Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Skin cycling
X - Kosmetyki dla całej rodziny
X - Dzień niespodziewanego całusa
X - Adamed Recigar
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Sale do -50%
X - Nowości 2024
28

Preparaty na komary i kleszcze dla dzieci

Słuchaj artykułu

Środki na komary i kleszcze dla dorosłych nie zawsze mogą być aplikowane także u dzieci. Sprawdź, jakie preparaty wybrać, by chronić najmłodszych przed natrętnymi owadami.

Preparaty na komary i kleszcze dla dzieci

Repelenty to środki odstraszające m.in. komary i kleszcze. Zawierają różne substancje chemiczne, także naturalne olejki. Występują pod różnymi postaciami, np. spray’u, kremu, emulsji czy mleczkaWiększość z nich możemy stosować bezpośrednio na skórę. Niektóre przeznaczone są do stosowania jedynie na odzież lub przedmioty codziennego użytku. 

Repelenty syntetyczne 

Repelenty ze środkiem DEET

DEET, czyli N,N-dietylo-m-toluamid to substancja chemiczna uznawana za najskuteczniejszy środek odstraszający owady. Stosowany jest również jako profilaktyka przed ukąszeniami przez kleszcze. Dostępne na rynku preparaty zawierają zazwyczaj 5-50% DEET, a czas ich działania wydłuża się wraz ze zwiększeniem stężenia tej substancji chemicznej.   

Przykładowe nazwy handlowe produktów zawierających DEET to Mugga, Ultrathon, Bros, Lefrosch Foresta, OFF!, Vaco. Większość z wymienionych marek ma w swoim portfolio produkty z różnymi stężeniami DEET przeznaczone dla różnych grup wiekowych.

Odnotowano przypadki napadów padaczkowych u dzieci po zastosowaniu preparatów zawierających DEET. Ostatecznie jednak nie potwierdzono związku przyczynowo-skutkowego zastosowania tej substancji i występowania drgawek u dzieci. Jeśli zachodzi konieczność użycia preparatów DEET w tej grupie wiekowej (na przykład ze względu na przebywanie na terenach tropikalnych), ogranicz częstość stosowania preparatu u dzieci. Preparaty z DEET mogą wywoływać również miejscowe podrażnienia skóry oraz uszkadzać tworzywa sztuczne (foteliki, wózki dziecięce). 

Zasady stosowania DEET u dzieci:

 • od 2 do 12 lat – do 10% DEET, do 3 aplikacji dziennie; 
 • od 6 miesięcy do 2 lat – do 10% DEET raz dziennie, tylko gdy zagrożenie jest wysokie (korzyść przewyższa ryzyko stosowania); 
 • w przypadku dzieci w wieku poniżej 12 lat nie powinno się używać produktów DEET dłużej niż 1 miesiąc; 
 • nie zaleca się stosowania preparatu DEET u dzieci poniżej 6. miesiąca życia.

W Polsce nie rekomenduje się stosowania DEET u dzieci poniżej 2. roku życia. 

Ikarydyna 

To środek uznawany za bezpieczniejszy od DEET, ale także o nieznacznie słabszej sile działania na komary i kleszcze. Nie wpływa negatywnie na układ nerwowy i nie wywołuje reakcji alergicznych ani podrażnień. Nie niszczy również materiałów syntetycznych. 

Nie stosuj DEET i ikarydyny łącznie, ponieważ ich połączenie jest toksyczne.

Preparaty z ikarydyną w zależności od stężenia możesz aplikować dzieciom od 2. roku życia. W niektórych krajach od 6., a nawet 2. miesiąca życia.

Ikarydyna znajduje się m.in. w następujących repelentach: Mugga Tick Repelent, Kick the Tick, Vaco Sensitive, OFF! Family Care Junior, OFF! Sport Insect Repellent, Hit Moskito. 

IR3535

Podobnie jak ikarydyna, jest to skuteczna i bezpieczna substancja odstraszająca owady i kleszcze. Nie powoduje uczuleń i podrażnień, ale może uszkadzać lub rozpuszczać tworzywa sztuczne. Działanie tej substancji jest słabsze niż DEET i ikarydyny, ale nadal pozostaje skutecznym środkiem. IR3535 występuje zazwyczaj w preparatach dla dzieci od 1. roku życia, np. Ziaja Antybzz, Bros na komary dla dzieci, Vaco Kids. Najczęściej jest łączony z olejkami eterycznymi.


Przeciw komarom i kleszczom dla dzieci
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Repelenty naturalne 

Olejki eteryczne

Składnikami repelentów naturalnych są olejki eteryczne, np. lawendowy, miętowy, eukaliptusowy, cytronellowy. W zależności od stężeń olejków, są one rekomendowane dla dzieci w różnym wieku. Większość repelentów naturalnych przeznaczonych jest dla dzieci od 3. roku życia, ale spotykane są także preparaty nawet od 1. miesiąca życia.

Preparaty odstraszające komary na bazie olejków eterycznych to np. Sio Natural, Bio mleczko ochronne przeciw owadom, Chicco spray i krem odstraszające komary, Linea Mamma Zeta Baby, Anthyllis Baby mleczko ochronne. 

Nie stosuj samych olejków eterycznych na skórę dziecka. Może to skutkować reakcją alergiczną i podrażnieniem.


Preparaty na bazie olejków

Czy ugryzienie komara może być niebezpieczne dla niemowląt? 

Niemowlęta są szczególnie narażone na ukąszenia komarów. Ich skóra jest znacznie delikatniejsza niż skóra starszych dzieci, ponieważ u niemowląt warstwa rogowa jest cieńsza. Z tego powodu niemowlęta mocniej reagują na ukąszenia komarów niż osoby dorosłe czy starsze dzieci. 

Dodatkowo ukąszenie jest dla niemowlęcia nieprzyjemne. Powoduje świąd, przez co dziecko może płakać i czuć się niekomfortowo. W niektórych przypadkach ukłucie komara może doprowadzić do reakcji alergicznej ze swędzącą wysypką i drobnymi, twardymi grudkami. 

Co na komary dla niemowląt? Jak uchronić niemowlę przed ugryzieniem komara? 

U dzieci poniżej 1. miesiąca życia nie stosujemy żadnych repelentów. Liczy się przede wszystkim profilaktyka – ochrona mechaniczna przed komarami. W oknie pokoju dziecka możesz zamontować specjalną siatkę chroniącą przed owadami. Na wózek możesz założyć moskitierę, która będzie chronić niemowlę przed komarami. Dodatkowo wózek warto spryskać specjalnymi spray’ami odstraszającymi komary.

U nieco starszych dzieci możesz zaaplikować delikatne preparaty na bazie olejków eterycznych. Przed ich zastosowaniem sprawdź, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony dany preparat. W skład produktów bezpiecznych dla niemowląt wchodzą substancje o właściwościach odstraszających owady: 

 • olejek tymiankowy,  
 • olej neem,  
 • olej z bergamotki,  
 • limonen.

Bardzo często w preparatach odstraszających komary dla dzieci i niemowląt pojawia się także olej andiroba. Wykazuje on właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne. Olejek ten może być stosowany zarówno do odstraszania komarów, jak i jako środek łagodzący po ukąszeniu.

Co zrobić, gdy niemowlę zostanie ugryzione przez komara?

Jeśli doszło do ukąszenia, sięgnij najpierw po łagodny okład chłodzący. Zwilż gazę lub kawałek pieluszki zimną wodą i przyłóż do miejsca ukłucia. Zimno spowoduje zmniejszenie świądu i ograniczy powstanie stanu zapalnego. Pamiętaj, by okład nie był zbyt zimny.

Na ukąszenie możesz także zastosować balsam łagodzący z pantenolem, rumiankiem lub mentolem. Zahamują one nieprzyjemny świąd i przyspieszą regenerację uszkodzonej skóry. W aptekach znajdziesz też specjalne plasterki na ukąszenia.

Twoje dziecko przez dłuższy czas jest niespokojne, a zaczerwienienie po ukąszeniu rozszerza się? Skonsultuj się z lekarzem pediatrą. Zaleci on podanie odpowiednich leków. 


Na ukąszenia

Pamiętaj, aby zawsze kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi stosowania danego preparatu u dzieci.

Przeczytaj również:
Dlaczego niektórych ludzi komary gryzą częściej?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Koren G., Matsui D., Bailey B., DEET-based insect repellents: safety implications for children and pregnant and lactating women, CMAJ, 2003. 
 • Insect repellents, https://www.canada.ca/en/health-canada/services/about-pesticides/insect-repellents.html#s8 (dostęp: 29.07.2020). 
 • Kociołek-Balawejder E., Złocińska A., Środki odstraszające owady (insect repellents) w ochronie ludzi, Prace Naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Nauki Inżynierskie i Technologie, 2009. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę