Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Strefa opalania
X - Aurovitas Flexistav
38

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

Słuchaj artykułu

Wizyta u ginekologa przyprawia o lęk większość nastolatek i młodych kobiet. Jednak wizyta u tego specjalisty powinna być naturalna, ponieważ z punktu widzenia zdrowia ma ona ogromne znaczenie. Do ginekologa warto wybrać się po raz pierwszy przed rozpoczęciem współżycia, o ile wcześniej nie pojawią się inne wskazania. Wizyta na pewno będzie mniej stresująca, jeżeli odbędzie się, zanim jej powodem będą problemy intymne (np. infekcja) czy ciąża. Jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa – jak się do niej przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa – o czym warto wiedzieć?

Na początku musimy zaznaczyć, że nie ma się czego bać! Jeżeli odpowiednio zapoznasz się z najważniejszymi informacjami, które są związane z wizytą u ginekologa, sama konsultacja będzie dla Ciebie mniej stresująca i w jej trakcie poczujesz większy komfort psychiczny. 

Pamiętaj, że:

  1. umawiając się na wizytę do ginekologa, nie potrzebujesz skierowania;
  2. możesz samodzielnie wybrać lekarza; to od Ciebie zależy, czy będzie to kobieta, czy mężczyzna;
  3. jeżeli jesteś niepełnoletnia, na wizytę musisz udać się z opiekunem (nie musi być on obecny przy badaniu, jednak informacja o stanie Twojego zdrowia zostanie mu przekazana tuż po wizycie).

Higiena intymna
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Pacjentki, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, na pierwszą wizytę mogą wybrać się do ginekologa dziecięcego. Badanie przebiega wówczas nieco inaczej niż podczas tradycyjnej wizyty – lekarz, chcąc zbadać macicę, wprowadza palce do odbytu i drugą ręką delikatnie uciska brzuch. Istnieją nawet gabinety specjalnie przystosowane do takich wizyt.

Do ginekologa najlepiej wybrać się zaraz po zakończeniu miesiączki. Wtedy obraz USG jest bardzo czytelny, a ewentualne zmiany najbardziej widoczne.

Wizyta u ginekologa nie wymaga specjalnych przygotowań oprócz zachowania podstawowych zasad higieny. Nie jest potrzebna depilacja miejsc intymnych ani stosowanie dezodorantów. Pacjentki często zastanawiają się, czy na czas badania można pozostać w butach i skarpetkach, na co odpowiadamy – jak najbardziej można 🙂 Jeśli chodzi o strój, ważne, aby był on wygodny i abyś czuła się w nim komfortowo. Zamiast spodni możesz włożyć spódnicę lub sukienkę, co umożliwi Ci jej podciągnięcie w trakcie badania.

Pierwsza wizyta u ginekologa – o co pyta lekarz?

Podczas pierwszej i kolejnych wizyt lekarz pyta o:

  • powód wizyty,
  • dolegliwości (jeśli występują),
  • datę ostatniej miesiączki (pierwszy dzień krwawienia),
  • częstość występowania miesiączki (długość cyklu),
  • stosowane leki (w tym antykoncepcję hormonalną).

Warto zapisać sobie odpowiedzi, ponieważ w warunkach stresu łatwo zapomnieć najprostszych, oczywistych informacji.

Lekarz badający piersi

Jak przebiega właściwe badanie?

Badanie przez lekarza zajmuje kilka minut. Doświadczony lekarz wie, jak bardzo krępujące jest dla pacjentki siedzenie na fotelu ginekologicznym, dlatego przeprowadzi badanie sprawnie i najszybciej, jak to tylko możliwe. 

Podstawowym badaniem diagnostycznym, które wykonuje lekarz ginekolog, jest cytologia. Polega ona na pobraniu wymazu komórek szyjki macicy za pomocą specjalnej szczoteczki. Następnie ogląda się go pod mikroskopem i ocenia ewentualne nieprawidłowości. To bardzo ważne badanie. Wszelkie wykryte odstępstwa od normy są wyleczalne niemal w 100%, co pozwala uniknąć zachorowania na raka szyjki macicy – siódmego pod względem zachorowalności na nowotwory wśród kobiet.

Pierwszą cytologię należy wykonać między 18. a 20. rokiem życia lub wcześniej, jeżeli kobieta rozpoczęła współżycie. Badaniu należy poddawać się nie rzadziej niż raz na 3 lata lub częściej, jeżeli istnieją do tego wskazania, np. infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, którego obecność jest ściśle powiązana z rozwojem raka szyjki macicy.

Przeczytaj również:
Badanie cytologiczne – sprawdź, dlaczego jest takie ważne

Niekiedy lekarz może zadecydować o wykonaniu badania USG. Dokładniejszym badaniem jest USG przezpochwowe, które pozwala dokładnie przyjrzeć się macicy i jajnikom, a także wykryć nieprawidłowości. U kobiet, które jeszcze nie współżyły, wykonuje się standardowe USG jamy brzusznej.

Niektórzy lekarze wykonują również badanie piersi. Jest ono niezwykle istotne w kontekście profilaktyki nowotworu piersi, na który zapadają coraz młodsze kobiety, nawet dwudziestokilkuletnie. Istotne jest także samobadanie piersi – ich “poznanie” i nabranie nawyku regularnego badania, np. pod prysznicem, co daje możliwość szybkiego wykrycia wszelkich nieprawidłowości w ich strukturze.

Przeczytaj również:
Profilaktyka raka piersi. Czy możemy zapobiec chorobie?

Jak widzisz, podczas wizyty nie dzieje się nic, czego mogłabyś się obawiać. Pamiętaj, że lekarz ginekolog wykonuje swoją pracę, a z większością problemów, z którymi zgłaszają się do niego pacjentki, ma do czynienia na co dzień. Im szybciej kobieta przyzwyczai się do regularnych wizyt u tego specjalisty, tym łatwiej będzie mogła zadbać o swoje zdrowie i bez zbędnego stresu zgłosić się do lekarza w przypadku pogorszenia stanu zdrowia.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę