Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
11

Zespół Cushinga – objawy, diagnostyka, leczenie

Słuchaj artykułu

Zespołem Cushinga nazywamy zespół objawów wywołanych nadmiarem glikokortykosteroidów w organizmie. Występuje w formie zespołu endogennego, w którym źródłem hormonów są nadnercza, ich guzy lub gruczolaki oraz w formie egzogennej, w której GKS są dostarczane do organizmu z zewnątrz, jako leki na rozmaite schorzenia.

Zespół Cushinga – objawy, diagnostyka, leczenie

Glikokortykosteroidy endogenne i egzogenne 

Glikokortykosteroidy endogenne  

To hormony wytwarzane w korze nadnerczy, głównie w ich warstwie pasmowatej, w niewielkim stopniu również w warstwie siatkowatej. Wyróżniamy dwa glikokortykosteroidy nadnerczowe: kortyzol (stanowiący znaczną większość) i kortykosteron. Ich wydzielanie kontrolowane jest przez oś podwzgórzowo-przysadkowo-nadnerczową, na zasadzie ujemnych sprzężeń zwrotnych. Hormon podwzgórzowy – kortykoliberyna (CRH), pobudza wydzielanie ACTH (hormonu adrenokortykotropowego), ten z kolei pobudza nadnercza do wydzielania glikokortykosteroidów.

Ujemne sprzężenie polega na tym, że kortyzol działa hamująco na wydzielanie ACTH i CRH, zaś ACTH hamuje wydzielanie CRH, aby nie doprowadzić w warunkach fizjologicznych do nadmiernego wzrostu stężeń hormonów efektorowych. Podstawowy rytm wydzielania GKS wykazuje rytm dobowy, w którym wydzielanie osiąga maksimum w godzinach porannych. Do wzrostu wydzielania GKS dochodzi jednak również w wyniku aktywacji układu w warunkach stresu, wywołanego czynnikami zarówno fizycznymi, jak i psychicznymi.

Fizjologiczna rola glikokortykosteroidów przejawia się w działaniu na liczne procesy oraz układy organizmu. Odgrywają istotną rolę w dostosowywaniu reakcji organizmu do sytuacji stresowych. Biorą udział w sposób pośredni i bezpośredni w metabolizmie zarówno węglowodanów, tłuszczów, jak i białek, oraz w regulacji pracy licznych układów i narządów, w tym kluczowych, jak układ krążenia czy ośrodkowy układ nerwowy. 

Glikokortykosteroidy egzogenne 

Produkowane syntetycznie są stosowane w medycynie jako leki. Wykazują one działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, przeciwświądowe, immunosupresyjne, przeciwalergiczne i fizjologiczne. Stosuje się je w niezliczonych jednostkach chorobowych, zarówno czasowo, celem opanowania ostrych objawów chorobowych, jak i przewlekle. Dostępne są w formie preparatów do stosowania ogólnoustrojowego – doustnych, dożylnych, domięśniowych, w formie wstrzyknięć dostawowych czy stosowanych w okulistyce, w postaciach do stosowania na błony śluzowe i skórę, w preparatach wziewnych. Glikokortykosteroidy stosowane we wszystkich tych formach mogą być przyczyną rozwoju egzogennego zespołu Cushinga. 

Typy zespołu Cushinga 

Endogenny zespół Cushinga 

W tym przypadku nadmiar glikokortykosteroidów pochodzi z nadczynnych nadnerczy. Nadczynność nadnerczy dzielimy na:  

  • wtórną, do której dochodzi w wyniku nadmiernej ich stymulacji przez ACTH. Jej przyczyną mogą być guzy przysadki wydzielające ACTH (najczęstsze), inne guzy wydzielające ACTH, np. rak drobnokomórkowy płuc, ektopowe wydzielanie CRH; 
  • pierwotną, w której zwiększone wydzielanie GKS nie jest zależne od ACTH. Jej przyczyną mogą być rak lub gruczolakorak nadnerczy, wydzielający GKS, zmiany rozrostowe nadnerczy, rzadka mutacja receptora MC2 powodująca jego aktywację i zwiększone wydzielanie GKS. 

Egzogenny zespół Cushinga 

Jego przyczyną są glikokortykosteroidy przyjmowane jako leki, w dawkach przekraczających dawki substytucyjne. Do rozwoju zespołu dochodzi niezależnie od postaci stosowanego leku sterydowego. 

Zespół Cushinga – objawy

Są konsekwencją zintensyfikowanego działania glikokortykosteroidów na procesy metaboliczne, tkanki i narządy organizmu. Do charakterystycznych objawów zespołu należą: 

  • otyłość centralna – nagromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicy tułowia i karku, przy szczupłych kończynach; twarz „księżycowata” – okrągła, często zaczerwieniona; nagromadzenie tkanki tłuszczowej w dołkach nadobojczykowych; 
  • wzmożony apetyt
  • osłabienie siły mięśniowej i zaniki mięśniowe, widoczne szczególnie w obrębie kończyn, jednak obecne również w obrębie tułowia; 
  • ścieńczenie skóry, która łatwo ulega urazom, po których mogą powstawać trudno gojące się rany; łatwe siniaczenie pod wpływem nawet niewielkiego ucisku; 
  • rozstępy na skórze brzucha, ud, bioder i sutków, czerwone, niekiedy sinoczerwone, szerokie i wyraźnie odznaczające się od otaczającej skóry; 
  • zaburzenia hormonalne prowadzące do zaburzenia potencji u mężczyzn, a u kobiet do zaburzeń miesiączkowania; 
  • hiperandrogenizacja u kobiet, przejawiająca się nadmiernym owłosieniem i nasilonym trądzikiem
  • labilność emocjonalna
  • zwiększona podatność na zakażenia
  • u pacjentów z zespołem ACTH zależnym może wystąpić hiperpigmentacja – nadmiernie ciemne wybarwienie skóry. 

Nadmiar glikokortykosteroidów prowadzi również do rozwoju licznych chorób: 

  • cukrzycy typu 2, 
  • otyłości, 
  • dyslipidemii prowadzącej do miażdżycy, 
  • choroby niedokrwiennej serca, 
  • nadciśnienia tętniczego, 
  • zaćmy, 
  • jaskry, 
  • osteoporozy prowadzącej do złamań niskoenergetycznych kości, 
  • choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, 
  • choroby zakrzepowo-zatorowej, 
  • zaburzeń psychicznych (od stanów depresyjnych po rzadko występujące epizody psychotyczne). 

Regulacja poziomu cukru
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zespół Cushinga – diagnostyka i leczenie 

Przed podjęciem diagnostyki endogennego zespołu Cushinga istotne jest wykluczenie zespołu egzogennego, przez dokładne przeanalizowanie przyjmowanych przez chorego leków, również stosowanych zewnętrznie. 

W diagnostyce stosuje się badania laboratoryjne wykazujące zaburzenia wynikające z działania glikokortykosteroidów – hiperglikemię, zaburzenia lipidowe, elektrolitowe, czy zmiany w morfologii krwi obwodowej. Ponadto wykonuje się badania hormonalne – ocenia się działanie osi podwzgórze-przysadka-nadnercza. Najpierw weryfikuje się rytm dobowy wydzielania kortyzolu, który w zespole Cushinga nie wykazuje fizjologicznego szczytu w godzinach porannych i spadku w godzinach wieczornych. Ocenia się także wydalanie wolnego kortyzolu z moczem, które w tym przypadku jest zwiększone. Ponadto przeprowadza się test hamowania za pomocą małej dawki deksametazonu (syntetycznego GKS), który w przypadku zahamowania wydzielania kortyzolu poniżej ustalonej granicy, z dużym prawdopodobieństwem pozwala wykluczyć zespół Cushinga. W dalszej kolejności wykonuje się bardziej specjalistyczne testy hormonalne, pomagające w określeniu typu zespołu. 

Pośród badań obrazowych zastosowanie znajdują USG, TK i MRI, w których uwidacznia się nadnercza i/lub przysadkę mózgową, zależnie od wskazań, a w przypadku poszukiwania ektopowych źródeł hormonów, również inne narządy. W celu wykrycia nowotworów wydzielających ACTH stosuje się scyntygrafię receptorów. 

Wskazania do podjęcia leczenia ustala się indywidualnie dla każdego przypadku. W zależności od etiologii zespołu stosuje się leczenie farmakologiczne i operacyjne.

Przeczytaj również:
Co jeść przy zaburzeniach hormonalnych?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Bednarczuk T., Kasperlik-Załuska A. A., Choroby przebiegające z nadmiarem glikokortykosteroidów (zespół Cushinga), Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1438-1444. 
  2. Bednarczuk T., Kasperlik-Załuska A. A., Testy hamowania deksametazonem, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s.1428-1429. 
  3. Bednarczuk T., Kasperlik-Załuska A. A., Badania laboratoryjne. Kortyzol, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1427. 
  4. Bednarczuk T., Kasperlik-Załuska A. A., Glikokortykosteroidy, Interna Szczeklika, wyd. Medycyna Praktyczna, Kraków 2020, s. 1424-1425. 
  5. Szlachcic A., Konturek S. J., Glikokortykoidy, Konturek Fizjologia Człowieka. Podręcznik dla studentów medycyny, wyd. Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2013, s. 522-526.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę