Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
18

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Słuchaj artykułu

Ciąża wiąże się z wieloma charakterystycznymi dolegliwościami, wśród których najczęściej słyszy się o porannych mdłościach czy zawrotach głowy. To jednak niejedyne objawy ciąży. Wiele przyszłych mam cierpi również na nietrzymanie moczu, które wciąż stanowi temat tabu. Jak sobie z nim poradzić?

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Nietrzymanie moczu to choroba, która najczęściej kojarzy się z dojrzałymi kobietami, osobami starszymi i schorowanymi. Jednak prawda jest zupełnie inna. Nietrzymanie moczu nie patrzy na metrykę. Szacuje się, że jest to problem, który dotyka co trzecią kobietę.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy a nietrzymanie moczu w ciąży

Wystarczy, że kichniesz, zakaszlesz, głośno się zaśmiejesz i czujesz, że na bieliźnie pojawiło się kilka kropelek moczu. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu w ciąży są osłabione mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)


Stosowane w nietrzymaniu moczu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Są one rozciągnięte i rozluźnione na skutek działania hormonów i rosnącego brzucha. Gdy powiększona macica naciska na pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, mięśnie nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu i wtedy zazwyczaj dochodzi do krępujących sytuacji. Jak sobie pomóc? Ćwicząc mięśnie dna miednicy. Dzięki temu będą bardziej elastyczne i mocniejsze. Regularne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla może mieć duży wpływ na poprawę stanu Twojego zdrowia. Systematyczne ćwiczenia mogą również sprawić, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Zdarzają się jeszcze opinie, że to właśnie poród naturalny przyczynia się do nietrzymania moczu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że to brak treningu mięśni dna miednicy jest jednym z jego głównych powodów.

Częstym błędem przy nietrzymaniu moczu jest zmniejszenie ilości wypijanych płynów. Nic bardziej mylnego! W dalszym ciągu powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Zwracaj jednak uwagę na to, co pijesz. Woda, delikatne soki, owocowa herbata – sięgaj po nie jak najczęściej. Staraj się za to ograniczać czarną herbatę i kawę. Produkty z zawartością kofeiny wykazują działanie moczopędne, mogę też powodować podrażnienia pęcherza. Zrezygnuj z napojów gazowanych. Weź również pod lupę swój jadłospis – owoce cytrusowe i  ostre potrawy także mogą wpływać drażniąco na pęcherz.

Nietrzymanie moczu mija z reguły w czasie połogu, jednak czas regeneracji organizmu u każdej kobiety jest inny. Bądź aktywną mamą, dużo spaceruj, ruszaj się – dzięki temu szybciej wrócisz do formy. Jeśli jednak nietrzymanie moczu po porodzie nasili się, skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Kobieta spacerująca w ciąży

Prawidłowa higiena a nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to często powód do wstydu. Zupełnie niepotrzebnie! Jest wiele produktów, które pomogą Ci uporać się z tą dolegliwością i sprawią, że odzyskasz pewność siebie.

Wkładki urologiczne wyglądem przypominają standardowe podpaski, jednak to jedyny element, który je łączy. Wkładki urologiczne to produkt o wiele bardziej chłonny, który zapewnia świeżość i uczucie suchości. Wykonane są z delikatnych, nieuczulających materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Osłonki boczne zabezpieczają przed wyciekami moczu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja bielizna zawsze będzie czysta. W zależności od stopnia chłonności sprawdzą się zarówno, gdy borykasz się z lekkim, kropelkowym nietrzymaniem moczu, jak i ze średnim stopniem tej dolegliwości. 

Najważniejszą zaletą wkładek urologicznych jest kontrola zapachu możliwa dzięki zawartym mikrogranulkom, które zamieniają ciecz w żel, co ma wpływ na zminimalizowanie brzydkiego zapachu. Wkładki urologiczne są wygodne w noszeniu i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem. Każda z wkładek zapakowana jest w osobną saszetkę, którą możesz mieć zawsze przy sobie. Zadbaj też o wygodną, przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów – to również ma wpływ na Twój komfort w trakcie ciąży.

O nietrzymaniu moczu w czasie ciąży mówi się niewiele. To cały czas temat tabu, mimo że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy blisko połowy ciężarnych. Pamiętaj, że odpowiednie ćwiczenia oraz prawidłowa higiena ułatwią poradzenie sobie z tym problemem i pozwolą Ci cieszyć się urokami Twojego stanu.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę