Kolagen - funkcja i występowanie
Kolagen to białko współtworzące ciało człowieka, które występuje w tkance łącznej. Odpowiada za jej elastyczność i wytrzymałość. Około jedna trzecia wszystkich tkanek ludzkiego organizmu składa się właśnie z kolagenu. Zależnie od parametrów tworzy on struktury o różnej gęstości - skórę właściwą, ścięgna, chrząstki czy kości. Kolagen sprawia, że stawy funkcjonują prawidłowo, a skóra zachowuje jędrność i młody, świeży wygląd. Jest to białko nietoksyczne, a suplementy i nutraceutyki zawierające je cechują się biozgodnością z organizmem człowieka.
Kolagen dla urody
Utrata jędrności skóry postępuje z wiekiem i związana jest ze zmniejszaniem się aktywności syntezy kolagenu w organizmie. Wiele czynników przyspiesza jego rozpad w skórze. Jednym z najczęściej wymienianych jest działanie promieniowania UV. Naukowcy oceniają, że zanik kolagenu w skórze może być przyczyną problemów z gojeniem się ran u osób starszych. Uzupełnianie jego zasobów stanowi jedną z metod walki z objawami starzenia się. Obecnie stosuje się zabiegi wypełniające, będące mało inwazyjną alternatywą dla chirurgii plastycznej. Rozpowszechnione jest również stosowanie suplementów z kolagenem i innymi substancjami mającymi spowalniać starzenie się cery. Najczęściej spotykanym dodatkiem jest witamina C (kwas askorbinowy), która bierze udział w syntezie związku w organizmie, wspiera procesy naprawcze, rozjaśnia przebarwienia oraz zwalcza wolne rodniki. Kosmetyki z jego dodatkiem wspierają regenerację skóry i wyraźnie zwiększają jej nawilżenie. Zastosowanie w kosmetykach kwasów owocowych w połączeniu z kolagenem zwiększa efekt przeciwstarzeniowy.
Nutraceutyki z kolagenem
Produkty wzbogacające dietę w kolagen nazywane bywają nutraceutykami, ponieważ łączą w sobie korzyści płynące ze stosowania środków farmaceutycznych oraz diety bogatej w składniki odżywcze. Popularne na rynku preparaty uzupełniające to białko w diecie są polecane osobom chcącym polepszyć kondycję swoich stawów i cery. Kolagen przyjmowany doustnie może opóźniać procesy starzenia się skóry oraz poprawiać ruchomość stawów, poprzez zmniejszanie zjawiska jego rozpadu w tkance łącznej i wspieranie syntezy w organizmie.
Kolagen dla stawów
Kolagen to budulec ludzkiej chrząstki stawowej. Jego ubytki prowadzą do ograniczenia ruchomości stawów i dolegliwości bólowych kości. W składach suplementów zawarte są często substancje, takie jak siarczan chondroityny, glukozamina, witamina C, kwas hialuronowy oraz siarka w postaci MSM. Związki te uzupełniają wzajemnie swoje.
Czym są kolagenozy?
Kolagenozy to choroby tkanki łącznej spowodowane przez czynniki immunologiczne i genetyczne. Tym terminem określało się w przeszłości grupę schorzeń obejmującą, m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, układowe zapalenie naczyń, chorobę Stilla i rumień guzowaty. W większości przypadków do rozwoju kolagenoz dochodzi w wyniku autoagresji. Ma to miejsce wówczas, gdy komórki własnego układu immunologicznego atakują tkanki, których składową jest kolagen. Bez tego białka budulcowego dochodzi do pojawienia się, m.in bólów stawowych i mięśni, stanów zapalnych tkanki łącznej, gorączki oraz szybkiej utraty masy ciała.