Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
6

Zespół depersonalizacji-derealizacji – czym jest?

Słuchaj artykułu

Depersonalizacja i derealizacja to schorzenia charakteryzujące się zaburzeniem w postrzeganiu siebie i otoczenia. Przejściowy, krótko utrzymujący się w czasie epizod depersonalizacji czy derealizacji pojawia się nawet u 20% ludzi. Powszechnie występuje u osób, które chorują na padaczkę lub zmagają się z migrenami. Doświadczenie depersonalizacji czy derealizacji może być też skutkiem przyjęcia substancji psychoaktywnej, silnego zmęczenia lub ograniczonego dopływu bodźców zewnętrznych. Często pojawia się również jako następstwo urazów głowy oraz po tzw. doświadczeniach z pogranicza śmierci.

Zespół depersonalizacji-derealizacji – czym jest?

Zespół depersonalizacji-derealizacji – czym się charakteryzuje? 

Zespół depersonalizacji-derealizacji jest zaburzeniem psychicznym występującym pod postacią regularnych, nawracających epizodów depersonalizacji/derealizacji lub jako zaburzenie o charakterze trwałym, w którym uczucie depersonalizacji/derealizacji towarzyszy jednostce stale, z różnym nasileniem, ale bez okresów remisji. 

Depersonalizacja to objaw psychopatologicznych zmian w spostrzeganiu samego siebie. Osoba jej doświadczająca zmaga się z nieznośnymi i nawracającymi wrażeniami bycia oddzielonym od własnego ciała, które jawi się jako obce. Człowiek przeżywający epizod depersonalizacji najczęściej skarży się na poczucie braku uczuć i myśli oraz wrażenie zautomatyzowania ruchów. Depersonalizacja to poczucie nierealności; wrażenie funkcjonowania jako duch, obserwator czy robot

Derealizacja to poczucie wyobcowania, dystansu, oddzielenia od rzeczywistości i otoczenia, w którym jednostka funkcjonuje. Człowiek zmagający się z derealizacją często ma wrażenie „znajdowania się za szybą”, „bycia w filmie, w którym odgrywa biernie rolę” lub „przebywania we śnie”. 

Zespół depersonalizacji-derealizacji rzadko występuje jako odrębne zaburzenie. Najczęściej współwystępuje z depresją, niektórymi zaburzeniami lękowymi czy psychotycznymi


Zdrowie i równowaga psychiczna
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Zespół depersonalizacji-derealizacji – przyczyny 

Do przyczyn rozwoju zespołu depersonalizacji-derealizacji zalicza się doświadczenie traumy w połączeniu ze specyficznym funkcjonowaniem układu nerwowego. U osób zmagających się z przewlekłymi epizodami depersonalizacji charakterystyczna jest nadaktywność kwasu glutaminowego w korze przedczołowej. Obserwuje się u nich także zmiany w istocie szarej zachodzące w płatach czołowych, ciemieniowych i skroniowych. 

Zespół depersonalizacji-derealizacji – rozpoznanie 

Specjaliści dokonują rozpoznania zespołu depersonalizacji-derealizacji, posługując się klasyfikacją DSM-V

Zespół depersonalizacji-derealizacji stwierdza się, jeśli spełnione są poniższe kryteria: 

 • Występują stałe lub nawracające epizody depersonalizacji/derealizacji; 
 • Pacjent jest w stanie odróżnić rzeczywistość od objawów depersonalizacji/derealizacji (zachowana jest zdolność wglądu, osoba zdaje sobie sprawę z nierealności jej wrażeń i odczuć); 
 • Objawy są nasilone i utrudniają jednostce prawidłowe funkcjonowanie w wielu obszarach życia (relacje rodzinne, romantyczne, zawodowe); 
 • Symptomy nie są skutkiem zażycia substancji psychoaktywnych czy leków; 
 • Objawy nie są spowodowane występowaniem innego zaburzenia psychicznego. 

Zespół depersonalizacji-derealizacji – leczenie 

Depersonalizacja czy derealizacja będąca skutkiem przeżytej traumy lub zatrucia substancjami psychoaktywnymi zwykle zanika samoczynnie, kiedy ustają okoliczności traumatyczne lub – w przypadku zatrucia – po usunięciu toksyn z organizmu.  

Jeśli wystąpienie zespołu depersonalizacji-derealizacji spowodowane jest zaburzeniami lękowymi, psychotycznymi lub depresją, to ustępuje ono po skutecznym wyleczeniu tych schorzeń. 

Przy braku samoistnej poprawy zespół depersonalizacji-derealizacji leczy się za pomocą psychoterapii i farmakoterapii. Jednak ze względu na rzadkość występowania tego zespołu jako samodzielnego zaburzenia, wciąż brakuje jasnych wytycznych co do jego leczenia. 

Coraz większa liczba specjalistów zaczyna interesować się zjawiskiem depersonalizacji/derealizacji i prowadzić badania na ten temat. Wskutek tego pojawiają się nowe, obiecujące metody leczenia, do których należą:  

 • rTMS – powtarzalna przezczaszkowa stymulacja magnetyczna,  
 • poznawczo-behawioralna terapia depersonalizacji, 
 • zastosowanie leków z grupy antagonistów opioidowych. 

Zespół depersonalizacji-derealizacji to schorzenie psychiczne. Nieleczone może prowadzić do przykrych konsekwencji w różnych obszarach funkcjonowania jednostki – w szczególności w sferze emocjonalnej i społecznej. 

Przeczytaj również:
Objawy psychotyczne u chorych na depresję


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Sterna W., Sterna R., Depersonalizacja/derealizacja – zespół objawów czy odrębne zaburzenie? Psychiatria 2018, 15(1), s. 26-34. 
 2. https://www.centrumdobrejterapii.pl/materialy/zespol-depersonalizacji-derealizacji/. 
 3. Kryteria diagnostyczne zaburzeń psychicznych: DSM-5. American Psychiatric Association, 2013. 
 4. Tomalski R., Pietkiewicz I. J., Rozpoznawanie i różnicowanie zaburzeń dysocjacyjnych – wyzwania w praktyce klinicznej. Czasopismo Psychologiczne 2019, 25(1), s. 43-51. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę