Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
6

TOP 5 kosmetyków na przebarwienia. Sprawdź nasz wybór

Słuchaj artykułu

Przebarwienia są jednym z najczęściej występujących problemów skórnych. Na szczęście mamy dostęp do innowacyjnych składników w kosmetykach, które skutecznie z nimi walczą. Nie wiesz, jaki kosmetyk na przebarwienia wybrać? Poznaj nasz TOP!

TOP 5 kosmetyków na przebarwienia. Sprawdź nasz wybór

Skąd biorą się przebarwienia?

Przebarwienia skóry mogą dotknąć każdą osobę, jednak do ich wystąpienia predysponowane są kobiety. Plamy na skórze mogą przyjmować różne rozmiary, kształty, a także mogą mieć różne zabarwienie. Aby zrozumieć mechanizm powstawania przebarwień i dostępne sposoby walki z nimi, musimy przypomnieć sobie, czym jest melanina i jaką rolę pełni w organizmie. 

Melanina jest to grupa barwników, która występuje w naszej skórze, włosach i tęczówce oka. Składa się ona z dwóch typów: czerwono-brązowej eumelaniny i żółto-czerwonej feomelaniny. Nasz kolor skóry, oczu czy włosów zależy od stosunku tych dwóch barwników w komórkach. Melaniny produkowane są w melanocytach, a cały ten proces nazywamy melanogenezą. Jest to bardzo skomplikowana synteza, ale najważniejszym elementem jest przekształcenie aminokwasu L-tyrozyny do melaniny. Proces ten kontrolowany jest przez enzym tyrozynazę.

W prawidłowych warunkach melanina jest produkowana równomiernie i transportowana do komórek naskórka, czyli keratynocytów. Na proces melanogenezy może jednak mieć wpływ wiele czynników, które sprawiają, że produkcja melaniny wzrasta. Wtedy pojawia się problem z przebarwieniami na skórze.  

Do głównych czynników, które wpływają na proces produkcji melaniny, zaliczamy: 

  • czynniki genetyczne, 
  • ekspozycję na promieniowanie UV, 
  • stosowanie niektórych ziół lub leków uwrażliwiających skórę na światło, np. antykoncepcji hormonalnej,  
  • niedobór witaminy A
  • zaburzenia hormonalne, 
  • ciążę, 
  • menopauzę. 

Przebarwienia na skórze mogą powstać także w przebiegu trądziku czy gojenia ran. Zmiany pigmentacji skóry mogą pojawić się także w wyniku starzenia skóry. Najczęstszą przyczyną przebarwień jest ekspozycja na promieniowanie UV.  

Wyróżniamy różne typy przebarwień: 

  • piegi – małe, żółtawe lub brązowe plamy o nieregularnych kształtach, wrażliwe na światło słoneczne, pojawiające się w okolicy twarzy, dekoltu, ramion; 
  • melasma – nieregularne plamy na skórze, widocznie odgraniczone, zazwyczaj pojawiają się na czole i w okolicy ust, często u kobiet w ciąży i stosujących antykoncepcję hormonalną; 
  • plamy soczewicowate – jasno- lub ciemnobrązowe, pojawiają się na skórze twarzy, przedramion i grzbietach dłoni, wyglądem przypominają piegi, ale są od nich większe i bardziej odgraniczone. 

Jak usunąć przebarwienia? TOP 5 kosmetyków 

W dobie stale rozwijającego się przemysłu kosmetycznego mamy możliwość radzenia sobie z przebarwieniami w domowym zaciszu.  

W kosmetykach na przebarwienia znajdują się składniki aktywne, które działają w różny sposób: 

  • hamują nadmierną aktywność tyrozynazy – kwas kojowy, alfa arbutyna, kwas azelainowy, kwas fitowy, witamina C, thiamidol; 
  • hamują produkcję melaniny – niacynamid, retinol; 
  • złuszczają naskórek – kwasy salicylowy, glikolowy;  
  • chronią przed czynnikami pobudzającymi proces melanogenezy – filtry UV, substancje o działaniu antyoksydacyjnym. 

Podczas wyboru odpowiedniego kosmetyku na przebarwienia, zwróć uwagę na jego skład. Przygotowaliśmy dla Ciebie 5 propozycji, które sprawdzą się w walce z przebarwieniami. 

Sylveco Dermo Przebarwienia 

Głównymi składnikami, które walczą z przebarwieniami w kremie, są niacynamid, azeloglicyna i kwas kojowy. Niacynamid hamuje produkcję melaniny, a azeoglicyna i kwas kojowy rozjaśniają przebarwienia. W kremie znajduje się także betulina pozyskiwana z ekstraktu z kory brzozy oraz kwas hialuronowy, które wspomagają regenerację skóry i poprawiają nawilżenie komórek.  

Krem chroni przed promieniowaniem UV, co jest kluczowe w profilaktyce powstawania nowych przebarwień na skórze. Konsystencja kremu pozwala na dobre rozprowadzenie go na skórze, szybko się wchłania i nie pozostawia smug.  

Jest to krem przeznaczony do stosowania na dzień. Nakładaj go 20 minut przed ekspozycją na słońce.


Zakupy z doradcą Gemini

La Roche-Posay Mela B3 

Serum zawiera opatentowany składnik – melasyl – którego skuteczność została potwierdzona w badaniach. Melasyl wychwytuje nadmiernie produkowaną melaninę, dzięki czemu nie odkłada się ona w komórkach. Działanie kosmetyku wzmocnione jest niacynamidem i pro-retinolem. Serum redukuje widoczność przebarwień, nawet tych, które powstały w wyniku trądziku.

Kosmetyk ma przyjemną konsystencję, która szybko się wchłania, bez pozostawiania lepkiej warstwy na skórze.  

Stosuj 2-3 krople dwa razy dziennie, aby uzyskać najlepszy efekt. 


Eucerin Anti-Pigment 

W składzie serum główną rolę odgrywa thiamidol. Składnik ten skutecznie redukuje widoczność przebarwień i przeciwdziała powstawaniu nowych. Serum zawiera także witaminę C, która znana jest ze swoich rozjaśniających właściwości oraz nawilżający kwas hialuronowy.

Serum ma lekką konsystencję, która szybko się wchłania. Pozostawia na skórze aksamitny film, który się nie lepi. Dobrze współgra z nałożonym na twarz kremem.  

Aby uzyskać pełny efekt, możesz stosować serum do czterech razy dziennie.  


Pharmaceris W Acipeel 3x 

Działanie serum opiera się na działaniu 3 kwasów – migdałowego, salicylowego i cytrynowego. Kwas migdałowy hamuje produkcję melaniny poprzez blokowanie enzymu tyrozynazy. Kwasy salicylowy i cytrynowy delikatnie peelingują naskórek, dzięki czemu zmniejsza się widoczność zmian oraz wyrównuje koloryt skóry. W składzie serum znajdziemy też witaminę C, która sprawia, że cera staje się bardziej promienna.

Serum ma konsystencję żelowo-kremową, dzięki czemu szybko się wchłania i pozostawia uczucie świeżości na skórze.  

Serum stosuj codziennie na noc. Rano nie zapomnij o nałożeniu kremu z filtrem UV. 


BasicLab Esteticus

Składniki aktywne serum, czyli azeloglicyna, kwas traneksamowy i alfa arbutyna, hamują produkcję melaniny, a także odkładanie się tego barwnika w komórkach skóry. Kwas traneksamowy dodatkowo hamuje aktywność melanocytów, która może zostać pobudzona podczas ekspozycji na promieniowanie słoneczne. W serum znajdziemy także niacynamid i ekstrakt z korzenia lukrecji, który zmniejsza zaczerwienienia, podrażnienia i działa antyoksydacyjnie.

Serum ma lekką konsystencję żelu, pozostawia na skórze delikatną, lepką warstwę. Po zastosowaniu kremu na serum lepkość znika.  

Stosuj kilka kropel serum dwa razy dziennie. Pamiętaj, aby po otwarciu przechowywać je w lodówce.


Przeczytaj również:
Ranking kosmetyków do demakijażu i mycia twarzy. Co wybrać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Czerwonka W., Przebarwienia skóry. Etiologia i leczenie za pomocą lasera, 2015. 
  • Spodzieja M., Goździalska A., Jaśkiewicz J., Zmiany hiperpigmentacyjne jako niepożądany efekt działania wybranych leków, 2014. 
  • Markiewicz J., Składniki wybielające skórę – walka z przebarwieniami z pomocą kosmetyków, Świat Przemysłu Kosmetycznego, 4/2022.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę