Glukozamina to substancja będąca budulcem związków, które występują w chrząstce stawowej. Jej niedobory sprawiają, że stawy zaczynają znacznie gorzej pracować, a to z kolei przekłada się, między innymi na dolegliwości bólowe. Z tego względu glukozamina zalecana jest w formie suplementacji, głównie w okresach wzmożonego wysiłku fizycznego, ale i u osób starszych, ponieważ jej produkcja jest nieproporcjonalnie mniejsza do potrzeb organizmu.
Glukozamina, czyli aminocukier, naturalnie występuje w organizmie ludzkim, a pośród suplementów ma postać siarczanu glukozaminy bądź chlorowodorku. Biorąc udział w syntezie proteoglikanów, wpływa na wzmocnienie oraz regenerację stawów, które uległy zmianom pod wpływem istniejących procesów chorobowych.
W medycynie glukozamina wykorzystywana jest również jako środek przeciwzapalny. Swoje miejsce znajduje w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Jej działanie polega na spowalnianiu procesów zapalnych występujących w obrębie stawów, a co za tym idzie, niwelowaniu dolegliwości bólowych, a także wspomaganiu większej ruchomości w chorobowo zajętych stawach.
Zwyczajowo zaleca się zażywanie suplementów z glukozaminą, w ilości nieprzekraczającej 1500 mg jednorazowo na dobę bądź dzieląc tę dawkę na 3 równe części. Skuteczność działania glukozaminy obarczona jest różnorodnymi opiniami, jednak potwierdza się w wielu wypadkach jej zasadność stosowania. Konkretne efekty zależne są w dużej mierze od substancji czynnych, jakie znajdują się w danych preparatach oraz pozostałych związków mających znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania stawów. Mimo wszystko jest to substancja niezbędna stawom, którą trudno znaleźć w codziennym jadłospisie, stąd zaleca się jej suplementację.