Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Siła Kobiet
X - Asa
X - Aurovitas FlexiStav Meno
X - Sale do -50%
X - Zadbaj o zdrowie swojej rodziny
X - Zdrowe oczy
X - Baby Sleep
10

Latające kleszcze. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?

Słuchaj artykułu

Strzyżak jeleni (latający kleszcz) to owad, który nieco przypomina prawdziwego kleszcza. Podobnie jak on żywi się krwią swoich ofiar. Istnieją jednak duże różnice pomiędzy strzyżakiem jelenim a kleszczem – jakie?

Latające kleszcze. Czy strzyżak jeleni jest niebezpieczny?

Latające kleszcze – charakterystyka 

Strzyżak jeleni (sarni) jest potocznie nazywany latającym kleszczem. To niewielki owad koloru brunatnego, o szerokiej głowie i płaskim ciele. Utrzymanie na ciele ofiary jest ułatwione dzięki obecności pazurków. Cechą charakterystyczną tego gatunku są skrzydła zrzucane zaraz po ugryzieniu ofiary. Owad ten należy do rzędu muchówek, a więc zgodnie z klasyfikacją kleszczem nie jest. Potoczna nazwa wzięła się stąd, że podobnie jak kleszcze, strzyżaki atakują swoje ofiary i piją ich krew. Pomimo pewnych podobieństw, strzyżaki znacznie różnią się od kleszczy i z reguły są o wiele mniej groźne, ponieważ ich ukąszenie nie może wywołać boreliozy.

Latające kleszcze występują bardzo pospolicie na terytoriach klimatu umiarkowanego, między innymi w Europie i Chinach. Najczęstszymi ofiarami strzyżaków są sarny i jelenie. Uważa się, iż strzyżaki za swoje ofiary wybierają najczęściej cele w ciemniejszych barwach, dlatego też jasny ubiór podczas letniej wędrówki po lesie może okazać się pomocny w odstraszaniu strzyżaków. 

Jakie są różnice pomiędzy kleszczem a strzyżakiem jelenim? 

Strzyżak sarni jest owadem, który potrafi latać. Bywa niezwykle uciążliwy, jednak nie jest bardzo groźny. Kleszcz natomiast jest pajęczakiem, który nie ma skrzydeł. Na swoje ofiary wyczekuje na liściach i trawach. Jest niebezpieczny – może wywoływać boreliozę oraz inne choroby, takie jak kleszczowe zapalenie opon mózgowych. 

Latające kleszcze – kiedy istnieje największe ryzyko ukąszenia? 

Najczęściej możemy napotkać strzyżaki w porze letniej, od czerwca do września. Jeżeli wiosna i jesień są ciepłe, to okres bytowania latających kleszczy może się wydłużyć. Strzyżaki jelenie żyją w lasach oraz w ich pobliżu. Pamiętajmy zatem o odpowiednim ubiorze przed letnim spacerem po lesie.  

Latające kleszcze z reguły nie mają na celu atakowania ludzi. Ludzka krew nie daje im możliwości na rozmnażanie, dlatego też głównym celem tych owadów są sarny i jelenie. Niemniej jednak istnieje ryzyko ukąszenia, gdy owad nie zorientuje się, że trafił w złe miejsce. 

Latające kleszcze – czy ukąszenie jest bolesne? 

Ukąszenie strzyżaka jeleniego potrafi być bardzo bolesne. Zwykle zaraz po ukąszeniu odczuwalne jest swędzenie, a po jednej dobie przychodzi ból, który może utrzymywać się długo. Na skórze pojawia się bąbel, który swędzi i może utrzymywać się nawet rok. Alergicy powinni zachować czujność podczas leśnych wędrówek. Ukąszenia latającego kleszcza mogą wywołać reakcję alergiczną, która objawia się zwykle rumieniem.

Znane są przypadki silnych objawów po ukąszeniu strzyżaka jeleniego, z problemami z oddychaniem włącznie.

Chociaż nie występuje tu ryzyko zarażenia boreliozą, owady te mają kontakt z krwią, więc istnieje szansa przenoszenia innych chorób. Ryzyko ukąszenia przez latające kleszcze możemy zminimalizować poprzez stosowanie środków odstraszających owady (repelentów) i odstraszaczy ultradźwiękowych, które pomagają w walce z nieproszonymi gośćmi.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przeczytaj również:
Kleszczowe zapalenie mózgu – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Strzy%C5%BCak_sarni 
  • https://fera.pl/strzyzak-jeleni-sarni-czym-jest-latajacy-kleszcz.html
  • https://twitter.com/LPanstwowe/status/1419544302435414016?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1419544302435414016%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fpulsembed.eu%2Fp2em%2FfRWq6Dde8%2F
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę