Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
5

Racekadotryl. Lek przeciwbiegunkowy od 3. miesiąca życia

Słuchaj artykułu

Odwodnienie spowodowane biegunką jest groźne dla zdrowia, a nawet życia i jest częstą przyczyną hospitalizacji dzieci do 2 lat. Lekiem zarejestrowanym do wspomagającego leczenia ostrej biegunki już u dzieci powyżej 3. miesiąca życia jest racekadotryl. Jak działa i czy jest bezpieczny?

Racekadotryl. Lek przeciwbiegunkowy od 3. miesiąca życia

Ostra biegunka infekcyjna to stan chorobowy, za który w większości przypadków odpowiedzialne są drobnoustroje chorobotwórcze. W Polsce głównymi patogenami odpowiedzialnymi za pojawienie się ostrej biegunki są wirusy: rotawirus i norowirus oraz bakterie: Salmonella spp., Campylobacter spp., E. coli, Yersinia. Głównym czynnikiem wywołującym biegunkę u dzieci są wirusy. 

Ostra biegunka trwa z definicji do 14 dni choć zwykle objawy ustępują po 5-7 dniach. Podstawą leczenia biegunki jest leczenie objawowe – uzupełnianie płynów i elektrolitów. Zastosowanie ORS (doustnego płynu nawadniającego) hipoosmolarnego (o zmniejszonej zawartości sodu) to podstawa leczenia ostrej biegunki u dzieci.

Racekadotryl – mechanizm działania

Racekadotryl to prolek, który w organizmie zostaje szybko i skutecznie przekształcony do 1000 razy silniejszej formy – tiorfanu. Działa w obrębie jelit, nie przenika przez barierę krew-mózg i nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. Nie wpływa on bezpośrednio na receptory opioidowe, ale blokując enzym rozkładający naturalne enkefaliny, powoduje zwiększenie ich stężenia w jelitach. Zmniejsza patologiczne (spowodowane biegunką) wydzielanie wody i elektrolitów przez jelita, nie wpływając na podstawowe wydzielanie i nie wykazując aktywności przy prawidłowej pracy jelit. Nie zmienia on pasażu jelitowego ani motoryki jelit. Badania wykazują, że racekadotryl, dzięki swoim właściwościom, skraca czas trwania biegunki, zmniejsza ilość oddawanych stolców i ich masę.


Preparaty na biegunkę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Racekadotryl – wskazania do stosowania i dawkowanie

Racekadotryl stosuje się do leczenia wspomagającego ostrej biegunki u dzieci powyżej 3. miesiąca życia i u dorosłych, kiedy leczenie przyczynowe nie jest możliwe. Stosuje się go jako uzupełnienie procesu nawadniania organizmu. Preparaty zawierające racekadotryl stosuje się u dzieci powyżej 3. miesiąca życia w postaci proszku do sporządzenia zawiesiny. Dawkowanie u dzieci ustala lekarz. Zawartość saszetki można rozpuścić w szklance wody lub pokarmu, przelać do butelki do karmienia i podać dziecku do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu.  

 Saszetki występują w dawkach: 

  • 10 mg – przeznaczone dla dzieci o masie ciała poniżej 13 kg: dzieci o masie ciała do 9 kg – 1 saszetka po 10 mg 3 razy na dobę; dzieci o masie ciała 9-13 kg – 2 saszetki po 10 mg 3 razy na dobę; 
  • 30 mg – przeznaczone dla dzieci o masie ciała powyżej 13 kg: dzieci o masie ciała 13-27 kg – 1 saszetka po 30 mg 3 razy na dobę; dzieci o masie ciała powyżej 27 kg – 2 saszetki po 30 mg 3 razy na dobę. 

U dorosłych stosuje się kapsułki zawierające 100 mg racekadotrylu i są one dostępne bez recepty. Dawka 30 mg w postaci granulatu do sporządzenia zawiesiny doustnej dla dzieci także jest dostępna bez recepty.    

Leczenie racekadotrylem powinno trwać do czasu oddawania dwóch normalnych stolców na dobę, jednak nie dłużej niż 7 dni.  

Racekadotryl – środki ostrożności 

Preparatów zawierających racekadotryl nie stosujemy w przypadku: 

  • niemowląt poniżej 3. miesiąca życia ze względu na brak danych klinicznych, 
  • dzieci z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby, 
  • biegunki poantybiotykowej, 
  • biegunki z krwią lub ropą, 
  • biegunki przewlekłej, 
  • utrzymujących się wymiotów, 
  • cukrzycy (saszetki zawierają sacharozę), 
  • przyjmowania inibitorów konwertazy angiotensyny. 

Preparaty zawierające racekadotryl mogą wywoływać działania niepożądane. Do najczęstszych należą ból głowy i reakcje skórne o różnym nasileniu – od łagodnych ze świądem i wysypką, do poważnych, takich jak obrzęk naczynioruchowy twarzy, języka lub gardła. W przypadku wystąpienia ciężkich reakcji alergicznych należy przerwać leczenie i zgłosić się do lekarza.   

Stosowanie racekadotrylu w leczeniu ostrej biegunki skraca czas jej trwania. Jest to jednak leczenie wspomagające, a podstawą jest stosowanie środków nawadniających w celu wyrównania poziomu płynów i elektrolitów.

Przeczytaj również:
Biegunka (rozwolnienie) – przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/diarrhoeal-disease 
  • http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/2021/INF_21_12B.pdf 
  • Twardowska A., Fichna J., Binienda A., Enkefalinazy jako nowy cel farmakologiczny w leczeniu chorób czynnościowych i zapalnych przewodu pokarmowego, Zakład Biochemii, Katedra Chemii i Biochemii Medycznej, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, online: https://postepybiochemii.ptbioch.edu.pl/index.php/PB/article/view/344/628 
  • Eberlin M., Mück T., Michel M.C., A comprehensive review of the pharmacodynamics, pharmacokinetics, and clinical effects of the neutral endopeptidase inhibitor racecadotril, Front Pharmacol, 2012;3:93. 
  • Salazar-Lindo E., Santisteban-Ponce J., Chea-Woo E., Gutierrez M., Racecadotril in the Treatment of Acute Watery Diarrhea in Children, N Engl J Med 2000.
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=4995
  • Singh M., Yadav A., Nanda S., Racecadotril in acute watery diarrhea in children https://www.jemds.com/data_pdf/Alka%20Yadav–Divya–ARv.pdf
  • Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci – najnowsze wytyczne, online: https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/10111/8611
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/83039,Hidrasec-10-mg-granulat-do-sporzadzania-zawiesiny-doustnej
  • https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/99757,Racedryl-granulat-do-sporzadzania-zawiesiny-doustnej
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę