Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
6

Spektrum objawów lękowych w schizofrenii

Słuchaj artykułu

Lęk jest podstawowym przeżyciem osób chorujących na schizofrenię. Choroba ta powoduje rozpad świata wewnętrznego pacjenta – traci on zdolność do logicznego myślenia, a w jego umyśle pojawiają się nowe, niezrozumiałe elementy. Lęk w psychozie jest ogromny. Traci on swoją funkcję adaptacyjną i prowadzi do wykształcenia mechanizmów obronnych, przekraczających nieraz wyobrażenie osób zdrowych (urojenia, natrętne myśli, fobie). 

Spektrum objawów lękowych w schizofrenii

Przyczyny lęku w schizofrenii 

Główną przyczyną lęku w schizofrenii jest dezintegracja, czyli stopniowy rozpad organizacji psychiki. Składają się na nią: 

 • trudność w dostrzeganiu związków przyczynowo-skutkowych i zmian – pacjent nie potrafi w prosty sposób odpowiedzieć na pytanie „dlaczego?” np. dlaczego ktoś się śmieje; 
 • zacieranie się granic świata zewnętrznego i wewnętrznego – pacjentowi trudno określić, co jest prawdziwe, a co nie; świat jawi się jako groźny i tajemniczy; 
 • słaba orientacja w czasie i przestrzeni
 • omamy – fałszywe spostrzeżenia zmysłowe; szczególnie dotkliwe bywają głosy komentujące, często oceniające, rozkazujące; 
 • urojenia – najczęstsze to: urojenia ksobne („wszystko odnosi się do mnie”), urojenia hipochondryczne („na pewno jestem chory”), urojenia oddziaływania („ktoś steruje moimi myślami”), urojenia prześladowcze („ktoś mnie śledzi”). 

Poza przyczynami wynikającymi bezpośrednio z choroby, pojawiają się także przyczyny wtórne. W związku z objawami pacjent spotyka się często z nieprzychylnymi reakcjami innych ludzi, które także budzą lęk. 


Zdrowie i równowaga psychiczna
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Objawy lęku 

Lęk przyjmuje formę przykrego, nieprzyjemnego stanu wewnętrznego napięcia. Towarzyszą mu objawy fizjologiczne m.in. przyspieszone bicie serca, pocenie, zawroty głowy, uczucie niepokoju w podbrzuszu, napięcie mięśniowe – organizm aktywuje autonomiczny układ nerwowy, mimo braku bezpośredniego zagrożenia („coś strasznego może się wydarzyć, lepiej się na to przygotować”). W chwilach wzmożonego napięcia mogą pojawić się ataki paniki. W schizofrenii nierzadko towarzyszą pacjentowi także: 

 • obsesje (natrętne myśli, np. ciągłe myślenie o intencjach innych osób) i kompulsje (natrętne czynności, np. ciągłe sprawdzanie bezpieczeństwa w domu); 
 • depersonalizacja – poczucie nieistnienia („tak na prawdę mnie nie ma”, „moje ciało nie jest prawdziwe”); 
 • derealizacja – poczucie nierealności świata (np. „to wszystko to tylko sen”, „żyjemy w Matrixie”); 
 • izolacja społeczna, wycofywanie się z kontaktu; 
 • fobie
 • pozorna bierność i zobojętnienie, będące maską dla intensywnych przeżyć wewnętrznych – lęk bywa tak silny, że paraliżuje. 

Urojenia jako sposób radzenia sobie z lękiem 

Urojenia mogą być też mechanizmem chroniącym pacjenta przed trudnymi przeżyciami. Większość z nich porządkuje świat wewnętrzny pacjenta i tworzy iluzję panowania nad sytuacją. Np. urojenia wielkościowe („jestem mesjaszem / królem / wielkim wynalazcą”) dają poczucie kontroli, wzmacniają poczucie własnej wartości i w umyśle pacjenta stanowią usprawiedliwienie jego społecznej izolacji. Im bardziej złożone i zróżnicowane urojenia, tym choroba lepiej rokuje – świadczy to bowiem o elastyczności poznawczej pacjenta i zdolności do testowania nowych pomysłów. 

Lęk a leczenie 

To właśnie lęk powoduje, że schizofrenia jest tak trudna do leczenia. Mimo dobrej skuteczności leków przeciwpsychotycznych i przeciwlękowych, chory często odmawia ich zażywania. W zależności od treści urojeń, obawia się licznych podstępów – otrucia, próby wykradnięcia jego myśli, przejęcia kontroli nad jego zachowaniem i in. Ważne jest więc, aby pacjent miał wokół siebie sieć wsparcia społecznego – osoby, które mogą nieco uspokoić jego lęki i motywować do kontynuowania farmakoterapii. 

Przeczytaj również:
Schizofrenia u dzieci i młodzieży – na co zwrócić uwagę?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Butcher J., Hooley J., Mineka S., Psychologia zaburzeń. Sopot: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2020.
 2. Kępiński A., Lęk. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2002.
 3. Samochowiec A., Samochowiec J., Wojciechowski B., Rola myślenia magicznego w obronie przed lękiem w: Psychiatria, Tom 1, Nr 1, s. 17-22. Gdańsk: Wydawnictwo Via Medica, 2004.
 4. Temmingh H., Stein D.J., Anxiety in Patients with Schizophrenia: Epidemiology and Management, 2015, CNS Drugs.;29(10):819-32.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę