Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Beauty Week
X - Nowości
X - Męska strefa
X - Produkty z gratisem
X - Niezbędnik majówkowy
21

Apteczka rodzinna w podróży – co zabrać na wycieczkę?

Słuchaj artykułu

Więcej słońca, wyższa temperatura, a co za tym idzie – cieplejsze dni sprzyjają podróżom. Niezależnie od rodzaju czy też kierunku wyprawy, warto pamiętać o pewnych wyjazdowych niezbędnikach, które powinny zagwarantować nam komfort i bezpieczeństwo. Jednym z nich jest zapewne dobrze spakowana apteczka podróżna. Czy kompletując apteczkę wyjazdową, powinniśmy zwrócić na coś szczególną uwagę? Zdecydowanie tak! Zwłaszcza jeśli planujemy urlop z dzieckiem.

Apteczka rodzinna w podróży – co zabrać na wycieczkę?

Co spakować do apteczki na wyjazd z dzieckiem?

W wakacyjnej apteczce powinny znaleźć się  przede wszystkim produkty pierwszej potrzeby. Niezależnie od tego, czy urlop spędzasz w górach, czy nad morzem, są pewne produkty, które niezmiennie powinny zagościć w Twojej podróżnej apteczce. Asortyment apteczki powinien być szczególnie przemyślany, jeśli podróżujesz z małym dzieckiem. Pakując się, koniecznie rozważ, czy nie zabrać ze sobą następujących pozycji:

Preparaty na chorobę lokomocyjną

Wyjeżdżając z maluszkiem, pamiętaj, aby zadbać o jego komfort w trakcie podróży.  Jeśli cierpi na dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną (mdłości, wymioty, skołowanie), spakuj do apteczki preparaty na bazie ekstraktu z kłącza imbiru. Na rynku dostępne są one zarówno w postaci tabletek, jak i lizaków czy syropów. Możesz również zastosować opaskę na rękę, która zniweluje nieprzyjemne dolegliwości.


Produkty do apteczki
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Syrop, czopki, lub tabletki o działaniu przeciwgorączkowym i przeciwbólowym

Bez problemu kupisz w aptece leki z ibuprofenem lub paracetamolem. Pamiętaj jednak, aby poinformować farmaceutę, dla kogo potrzebujesz dany produkt. Jeśli chcesz zakupić lek dla dziecka, zapewne zostaniesz zapytany o wiek oraz wagę, dzięki czemu otrzymasz preparat z odpowiednio dobraną postacią oraz dawką.

Probiotyki na problemy z biegunką

Obecnie na rynku jest szeroki wybór leków i suplementów z bakteriami probiotycznymi, zawierającymi takie szczepy jak: Saccharomyces boulardii (szczepy drożdży), Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum, Lactobacillus rhamnosus, Bifidobacterium bifidum. Bifidobacterium longum. Wskazane jest podawanie preparatów zawierających w swoim składzie powyższe szczepy około dwóch tygodni przed wyjazdem oraz w trakcie jego trwania, ponieważ ich działanie łagodzi przebieg oraz skraca czas trwania biegunek podróżnych lub w ogóle im zapobiega. Niektóre probiotyki należy przechowywać w lodówce, dlatego pakując apteczkę na rodzinny wyjazdy wybierz te, które możesz przechowywać w temperaturze pokojowej.

Krople na kolki oraz wzdęcia

Jeśli Twojemu dziecku zdarzają się powyższe dolegliwości, zabierz ze sobą krople zmniejszające napięcie powierzchniowe, zawierające takie substancje jak: simeticonum czy dimethiconum. Często zdarza się, że kolki wywołane są niedoborem enzymu rozkładającego laktozę – wówczas zabierz ze sobą krople zawierające enzym laktaza, dzięki którym niepożądane dolegliwości kolkowe są niwelowane. Pamiętaj jednak, aby przyczyny kolek koniecznie skonsultować z pediatrą.

Żele na bolesne ząbkowanie

Jeśli najmłodszy uczestnik podróży jest w okresie ząbkowania, zabierz ze sobą żel zawierający substancje łagodzące oraz działające miejscowo – znieczulająco, a także przeciwbólowo – na pewno przyniesie ukojenie.

Preparaty na alergię

Nawet jeśli alergia przyjmuje lżejszą formę, to i tak jest to bardzo uporczywa dolegliwość, która może  popsuć nam niejeden wyjazd. Do nieprzyjemnych objawów alergii możemy zaliczyć:

  • świąd,
  • pokrzywka,
  • katar,
  • wysypka,
  • kaszel,
  • drapanie w gardle,
  • łzawienie oczu.

Podstawą w leczeniu tych objawów jest przyjmowanie substancji antyhistaminowych, takich jak m.in.:

  • cetyryzyna,
  • bilastyna,
  • loratadyna,
  • desloratadyna,
  • feksofenadyna.

Substancje te w mniejszych opakowaniach można kupić w aptece bez recepty. Terapię antyuczuleniową wzbogacić można o wapno, najlepiej z kwercetyną, która nasila działanie odczulające. Dla naszych najmłodszych dostępne są również krople doustne zawierające w swoim składzie maleinian dimetindenu, który odpowiada za hamowanie działania histaminy, czyli substancji odpowiedzialnej za reakcje alergiczne. Bez recepty dostępne są również maści, kremy czy też żele z hydrokortyzonem, które stosujemy do aplikacji na skórę w celu zlikwidowania odczynu alergicznego oraz zmniejszenia świądu.

UWAGA! Jeśli ktoś z Twoich najbliższych jest uczulony na jad owadów, pamiętaj, że pod wpływem alergenu może dojść do wstrząsu anafilaktycznego, czyli ciężkiej alergicznej reakcji uogólnionej. W takim wypadku konieczne jest posiadanie adrenaliny w strzykawkach do samodzielnego podawania, która jest dostępna tylko na receptę.

Środki opatrunkowe

Podczas każdego wyjazdu warto mieć ze sobą środki, dzięki którym zrobisz choćby prowizoryczny opatrunek. Plastry, bandaże, gaziki wyjałowione oraz woda utleniona to produkty pierwszej potrzeby do opatrzenia urazu. Pamiętaj również o jednorazowych gumowych rękawiczkach, które pozwolą na higieniczne opatrzenie rany. Mile widziany są również zasypki na rany oraz maść z antybiotykiem, a także żel na stłuczenia czy obrzęki – szczególnie jeśli planujesz na urlopie aktywność fizyczną. Dobrze sprawdzi się również opatrunek w sprayu na otarcia, lekkie i płytkie rany oraz zadrapania, którego aplikacja jest szybka i wygodna. Niezależnie od miejsca i rodzaju wycieczki produktem, który może się przydać, jest antybakteryjny żel do odkażania dłoni bez użycia wody. Umożliwi to zachowanie higieny Tobie oraz Twoim najbliższym przez cały dzień.

Repelenty (odstraszacze) na owady

Jeśli planujesz wyjazd do lasu czy nad wodę, pamiętaj o zabraniu ze sobą środków odstraszających komary, kleszcze, meszki. Na rynku są również dostępne repelenty chroniące przed ugryzieniem much, bąków, os, a nawet preparaty odstraszające kuczmany, moskity czy roztocza. Jeśli jednak doszłoby do ugryzienia przez jakiegoś owada, dobrze jest mieć ze sobą żel łagodzący ukąszenie, likwidujący świąd oraz obrzęk. Warto zakupić również przyrząd do usuwania kleszczy, który w precyzyjny i bezpieczny sposób pozwoli Ci się pozbyć niechcianego lokatora.

Przeczytaj również:
Co powinna zawierać domowa apteczka?

Dermokosmetyki do ochrony przeciwsłonecznej

Niezależnie od kierunku Twojej podróży kosmetyki z ochroną SPF to zdecydowany „must have”.

Uwzględniając swój fototyp skóry, z produktów dostępnych na rynku można wybrać bardzo dobre preparaty, chroniące nas przed niekorzystnym działaniem promieni słonecznych, np.: poparzeniem słonecznym, alergią słoneczną, przebarwieniami czy też trwałymi uszkodzeniami na poziomie skóry właściwej. Szczególną ochroną przeciwsłoneczną należy objąć dzieci, u których trzeba zastosować preparaty z najwyższą ochroną. Należy pamiętać, iż maluchom smarujemy całe ciało przed założeniem ubranek, gdyż odzież zapewnia dzieciom ochronę tylko SPF 15. Koniecznością jest również powtarzanie aplikacji produktu przeciwsłonecznego minimum co 2 godziny. Nie zapomnij również o pielęgnowaniu skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce. Do tego idealnie posłużą nam produkty z panthenolem, alantoiną czy aloesem.

Niezależnie od rodzaju czy też kierunku naszej podróży, należy pamiętać, iż urlop nie zwalnia nas z obowiązku dbania o własne zdrowie, jeśli więc przyjmujesz leki na stałe, powinny one w pierwszej kolejności zagościć w Twoim bagażu. Zatem planując wyjazd, koniecznie uwzględnij w swoich przygotowaniach wizytę u lekarza, na której skontrolujesz swój stan zdrowia i otrzymasz receptę na niezbędne leki. Mając powyższe produkty w swojej apteczce, możesz czuć się bezpieczny. Nawet jeśli podczas podróży przytrafią Ci się  drobne dolegliwości zdrowotne, mając tak wyposażoną apteczkę możesz być pewien, że nie zepsują Ci one wyczekiwanego urlopu, czyli czasu relaksu, odpoczynku oraz zabawy.

Wakacyjna apteczka – czy o wszystkim pamiętasz?

Pobierz listę do wydrukowania

Checklista z wakacyjną apteczką

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 7 lipca 2020, 20:22
    Beata

    Zgadzam się z każdym punktem 🙂 Do tego jeszcze dołożyłabym zwłaszcza przy obecnej sytuacji termometr do tej apteczki, ja mam taki na podczerwień i podczas wyjazdów z dziećmi zawsze go biorę 🙂

  2. 7 czerwca 2021, 15:41
    mamaolki

    u nas jeszcze zawsze CRP Screen test, 2 lata temu na wakacjach młodsza córka zaczęła gorączkować i kaszleć, zrobiłam test i CRP było ponad 100, od razu na izbe przyjęć i osłuchowo – zapalenie oskrzeli. gdyby nie badanie to siedziałabym do rana z dzieckiem w hotelu

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę