szczęki. 

Cechami charakterystycznymi tej wady są wydłużenie trzonu (części poziomej) oraz czasem gałęzi żuchwy (części pionowej). W rysach twarzy obserwujemy znaczne wysunięcie bródki do przodu; może wystąpić również powiększenie kąta żuchwy o różnym nasileniu – oznacza to, że może dojść do wydłużenia dolnego odcinka twarzy (szczękowego) w stosunku do dwóch pozostałych (czołowego i nosowego), których stosunek powinien wynosić 1:1:1.  

Zwykle u pacjentów z tą wadą występuje również powiększenie języka i zaburzenia mowy. W niektórych przypadkach następuje wychylenie (czyli ustawienie do przodu) zębów przednich górnych i przechylenie (ustawienie do tyłu) zębów przednich dolnych celem kompensacji – zmniejszenia między nimi odległości i umożliwienie ich kontaktu. U pacjentów z tą wadą często występują również problemy ze stawem skroniowo-żuchwowym. Pacjenci mają trudności z oddychaniem, skarżą się na suchość jamy ustnej. Częściej mogą się u nich pojawić infekcje czy nieżyty gardła. 

Progenia – przyczyny 

Progenia jako wada wrodzona powstaje pod wpływem określonych czynników działających na płód w okresie jego wzrostu i rozwoju (do 3. miesiąca życia płodowego), takich jak np. choroby wirusowe, działanie promieni jonizujących, leki, np. sulfonamidy, chinina, używki, występowanie awitaminoz (A i z grupy B) oraz zachwianie równowagi hormonalnej [2].  

Przykładem choroby występującej u ludzi w wieku około 35-40 lat, w przebiegu której dochodzić może do powstania progenii, jest np. akromegalia, czyli nadczynność przysadki mózgowej najczęściej wywołana przez gruczolaka przysadki [3]. 

Wada ta występuje również jako jeden z elementów zespołów wad genetycznie uwarunkowanych, takich jak: 

  • zespół Crouzona [4], 
  • zespół Aperta, 
  • dysplazja obojczykowo-czaszkowa. 

Progenia – metody leczenia 

Jako wada zgryzowo-szczękowo-twarzowa progenia wymaga leczenia zespołowego. Na etapie uzębienia mlecznego stosuje się selektywne szlifowanie zębów mlecznych celem umożliwienia cofania zębów dolnych.  

Efekt leczenia zależy od przygotowania zgryzu przez wcześniejsze leczenia ortodontyczne: 

  • aparatem czynnościowym (ruchomym) w okresie wzrostu kości; stosowane, gdy progenii towarzyszy zwężenie szczęki, którą należy poszerzyć, aby po operacji mogła objąć cofniętą żuchwę; 
  • aparatem stałym, na około 2-3 lata przed planowaną operacją, która jest możliwa do przeprowadzenia dopiero po zakończonym wzroście [5]. 

Wstępne leczenie ortodontyczne ma na celu wyrównanie szerokości i kształtu łuków zębowych, a nie poprawy ich wzajemnych relacji, co uzyskuje się po operacji. W trakcie operacji szczęka i żuchwa ustalane są w prawidłowej relacji za pomocą specjalnie przygotowanych szyn, a przerośnięta kość żuchwy zostaje skrócona przez wycięcie odpowiedniego segmentu kostnego [6]. 

Progenia jest wadą zgryzu, której wystąpienie i sposoby leczenia zawsze należy skonsultować z ortodontą, gdyż nieleczona powodować będzie występowanie zgryzu urazowego, problemy z przyzębiem i z dziąsłami, starcie patologiczne zębów, a nawet ich rozchwianie z biegiem lat. Konsultacja ze specjalistą w dziedzinie ortodoncji pozwoli rozwiać wszystkie wątpliwości i przeprowadzić właściwy proces leczenia.

Przeczytaj również:
Ból żuchwy i szczęki – z czego może wynikać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL, Warszawa 2016, s. 170-171. 
  2. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL, Warszawa 2016, s. 42. 
  3. Bednarczuk T., Guranowska A., Akromegalia. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77595,akromegalia 
  4. Silva D.L., Neto F.X.P, Carneiro S.G., Palheta A.C.P., Monteiro M., Cunha S.C. i in., Cruzon’s Syndrome: Literature Review. Int Arch Otorinolaryngology, 2008;12(3):436-441. 
  5. Karłowska I., Zarys współczesnej ortodoncji, PZWL, Warszawa 2016, s. 334. 
  6. Łabiszewska-Jaruzelska F., Ortopedia szczękowa, PZWL, Warszawa, s. 320. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę