Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
2

Torbiel Bakera – diagnostyka i leczenie

Słuchaj artykułu

Zapalenie kaletki podkolanowej, zwane torbielą Bakera, objawia się obecnością zlokalizowanego w dole podkolanowym uwypuklenia, niekiedy utrudniającego fizjologiczne ruchy w stawie kolanowym. W jaki sposób leczy się tę dolegliwość?

Torbiel Bakera – diagnostyka i leczenie

Kaletki maziowe to struktury zbudowane z tkanki łącznej. Mają postać przypominającą spłaszczone piłeczki, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość płynu wytwarzanego przez komórki wyściełające wewnętrzną powierzchnię ściany kaletki. Umiejscowione są w okolicy stawów, a ich zadaniem jest amortyzacja nacisków wywieranych na tkanki znajdujące się pod nimi oraz redukcja tarcia, jakie powstaje w czasie ruchów między powierzchniami stawowymi i przesuwającymi się ścięgnami. 


Zdrowe stawy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kaletka podkolanowa i torbiel Bakera 

Kaletka podkolanowa znajduje się w dole podkolanowym (na tylnej powierzchni kończyny dolnej, za kolanem), konkretnie w jego części tylno-przyśrodkowej. Wskutek toczącego się w stawie stanu zapalnego lub w wyniku jego powtarzalnych przeciążeń, może wytworzyć się połączenie między jamą stawową, w której znajduje się płyn stawowy, a wnętrzem kaletki.  Płyn zaczyna gromadzić się w kaletce, która ulega stopniowemu powiększaniu. Powoduje to następujące objawy

 • Chełboczący guz w dole podkolanowym – w początkowej fazie znika on przy zgięciu kończyny w stawie kolanowym; 
 • W przypadku dalszego narastania płynu i powiększania torbieli mogą pojawić się trudności w zgięciu i wyproście w stawie kolanowym, a pacjent może zacząć utykać; 
 • W przypadku, gdy torbiel wywiera ucisk na naczynia żylne i limfatyczne pojawia się obrzęk podudzia, jego zaczerwienienie i ból – objawy te trzeba różnicować z groźną zakrzepicą żylną; 
 • W przypadku ucisku na nerw piszczelowy pojawia się drętwienie i osłabienie kończyny.  

Wypełniona torbiel może pęknąć. Nagromadzony płyn przemieszcza się w dół podudzia i powoduje powiększenie jego obwodu. Stan ten również należy różnicować z zakrzepicą żylną. 

Torbiel Bakera – diagnostyka i leczenie 

Diagnostykę torbieli Bakera rozpoczyna się od dokładnego wywiadu i badania pacjenta, oceny obecnych objawów i ewentualnych powikłań.    

Badaniami pomocniczymi są badania obrazowe – USG, pozwalające uwidocznić strukturę torbieli i różnicować ją z np. tłuszczakiem. Szczególnie istotne w różnicowaniu z zakrzepicą żylną jest badanie USG z funkcją Dopplera. W celu potwierdzenia charakteru nagromadzonego wysięku można wykonać biopsję i badanie płynu – rozstrzyga ono, czy mamy do czynienia z płynem niezapalnym, zapalnym czy septycznym.  

W leczeniu zapaleń kaletek maziowych stosuje się punkcje z usuwaniem płynu, podaż glikokortykosteroidów o działaniu przeciwzapalnym do wnętrza kaletki oraz fizjoterapię. Wykonuje się również zabiegi operacyjne usunięcia kaletki.

Przeczytaj również:
Infekcyjne zapalenie stawów – jak przebiega?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Samborski W., Zapalenie kaletki podkolanowej, torbiel Bakera, torbiel podkolanowa, Wielka Interna – Reumatologia, wyd. II, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 513.  
 2. Samborski W., Zapalenie kaletek maziowych, Wielka Interna – Reumatologia, wyd. II, wyd. Medical Tribune Polska, Warszawa, s. 507-508. 
 3. Frush T., Noyes F., Baker’s Cyst Diagnostic and Surgical Considerations, Sports Health, 2015, 359-365.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 19 października 2023, 19:48
  Michał

  Ostatnio właśnie doktor podczas badania wykrył u mnie taką torbiel, ale myślę że nie mam co panikować tylko stosować się do zaleceń

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę