17
05 listopada 2019

Jak poradzić sobie z nietrzymaniem moczu w ciąży?

Ciąża wiąże się z wieloma charakterystycznymi dolegliwościami, wśród których najczęściej słyszy się o porannych mdłościach czy zawrotach głowy. To jednak niejedyne objawy ciąży. Wiele przyszłych mam cierpi również na nietrzymanie moczu, które wciąż stanowi temat tabu. Jak sobie z nim poradzić?

Nietrzymanie moczu to choroba, która najczęściej kojarzy się z dojrzałymi kobietami, osobami starszymi i schorowanymi. Jednak prawda jest zupełnie inna. Nietrzymanie moczu nie patrzy na metrykę. Szacuje się, że jest to problem, który dotyka co trzecią kobietę.

Ćwiczenia mięśni dna miednicy a nietrzymanie moczu w ciąży

Wystarczy, że kichniesz, zakaszlesz, głośno się zaśmiejesz i czujesz, że na bieliźnie pojawiło się kilka kropelek moczu. Dlaczego tak się dzieje?

Najczęstszą przyczyną nietrzymania moczu w ciąży są osłabione mięśnie dna miednicy (mięśnie Kegla)

Są one rozciągnięte i rozluźnione na skutek działania hormonów i rosnącego brzucha. Gdy powiększona macica naciska na pęcherz moczowy, powodując jego opróżnianie, mięśnie nie są w stanie powstrzymać wypływu moczu i wtedy zazwyczaj dochodzi do krępujących sytuacji. Jak sobie pomóc? Ćwicząc mięśnie dna miednicy. Dzięki temu będą bardziej elastyczne i mocniejsze. Regularne zaciskanie i rozluźnianie mięśni Kegla może mieć duży wpływ na poprawę stanu Twojego zdrowia. Systematyczne ćwiczenia mogą również sprawić, że poród przebiegnie szybciej i sprawniej. Zdarzają się jeszcze opinie, że to właśnie poród naturalny przyczynia się do nietrzymania moczu. Nic bardziej mylnego! Okazuje się, że to brak treningu mięśni dna miednicy jest jednym z jego głównych powodów.

Częstym błędem przy nietrzymaniu moczu jest zmniejszenie ilości wypijanych płynów. Nic bardziej mylnego! W dalszym ciągu powinnaś pić co najmniej 2 litry płynów dziennie. Zwracaj jednak uwagę na to, co pijesz. Woda, delikatne soki, owocowa herbata – sięgaj po nie jak najczęściej. Staraj się za to ograniczać czarną herbatę i kawę. Produkty z zawartością kofeiny wykazują działanie moczopędne, mogę też powodować podrażnienia pęcherza. Zrezygnuj z napojów gazowanych. Weź również pod lupę swój jadłospis – owoce cytrusowe i  ostre potrawy także mogą wpływać drażniąco na pęcherz.

Nietrzymanie moczu mija z reguły w czasie połogu, jednak czas regeneracji organizmu u każdej kobiety jest inny. Bądź aktywną mamą, dużo spaceruj, ruszaj się – dzięki temu szybciej wrócisz do formy. Jeśli jednak nietrzymanie moczu po porodzie nasili się, skonsultuj się z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Kobieta spacerująca w ciąży

Prawidłowa higiena a nietrzymanie moczu w ciąży

Nietrzymanie moczu to często powód do wstydu. Zupełnie niepotrzebnie! Jest wiele produktów, które pomogą Ci uporać się z tą dolegliwością i sprawią, że odzyskasz pewność siebie.

Wkładki urologiczne wyglądem przypominają standardowe podpaski, jednak to jedyny element, który je łączy. Wkładki urologiczne to produkt o wiele bardziej chłonny, który zapewnia świeżość i uczucie suchości. Wykonane są z delikatnych, nieuczulających materiałów, które pozwalają skórze swobodnie oddychać. Osłonki boczne zabezpieczają przed wyciekami moczu, dzięki czemu możesz mieć pewność, że Twoja bielizna zawsze będzie czysta. W zależności od stopnia chłonności sprawdzą się zarówno, gdy borykasz się z lekkim, kropelkowym nietrzymaniem moczu, jak i ze średnim stopniem tej dolegliwości. 

Najważniejszą zaletą wkładek urologicznych jest kontrola zapachu możliwa dzięki zawartym mikrogranulkom, które zamieniają ciecz w żel, co ma wpływ na zminimalizowanie brzydkiego zapachu. Wkładki urologiczne są wygodne w noszeniu i dyskretne – nie widać ich pod ubraniem. Każda z wkładek zapakowana jest w osobną saszetkę, którą możesz mieć zawsze przy sobie.

Świetnym uzupełnieniem wkładek urologicznych są chusteczki nasączane do higieny intymnej. Zawierają one prebiotyk, który wzmacnia barierę ochronną skóry i wspiera florę bakteryjną, zmniejszając tym samym ryzyko infekcji intymnych. Zawarty w nich SINODOR®  – substancja pochodzenia naturalnego – pochłania nieprzyjemny zapach. Chusteczki są biodegradowalne i rozpuszczają się w wodzie, dlatego po użyciu możesz bez obaw wyrzucić je do toalety. 

Zadbaj też o wygodną, przewiewną bieliznę wykonaną z naturalnych materiałów – to również ma wpływ na Twój komfort w trakcie ciąży.

O nietrzymaniu moczu w czasie ciąży mówi się niewiele. To cały czas temat tabu, mimo że ta nieprzyjemna dolegliwość dotyczy blisko połowy ciężarnych. Pamiętaj, że odpowiednie ćwiczenia oraz prawidłowa higiena ułatwią poradzenie sobie z tym problemem i pozwolą Ci cieszyć się urokami Twojego stanu.

Odpowiedzi na pytania naszych czytelników

Ujemne Rh u kobiety w ciąży

Ujemny czynnik Rh u matki powoduje, że jej organizm uznaje taki czynnik jako obcy, a jej układ odpornościowy będzie atakował…

Zobacz więcej

Ciąża a grupa krwi

Różne grupy krwi rodziców dziecka mogą skutkować konfliktem serologicznym między matką a płodem. W celu zapobiegnięcia takiej sytuacji sprawdza się…

Zobacz więcej

Suplementacja witaminy D w ciąży

Jak najbardziej, suplementacja witaminą D u kobiet w ciąży, jak i matek karmiących piersią jest bardzo ważna. Ilość witaminy D…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonać rezonans magnetyczny (MRI)?

Można. Badanie z użyciem rezonansu magnetycznego jest uznawane za nieszkodliwe zarówno dla płodu, jak i pacjentki w ciąży. Przeczytaj również:Czy…

Zobacz więcej

Czy w ciąży można wykonywać RTG?

Należy unikać wykonywania zdjęć RTG pacjentkom w ciąży. Nie zawsze jest to możliwe, dlatego decyzja o wykonaniu bądź rezygnacji ze…

Zobacz więcej

Jakie witaminy powinna brać przyszła mama?

W trakcie planowania ciąży i na samym jej początku najważniejsza jest suplementacja kwasu foliowego. Ponadto istotna jest odpowiednia podaż witaminy…

Zobacz więcej

Szczepienie na grypę w ciąży

Kobiety w ciąży stanowią grupę wysokiego ryzyka jeśli chodzi o powikłania grypy, a ryzyko to narasta w kolejnych trymestrach. Opisywano…

Zobacz więcej

Ciąża a malowanie paznokci

Nie ma zdecydowanych przeciwwskazań do malowania paznokci w ciąży. Jeżeli przyszła mama toleruje zapach lakieru i ma taką potrzebę, może…

Zobacz więcej

Zostaw komentarz

Dziękujemy za Twoje pytanie!
Postaramy się udzielić odpowiedzi w jak najkrótszym czasie :)
Dziękujemy!
Twój adres e-mail został dodany do newslettera :)