Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
4

Wypadanie macicy. Kiedy do niego dochodzi? 

Słuchaj artykułu

Odczuwasz uczucie pełności w kroczu, konieczność silnego parcia podczas defekacji czy ból podczas stosunku? Objawy te mogą wskazywać na wypadanie macicy. Sprawdź, jak leczy się tę dolegliwość. 

Wypadanie macicy. Kiedy do niego dochodzi? 

Na czym polega wypadanie macicy? 

Zaburzenia statyki narządu płciowego u kobiet (POP – pelvic organ prolapse) to obniżenie narządów miednicy prowadzące do wysuwania się pochwy lub szyjki macicy. Jest ono potocznie nazywane wypadaniem macicy. Ok. 85% przypadków zaburzeń statyki narządu płciowego nie wymaga korekcji zabiegowej, jednak zaburzenia te są jedną z najczęstszych przyczyn operacji u kobiet. Częstość wykonywania zabiegów zwiększa się wraz z wiekiem. Najczęściej przeprowadza się je u kobiet ok. 60-70. roku życia. 

Jakie są przyczyny wypadania macicy?

Na wystąpienie schorzenia ma wpływ wiele czynników. Główną przyczyną jest wzrost ciśnienia wywieranego przez narządy wewnętrzne na osłabione struktury mięśniowo-powięziowe dna miednicy.  

Do czynników ryzyka zaburzeń statyki narządu płciowego zaliczamy: 

 • czynniki genetyczne – zauważono, że u kobiet, których mamy i siostry zmagały się z zaburzeniami statyki, również występuje zwiększone ryzyko tej dolegliwości, 
 • wiek  – częstość POP zwiększa się wraz z wiekiem,  
 • wystąpienie menopauzy – przez obniżone stężenie estrogenów,  
 • rodność – szczególnie wielorództwo i ciąża wielopłodowa (bliźniaki, trojaczki), 
 • poród droga pochwową – w szczególności, jeśli dziecko było duże, poród przebiegał szybko, przeprowadzono epizjotomię lub II faza porodu była przedłużona. U pacjentek po dwóch porodach drogą pochwową ośmiokrotnie zwiększa się ryzyko wystąpienia wypadania narządów płciowych wymagające operacji. 
 • otyłość – BMI>25, 
 • choroby tkanki łacznej – np. zespół Marfana, zespół Ehlersa-Danlosa, 
 • współistnienie innych chorób zwiększających ciśnienie śródbrzuszne – np. POChP, astmy, przewlekłych zaparć. 

Kogo dotyczy wypadanie macicy?

Częstość występowania schorzenia nie jest dokładnie znana, ale zauważalnie rośnie wraz z wiekiem. Często badania łączą wypadanie macicy z wypadaniem innych narządów miednicy lub obejmują tylko określony stopień zaawansowania.  

Szacuje się, że co druga kobieta w Stanach Zjednoczonych będzie miała zaburzenia statyki narządu płciowego w zaawansowanym wieku. 

Według badania WHI (Women’s Health Initiative) u 14% kobiet występuje obniżenie narządu rodnego. W innym odsetek ten wynosił 9,7% w grupie kobiet między 20. a 39. rokiem życia oraz 49,7% u kobiet >80 roku życia. 

Jak objawia się wypadanie macicy?

Występowanie objawów i ich nasilenie zależy od stopnia zaawansowania schorzenia.  

Do objawów zaburzeń statyki zaliczamy: 

 • uczucie pełności w kroczu, 
 • uczucie parcia na mocz i nietrzymanie moczu, 
 • konieczność ręcznego odprowadzenia wypadania w celu ułatwienia oddawania moczu,  
 • nietrzymanie gazów lub stolca, 
 • konieczność silnego parcia podczas defekacji, 
 • ból podczas stosunku, 
 • obniżenie poczucia własnej atrakcyjności. 

Witaminy dla kobiet
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak leczy się wypadanie macicy? 

Odpowiednia diagnostyka i leczenie znacznie poprawią komfort Twojego życia i będą miały pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne. Leczenie zależy głównie od stopnia nasilenia objawów. Leczenie nieoperacyjne najczęściej stosuje się w początkowych stadiach zaawansowania schorzenia. Zaliczamy tutaj ćwiczenia mięśni dna miednicy i terapię pessarami. Istnieje również wiele metod operacyjnego leczenia wypadania macicy. Lekarz dobierze najlepszą metodę leczenia, biorąc pod uwagę możliwości kliniczne i Twoje preferencje. 

Wypadanie macicy – leczenie nieoperacyjne

Do leczenia nieoperacyjnego zaliczamy rehabilitację uroginekologiczną, farmakoterapię i pessaroterapię. Bardzo często metody te stosuje się łącznie. 

Ćwiczenia w domu  

Jeśli cierpisz na zaburzenia statyki, zostaniesz skierowana na ćwiczenia dna miednicy u fizjoterapeuty uroginekologicznego, szczególnie w początkowych stadiach zaburzeń. Ćwiczenia te muszą być wykonywane w odpowiedni sposób i przez długi czas w celu wzmocnienia mięśni miednicy. Można je wykonywać, leżąc, siedząc lub stojąc. Na początku zaleca się 5-6 sesji każdego dnia, później wystarczą 3 sesje dziennie. 

Farmakoterapia 

Jeśli jesteś w okresie postmenopauzalnym, lekarz zaleci stosowanie miejscowo hormonów (estrogenów). Na rynku można znaleźć wiele suplementów i ziół na wypadanie macicy, jednak ich skuteczność jest wątpliwa i niepotwierdzona. 

Pessary 

Pessary, czyli inserty dopochwowe, to silikonowe, giętkie urządzenia umieszczane w pochwie. Tworzą one podparcie dla obniżonych narządów miednicy. Są skuteczne w 84% przypadków zaawansowanego wypadania narządu płciowego. Nie cofają one zmian, ale zmniejszają objawy i zapobiegają postępowaniu schorzenia.  

Pessary są dobrym wyborem dla kobiet z objawowymi zaburzeniami statyki, u których zabieg operacyjny nie może być wykonany. Najczęściej zaleca się je młodym pacjentkom po porodach naturalnych, przedmenopauzalnym lub postmenopauzalnym z niewielkim zaawansowaniem schorzenia. Odradza się terapię pessariami u pacjentek, które nie są w stanie same zakładać i usuwać insert, nie mają dostępu do specjalisty oraz aktywnych seksualnie.  

Pessary dzielimy na: 

 • podtrzymujące – wypełniają po założeniu tylne sklepienie pochwy, 
 • wypełniające – wypełniają całą przestrzeń pochwy.  

Istnieje wiele różnych wielkości i kształtów pessarów, które dobierane są w zależności od stopnia nasilenia oraz obecności dodatkowych objawów.  

Wyróżniamy: 

 • pessar pierścieniowy – jest najczęściej stosowany i umożliwia normalne współżycie bez konieczności jego wyjmowania, 
 • pessar grzybkowy – ma cechy zarówno pessaru podtrzymującego, jak i wypełniającego, jest trudny do zakładania i wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań ze względu na dużą powierzchnię przylegania,  
 • pessar kostkowy – stosowany nawet w całkowitym wypadaniu pochwy i macicy oraz w leczeniu nietrzymania moczu

Do wad terapii pessariami należą: zwiększone ryzyko infekcji pochwy, krwawienie oraz owrzodzenia, erozja i odleżyny w pochwie.  

Wypadanie macicy – operacja

Decyzję o leczeniu operacyjnym podejmuje lekarz po dokładnym przedyskutowaniu z pacjentką jej oczekiwań, chęci przyszłego współżycia, wpływu na ocenę swojego ciała, potencjalnych powikłań i innych metod leczenia.  

W zależności od stopnia nasilenia obniżenia narządu rodnego, pęcherza lub odbytnicy lekarze stosują różne metody operacyjne. Coraz częściej stosuje się chirurgię rekonstrukcyjną, czyli zabieg z użyciem syntetycznych materiałów protezujących.  

W przypadku występowania schorzeń szyjki lub trzonu macicy może być przeprowadzona histerektomia, czyli całkowite wycięcie macicy razem z plastyką przedniej i tylnej ściany pochwy. Jeśli planujesz w przyszłości dzieci, specjaliści wybiorą metody oszczędzające macicę.  

Po zabiegu operacyjnym zaleca się rehabilitację uroginekologiczną i stosowanie estrogenów w przypadku kobiet po menopauzie. 

Wypadanie macicy a współżycie 

Dyspareunia, czyli ból podczas stosunku to jeden z objawów wypadania macicy, jednak nie występuje on u wszystkich kobiet. Przy niewielkim stopniu zaawansowania schorzenia obniżenie narządu nie jest wyczuwalne przez partnerów. W przypadku odczuwania dyskomfortu pomocne może być regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy, użycie lubrykantu oraz zmiana pozycji podczas stosunku.  

Pamiętaj, że zbyt wczesne rozpoczęcie aktywności seksualnej po operacji jest przeciwwskazane i może zaburzyć gojenie się rany. 

Czy wypadaniu macicy można zapobiec? 

Do metod zapobiegania wypadaniu macicy zaliczamy unikanie lub modyfikację czynników ryzyka. Pamiętaj o wykonywaniu ćwiczeń mięśni dna miednicy zarówno podczas ciąży, po porodzie, jak i po menopauzie (razem z miejscową estrogenizacją). Prawidłowa masa ciała i regularne ćwiczenia fizyczne również zmniejszają ryzyko wystąpienia zaburzeń statyki. Zadbaj także o prawidłową dietę bogatą w błonnik. Dzięki temu zapobiegniesz przewlekłym zaparciom, które mogą przyczyniać się do wystąpienia wypadania narządów miednicy. 

Przeczytaj również:
Histerektomia (usunięcie macicy) – co warto wiedzieć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 1. Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, PZWL, 2020. 
 2. Intersdyscyplinarne wytyczne Polskiego Towarzystwa Uroginekologicznego odnośnie diagnostyki i leczenia obniżenia narządów miednicy mniejszej, https://ptug.pl/. 
 3. Rechberger T., Bartuzi A., Perżyło K., Zaburzenia statyki narządu rodnego – przyczyny, diagnostyka, symptomatologia i leczenie., Przegląd Menopauzalny 2011; 3: 206–217. 
 4. http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1090. 
 5. Chen C.J., Thompson H., Uterine Prolapse [w:] StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2022, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK564429/. 
 6. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/prolapsed-uterus. 
 7. https://www.pelvicexercises.com.au/prolapse-sex/?v=9b7d173b068d&c=22783a5940ef. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę