Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
2

Objawy psychotyczne u chorych na depresję

Słuchaj artykułu

Gdy myślimy o psychozie, pierwszym skojarzeniem są zwykle choroby z kręgu schizofrenii. Tymczasem objawy psychotyczne – omamy, urojenia, osłupienie – mogą pojawić się także w przebiegu depresji. Rozpoznanie depresji psychotycznej jest podstawą do zmiany sposobu leczenia i zwiększenia intensywności oddziaływań terapeutycznych. Jest to choroba znacznie zwiększająca ryzyko popełnienia samobójstwa, dlatego po rozpoznaniu objawów ważna jest szybka konsultacja z psychiatrą.

Objawy psychotyczne u chorych na depresję

Depresja psychotyczna – przyczyny 

Przeprowadzono wiele badań próbujących uchwycić podłoże biologiczne depresji psychotycznej. Najczęściej jako przyczynę wskazuje się nadmierną aktywność osi podwzgórze-przysadka-nadnercza regulującej wydzielanie i dystrybucję hormonów. Największe znaczenie miałaby mieć wzmożona aktywność kory nadnerczy produkującej m.in. kortyzol (tzw. hormon stresu). U większości chorych obserwuje się powiększenie tych gruczołów, które pod wpływem leków przeciwdepresyjnych wracają do swojego typowego stanu.  

Depresję psychotyczną najczęściej rozpoznaje się u osób w podeszłym wieku i to u nich czynniki biologiczne wydają się być główną przyczyną. U osób młodych do wystąpienia choroby najbardziej przyczyniają się traumatyczne wydarzenia – szczególnie przemoc fizyczna i seksualna. Niezależnie od wieku, sporą rolę odgrywają czynniki genetyczne – wystąpienie depresji psychotycznej w rodzinie zwiększa ryzyko zachorowania.


Zdrowie i równowaga psychiczna
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Depresja psychotyczna – objawy 

Na rozpoznanie depresji psychotycznej składają się dwie grupy objawów – depresyjne i psychotyczne.

Podstawowe symptomy depresyjne to: 

  • dominujące w ciągu dnia przygnębienie;
  • anhedonia, czyli zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności;
  • poczucie zmęczenia. 

Często pojawiają się także kłopoty ze snem, zmiany apetytu, spowolnienie, poczucie bezwartościowości i bezsensowności życia, samooskarżanie, a także myśli rezygnacyjne i samobójcze. 

Objawom depresyjnym towarzyszą objawy psychotyczneomamy i urojenia. Zazwyczaj są one spójne z nastrojem – mało prawdopodobne jest pojawienie się na przykład urojeń wielkościowych (czyli związanych z przekonaniem, że jest się wybitną osobowością). 

Urojenia w przebiegu depresji psychotycznej – rodzaje 

Urojenia występujące u pacjentów z depresją psychotyczną dzielimy na: 

  • urojenia depresyjne – pacjent przekonany jest o swojej winie, grzeszności, przypisuje sobie różnego rodzaju zaniedbania, a swoją chorobę uważa często za karę. Bywa że czuje się winny, że żyje – że zabiera innym przestrzeń, marnuje ich czas, zużywa zasoby. Zazwyczaj to przekonania niewspółmierne do możliwości pojedynczego człowieka (np. gdy pacjent jest przekonany o byciu winnym katastrofie klimatycznej); 
  • urojenia nihilistyczne związane z poczuciem nieistnienia własnej osoby, innych, świata. Ich szczególnym przypadkiem jest Zespół Cotarda – przez niektórych badaczy traktowany jako odrębna jednostka chorobowa. Chory jest przekonany, że nie żyje. Twierdzi, że jego ciało nie istnieje lub rozkłada się. Często towarzyszą mu stany lękowe, zaburzenia czucia (np. nieodczuwanie bólu ani głodu) i halucynacje (np. czucie zapachu gnijącego ciała); 
  • urojenia hipochondryczne przepełnione lękiem przed chorowaniem na jakąś nieuleczalną chorobę; 
  • urojenia katastroficzne – pacjent jest głęboko przekonany o nadchodzącej klęsce, katastrofie. 

W ciężkim przebiegu depresji psychotycznej pojawia się czasem osłupienie. Charakteryzuje się ono zmniejszeniem aktywności ruchowej, osłabieniem reakcji na bodźce i utratą kontroli nad czynnościami fizjologicznymi – pacjent zaczyna się ślinić, nie kontroluje oddawania moczu. 

W przeciwieństwie do schizofrenii, urojenia rzadko uporządkowane są w złożone systemy paranoiczne (wielowarstwowe, dziwaczne opowieści o pacjencie i otaczającym go świecie). Zazwyczaj nie występuje też dezintegracja osobowości – jego zachowanie jest względnie spójne, logiczne. Pacjent często pozostaje krytyczny wobec swoich objawów i świadomy ich poszukuje pomocy.  

Przeczytaj również:
Depresja u kobiet – jakie mogą być jej przyczyny?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Dubovsky S. L., Ghosh B. M., Serotte J. C., Cranwell V., Psychotic Depression: Diagnosis, Differential Diagnosis, and Treatment. Psychother Psychosom. 2021;90(3):160-177. 
  2. Magierski R., Depresja psychotyczna – wątpliwości dotyczące jej natury i istoty. W: Psychiatria po dyplomie. 2014 (6).  
  3. Wierzbiński P., Zdanowicz A., Depresja psychotyczna. W: Psychiatria i Psychologia Kliniczna 2017, 17 (2):115-119. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę