Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
X - Strefa opalania
4

Skutki nadciśnienia tętniczego. Czemu warto się leczyć?

Słuchaj artykułu

Nadciśnienie tętnicze to choroba często występująca i równie często bagatelizowana z uwagi na jej nierzadko długi bezobjawowy przebieg. Do jakich powikłań może prowadzić i dlaczego nie należy lekceważyć nadciśnienia tętniczego?

Skutki nadciśnienia tętniczego. Czemu warto się leczyć?

Nadciśnienie tętnicze to stan utrzymujących się podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego. 

Za granicę nadciśnienia przyjmuje się ciśnienie skurczowe równe lub wyższe niż 140 mmHg lub ciśnienie rozkurczowe wyższe lub równe 90 mmHg w pomiarze wykonanym w gabinecie lekarskim. 

Czym grozi nieleczone nadciśnienie? 

Nadciśnienie tętnicze to podstępna choroba, która najczęściej nie daje niemal żadnych objawów przez wiele lat. Pacjenci, czując się dobrze, często nie odczuwają potrzeby kontroli ciśnienia, nieregularnie przyjmują leki lub zupełnie z nich rezygnują. Jest to ogromny błąd. 

Wysokie ciśnienie tętnicze, nawet jeśli nie daje odczuwalnych dolegliwości, powoduje postępujące zmiany w układzie naczyniowym, nerkach, sercu i/lub wzroku.

Skutkiem tych zmian mogą być m.in.:

  • zawał serca,
  • udar mózgu,
  • niewydolność serca. 

Najpoważniejsze skutki nadciśnienia tętniczego 

Zawał mięśnia sercowego 

Jest to nagłe zmniejszenie lub całkowite zamknięcie przepływu krwi przez tętnicę wieńcową, najczęściej w wyniku uszkodzenia lub pęknięcia blaszki miażdżycowej i wytworzenia w miejscu pęknięcia zakrzepu lub przemieszczenia materiału zatorowego do dalszych segmentów tętnicy. Prowadzi ono do niedokrwienia mięśnia serca, a w przypadku nieprzywrócenia przepływu – do jego martwicy. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia. 

Udar mózgu 

Nadciśnienie tętnicze jest czynnikiem ryzyka trzech rodzajów udaru mózgu – niedokrwiennych, krwotocznych i podpajęczynówkowych. Miażdżyca, do której przyspieszonego rozwoju prowadzi podwyższone ciśnienie tętnicze, stwarza ryzyko zarówno powstania zakrzepów i zatorów, jak i tętniaków tętnic mózgowych i zaburzenia ich struktury. Każdy z typów udaru mózgu jest stanem zagrożenia życia. Udary są też często przyczyną niepełnosprawności, a nawet całkowitej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Powrót do sprawności, jeśli jest możliwy, często zajmuje wiele miesięcy, a nawet lat. 

Niewydolność serca i przerost mięśnia lewej komory serca 

Wysokie ciśnienie tętnicze prowadzi do przeciążenia lewej komory serca i przerostu jej ściany. Proces ten, wraz z innymi powikłaniami nadciśnienia tętniczego, prowadzi do rozwoju niewydolności serca. Jest to sytuacja, w której serce nie jest w stanie wykonywać efektywnie swojej pracy. 

Niewydolność nerek 

W przebiegu nadciśnienia tętniczego dochodzi również do istotnych zmian w nerkach. Prowadzą one do ich uszkodzenia i niewydolności. Niewydolność nerek skutkuje retencją płynów, niewystarczającym usuwaniem z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, metabolitów przyjmowanych przez nas substancji, niedokrwistością, zaburzeniami elektrolitowymi, metabolicznymi, w tym metabolizmu kostnego. Oddziałuje na cały ludzki organizm. W schyłkowych stadiach jedynymi metodami jej leczenia jest leczenie nerkozastępcze – hemodializa, dializa otrzewnowa lub przeszczep nerki.   

Rozwarstwienie aorty 

Jest to stan, w którym dochodzi do oderwania błony wewnętrznej ściany aorty i dostania się krwi do powstałego w ten sposób światła rzekomego naczynia. Prowadzi to do zamknięcia wejścia do światła naczyń odchodzących od aorty na odcinku rozwarstwienia i niedokrwienia zaopatrywanych przez nie narządów, np. nerek, jelit, a także całych kończyn. Rozwarstwienie aorty może również prowadzić do udaru mózgu, a nawet do pęknięcia aorty. Chory wymaga pilnej interwencji specjalistycznej, ponieważ śmiertelność w tym przypadku jest wysoka. Nadciśnienie tętnicze jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka rozwarstwienia aorty. 

Retinopatia nadciśnieniowa 

Nadciśnienie tętnicze prowadzi do powstawania zmian w naczyniach krwionośnych siatkówki oka. Nadciśnienie jest też czynnikiem ryzyka rozwoju innych powikłań okulistycznych, a ich konsekwencją w skrajnych przypadkach może być nawet trwała utrata wzroku.

Uogólniona miażdżyca 

Nadciśnienie tętnicze przyspiesza rozwój miażdżycy i wszystkich jej powikłań.


Ciśnieniomierze
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Nadciśnienie tętnicze? Na te leki uważaj!


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego, Zasady postępowania w nadciśnieniu tętniczym, Wytyczne Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, 2019.
  • Januszewicz A. i in., Nadciśnienie tętnicze, Interna Szczeklika, 2020. 
  • Nowakowska K., Nowe spojrzenie na retinopatię nadciśnieniową, Przegląd Okulistyczny. 
  • Choroba niedokrwienna serca, Interna Szczeklika, 2020. 
  • Surdacki A. i in., Przewlekła niewydolność serca, Interna Szczeklika, 2020. 
  • Członkowska A., Niewida M., Udar mózgu, Interna Szczeklika, 2020. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę