Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
6

Zioła na biegunkę. Które warto stosować?

Słuchaj artykułu

Preparaty ziołowe o działaniu przeciwbakteryjnym i ściągającym mogą być pomocne w leczeniu biegunek. Powodują m.in. osłabienie perystaltyki jelit, są nietoksyczne, a większość z nich nie wchłania się w przewodzie pokarmowym i zostaje wydalona. Poznaj skuteczne zioła na biegunkę.

Zioła na biegunkę. Które warto stosować?

Zioła na biegunkę – kora dębu 

W lecznictwie stosowana jest kora dębu zebrana wiosną przed rozwojem liści z dębu szypułkowego i bezszypułkowego. Garbniki zawarte w korze dębu działają silnie ściągająco na błony śluzowe i skórę. Surowiec wykazuje również działanie bakteriobójcze na florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Korę dębu wykorzystuje się w biegunkach pochodzenia wirusowego i bakteryjnego oraz w zatruciach pokarmowych. Przy stosowaniu doustnym zaleca się odwary z 3 g surowca (jednorazowa dawka w ciągu doby). 


Zioła na biegunkę
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zioła na biegunkę – kłącze pięciornika 

Wyciągi z kłącza pięciornika (wodne i alkoholowe) wykazują działanie ściągające, przeciwdrobnoustrojowe i przeciwzapalne, co zawdzięczają obecności garbników. Kłącze pięciornika jest stosowane doustnie w przypadku biegunek i zatruć pokarmowych. W leczeniu biegunek stosowany jest odwar z 2-6 g rozdrobnionego surowca.  

Zioła na biegunkę – kłącze rdestu wężownika  

Surowiec leczniczy stanowią kłącza zebrane jesienią. Kłącze rdestu wężownika wykazuje działanie ściągające i antyseptyczne. Odwary z surowca mają zastosowanie w biegunkach, zatruciach pokarmowych oraz nieżytach żołądka i jelit. Kłącze wężownika stosuje się w formie odwarów sporządzonych z 1-3 g surowca.  

Zioła na biegunkę – liść jeżyny 

W lecznictwie zastosowanie znajduje zarówno liść, jak i owoc jeżyny. Liście zbierane są wczesną wiosną lub na początku lata. Liść jeżyny dzięki obecności garbników wykazuje działanie ściągające i przeciwbiegunkowe, a także przeciwdrobnoustrojowe. Surowiec stosowany jest wewnętrznie w przypadku biegunek oraz w stanach zapalnych błony śluzowej przewodu pokarmowego. Jako środek przeciwbiegunkowy liść jeżyny stosuje się w formie odwarów sporządzonych z 4,5 g surowca. 

Zioła na biegunkę – liść maliny 

Surowiec farmaceutyczny stanowią zarówno liście, jak i owoce maliny. Dzięki zawartości związków garbnikowych surowiec wykazuje działanie ściągające i przeciwbiegunkowe. Wyciągi z liści, zarówno w formie naparów, jak i odwarów, znajdują zastosowanie w nieżytach żołądka i jelit, a także biegunkach. 

Zioła na biegunkę – ziele rzepiku 

Surowcem leczniczym są nadziemne części rośliny zebrane w okresie kwitnienia. Ziele rzepiku wykazuje działanie ściągające, przeciwbiegunkowe i przeciwzapalne na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Znajduje zastosowanie w przypadku biegunek oraz w nieżycie żołądka i jelit.  

Przeczytaj również:
Biegunka (rozwolnienie) – przyczyny, objawy i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  2. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  3. Kohlmunzer S., Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, 1998. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę