Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
2

Składniki kosmetyczne, które warto łączyć

Słuchaj artykułu

Świadoma pielęgnacja cery stała się ostatnio niezwykle popularna. Mamy coraz większą wiedzę na temat tego, jak dobierać odpowiednie produkty. Podczas codziennej pielęgnacji należy pamiętać, że składniki zawarte w kosmetykach mogą wchodzić ze sobą w interakcje. Warto wiedzieć, jak łączyć ze sobą składniki, by działały ze sobą synergistycznie. 

Składniki kosmetyczne, które warto łączyć

Codzienna pielęgnacja składa się z coraz większej liczby etapów. Podczas jednej rutyny pielęgnacyjnej korzystamy z wielu produktów.  

Należy pamiętać, że składniki kosmetyczne, tak jak inne substancje chemiczne, mogą wchodzić ze sobą w interakcje.  

Niektóre połączenia mogą być dla nas szkodliwe, a inne wręcz przeciwnie. Umiejętne i świadome łączenie składników może bardzo korzystnie wpłynąć na cerę.


Pielęgnacja cery
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Retinol i niacynamid

Stosowanie niacynamidu podczas kuracji retinolem może przynieść wiele korzyści. Badania dowodzą, że niacynamid działa ochronnie i w znacznym stopniu zmniejsza działania niepożądane, które mogą pojawić się na skutek stosowania retinolu. Niacynamid pobudza tworzenie składników budulcowych skóry, takich jak kolagen i ceramidy, dzięki czemu intensywnie odbudowuje naszą skórę. Wspomaga także syntezę lipidów i pomaga w odbudowie płaszcza hydrolipidowego. Oba składniki są niezwykle skuteczne w walce z przebarwieniami i trądzikiem, działają także przeciwstarzeniowo. Warto połączyć ich działanie dla jeszcze lepszych rezultatów [1, 2, 3]. 

Retinol i ceramidy

Podczas kuracji retinolem niezwykle ważna jest intensywna regeneracja skóry. Retinol powoduje złuszczanie naskórka, dlatego konieczne jest stosowanie składników odbudowujących. Ceramidy szczególnie polecane są przy uszkodzonej barierze ochronnej skóry, dlatego doskonale sprawdzą się podczas kuracji złuszczającej. Ceramidy odbudowują barierę skóry, zapewniają jej odpowiedni poziom nawilżenia i elastyczności. W trakcie kuracji retinolem konieczna jest wysoka ochrona przeciwsłoneczna, a ceramidy chronią skórę przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych, m.in. promieniowaniem UV, zatem to kolejny powód, dla którego warto je łączyć. Oba składniki działają również przeciwstarzeniowo [1, 2, 4]. 

Retinol i humektanty

Retinol może znacząco przesuszać skórę, dlatego ważne jest zapewnienie jej odpowiedniego poziomu nawilżenia. W tym celu świetnie sprawdzi się kwas hialuronowy, na przykład w postaci serum. Skóra na skutek działania retinolu często staje się także podrażniona i bardziej podatna na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Aby zniwelować ten efekt, warto postawić również na glicerynę i pantenol [1, 2, 5]. 

Witamina C i kwas ferulowy

Witaminę C w postaci kwasu askorbinowego warto łączyć z kwasem ferulowym. Oba składniki są silnymi antyoksydantami, które chronią skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Badania dowodzą, że kwas ferulowy aż ośmiokrotnie zwiększa stabilność i efektywność kwasu askorbinowego [6, 7]. 

Witamina C i resweratrol

Resweratrol podobnie jak kwas ferulowy jest bardzo silnym antyoksydantem. Kwas askorbinowy i resweratrol działają synergistycznie. Połączenie obu składników stanowi niezwykle silną broń w walce z wolnymi rodnikami [6, 8]. 

Witamina C i witamina E

Koktajl witaminowy złożony z witaminy C i E skutecznie chroni skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Połączenie obu składników świetnie sprawdzi się nie tylko w przypadku skóry dojrzałej, ale także cery młodszej z pierwszymi oznakami starzenia, drobnymi zmarszczkami czy po prostu zmęczonej i poszarzałej [3, 6]. 

Pochodne witaminy C i niacynamid 

W sieci krąży wiele mitów dotyczących łączenia witaminy C i niacynamidu (witaminy B3) w pielęgnacji.  

Niacynamidu nie należy łączyć wyłącznie z czystą postacią witaminy C, czyli kwasem askorbinowym.  

Kwas askorbinowy praktycznie nie występuje już w nowoczesnych formułach kosmetyków. Najczęściej stosuje się jego bardziej stabilne pochodne, m.in. glukozyd askorbylu, palmitynian askorbylu, tetrapalmitynian askorbylu, sole magnezowe i sodowe fosforanu askorbylu. Połączenie obu składników będzie działać rozjaśniająco i odżywiająco. Łączenie stabilnych pochodnych witaminy C i niacynamidu jest niezwykle silną bronią w walce z przebarwieniami [3, 6]. 

Kwasy AHA/BHA i humektanty 

Stosowanie alfa-hydroksykwasów (AHA) i beta-hydroksykwasów (BHA) prowadzi do nadmiernego przesuszenia skóry, dlatego niezwykle istotne jest intensywne nawilżanie. W tym celu, podobnie jak w przypadku kuracji retinolem, warto postawić na kwas hialuronowy, pantenol i glicerynę [5, 9]. 

Kwasy AHA/BHA i ceramidy 

Ceramidy świetnie sprawdzą się podczas kuracji złuszczającej z użyciem kwasów alfa-hydroksykwasów (AHA) i beta-hydroksykwasów (BHA). Ceramidy odbudowują barierę ochronną skóry i zapobiegają nadmiernemu złuszczaniu martwych komórek. Działają także jako ochrona przed promieniowaniem UV.

Oczywiście stosowanie ceramidów jako ochrony przeciwsłonecznej nie jest wystarczające i nie może zastąpić produktów z filtrem SPF, ale może wspomagać ich działanie [4, 9]. 

Umiejętne dobieranie składników kosmetycznych pomaga osiągnąć spektakularne efekty. Często zdarza się, że producenci, komponując składy kosmetyków, uwzględniają te korzystne interakcje. Warto jednak mieć świadomość, jak robić to na własną rękę, aby dopasować pielęgnację do indywidualnych potrzeb.

Przeczytaj również:
Składniki kosmetyków, których nie należy łączyć


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/03-2010/06%20%20Retinoidy.pdf.  
  2. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/retinol-w-kosmetykach-jedna-z-nielicznych-substancji-o-udowodnionym-dzialaniu,16299.  
  3. Rzepa P. i in., Nowoczesne połączenia składników aktywnych jako metody walki z oznakami starzenia, 2020. 
  4. Sajdak M., Ceramidy-budowa chemiczna, właściwości i zastosowanie w preparatach kosmetycznych, 2012. 
  5. Czepiec A., Zastosowania kwasu hialuronowego i jego pochodnych w kosmetologii, 2017. 
  6. Musiał C. i in., Witamina C w medycynie i kosmetologii, Wiadomości Chemiczne, 2019. 
  7. Dudka K., Baran M., Karpik E., Roślinne metabolity wtórne i ich zastosowanie w kosmetyce, Przegląd wybranych prac z zakresu enzymologii, 2016. 
  8. Kapuścińska A., Nowak I., Zastosowanie fitoestrogenów w kosmetykach przeciw starzeniu się skóry, Chemik 69.3, 2015. 
  9. Jurzak M., Ząbczyńska M., Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii, 2012. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę