Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
7

Jak oczyszczać skórę tłustą, mieszaną i trądzikową?

Słuchaj artykułu

Skóra mieszana, tłusta i trądzikowa – każda z nich wymaga odpowiedniego traktowania, aby była piękna i zdrowa. Jak ciężko pielęgnować skórę trądzikową wie każdy, kto podejmował takie próby. Wymaga to czasu, systematyczności, cierpliwości i wieloetapowych działań. Skóra tłusta i mieszana również potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, a głównym problemem jest ilość i jakość wydzielanego sebum. Jak pielęgnować wymagającą skórę?

Jak oczyszczać skórę tłustą, mieszaną i trądzikową?

Skóra tłusta, mieszana i trądzikowa – czym się charakteryzują?

Głównym problemem, z jakim zmagają się posiadaczki cery tłustej i mieszanej, jest nadmierne świecenie się skóry. Odpowiada za to nadmierne wydzielanie sebum, które sprawia, że skóra jest bardziej narażona na zmiany zapalne i niedoskonałości.

Cera trądzikowa to problem estetyczny, ale oprócz tego oddziałuje on często na psychikę osoby, u której występuje.  Zmaga się z nią 80% młodych osób, jednak trądzik może również pojawić u osób dorosłych – zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Niezbędna jest wówczas pomoc, szczególnie że większość odmian trądziku znika po zastosowaniu odpowiednio dobranej terapii.


Oczyszczanie skóry twarzy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Jak pielęgnować wymagającą skórę?

Posiadaczki skóry tłustej lub mieszanej bardzo często skupiają się na tym, aby jak najbardziej zmatowić skórę i pozbyć się mało estetycznego świecenia. Używają do tego celu najczęściej podkładów i pudrów, które mają zamaskować niepożądany efekt. To jeden z podstawowych błędów. Próby nadmiernego zmatowienia skóry wcale nie pomagają, a wręcz przeciwnie – sprawiają, że skóra produkuje jeszcze większą ilość sebum, a co za tym idzie – efekt świecenia nieustannie się wzmaga. 

W przypadku skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej kluczową kwestią jest zachowanie higieny. Należy pamiętać, aby przed nałożeniem produktów pielęgnacyjnych, np. kremu, zadbać o oczyszczanie skóry. Chociaż wydaje się to proste, to właśnie podczas oczyszczania popełniamy najwięcej błędów. Co robimy źle?

  • Wybieramy produkty niedostosowane do potrzeb naszej skóry lub te, które są dla niej zbyt agresywne.
  • Do oczyszczania używamy wodę, która wysusza i ściąga skórę. Ponadto nie radzi sobie ona z usunięciem makijażu.
  • Korzystamy z mydła, które zmienia odczyn skóry i prowadzi do uszkodzenia jej bariery ochronnej. 
  • Używamy produktów na bazie alkoholu, które mogą wysuszyć skórę. 

Odpowiednia pielęgnacja jest niezbędna, aby nasza skóra była piękna i zdrowa. Pamiętaj o wieczornej oraz porannej higienie skóry. Wieczorem wykonaj demakijaż oraz oczyszczanie, nawet jeśli się nie malujesz, aby usunąć zabrudzenia i wszelkie inne zanieczyszczenia, które osadzają się na skórze w ciągu dnia. Podobnie wygląda poranna higiena – najpierw usuwamy to, co zdążyło osadzić się na skórze w nocy, m.in. nadmiar wyprodukowanego sebum, a następnie nakładamy krem i wykonujemy makijaż.

Skóra tłusta, mieszana i trądzikowa – co stosować? 

W higienie skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej należy stosować przede wszystkim łagodne produkty, które nie podrażniają skóry i nie zmieniają struktury lipidów płaszcza hydrolipidowego oraz warstwy rogowej. Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa pielęgnacji.

Zamiast agresywnych produktów na bazie alkoholu postaw na bezpieczne dermokosmetyki, które wspierają leczenie trądziku oraz normalizują jakość i ilość wydzielanego łoju, a także zapobiegają wysuszeniu i podrażnieniom. 

Skórę możesz oczyszczać żelem myjącym lub płynem micelarnym. Czym różnią się te dwa produkty? 

  • Płyn micelarny stosujemy, nakładając go na płatek kosmetyczny (bez użycia wody). Bardzo istotne, aby płatek był dobrze nasączony płynem. Następnym krokiem jest przyłożenie płatka do skóry na kilka sekund i delikatne przetarcie skóry. Warto nakładać produkt w taki sposób, aby zniwelować ryzyko podrażnienia skóry przez tarcie – najpierw rozpuszczamy makijaż, a dopiero później zbieramy pozostałości ze skóry.
  • Żel do mycia używamy wraz z wodą. Po zastosowaniu żelu do twarzy konieczne jest nałożenie toniku, który wyrównuje pH skóry.  

Wybierając produkty do skóry tłustej, mieszanej czy trądzikowej, należy zwrócić uwagę, aby były to preparaty, które nie tylko delikatnie myją skórę, ale również ograniczają powstawanie niedoskonałości. W przypadku skóry trądzikowej dobrze, aby zawierały w składzie np. glukonian cynku i siarczan miedzi, które działają przeciwbakteryjnie, a tym samym łagodzą skórę. 

  • Glukonian cynku głęboko oczyszcza skórę i hamuje rozwój drobnoustrojów. Ponadto poprawia wygląd cery, nadając jej gładkość. Odblokowuje pory i reguluje wydzielanie sebum. Stosowanie produktów z glukonianem cynku zaleca się osobom z cerą tłustą i skłonną do pojawiania się trądziku.
  • Siarczan miedzi wykazuje działanie antybakteryjne, a w towarzystwie cynku – także nawilżające. Ponadto reguluje pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu skóra jest matowa i mniej zanieczyszczona. Codzienne stosowanie płynu micelarnego z dodatkiem miedzi sprawia, że skóra mniej się przetłuszcza.

Peeling twarzy

Skóra tłusta, mieszana i trądzikowa – działania uzupełniające

Skóra tłusta i mieszana ma grubą warstwę, dlatego jej oczyszczanie powinno odbywać się wieloetapowo. Po codziennym stosowaniu płynu micelarnego lub żelu myjącego w połączeniu z tonikiem, kolejnym elementem pielęgnacyjnym powinno być wykonanie peelingu. Stosowany dwa do trzech razy w tygodniu sprawi, że cera będzie dogłębnie oczyszczona, wygładzona, a niedoskonałości zostaną zniwelowane. Pamiętajmy jednak, że peelingi możemy wykonywać jedynie, gdy nie stosujemy terapii medycznej powodującej na ogół łuszczenie się skóry. Nie należy nakładać peelingów gruboziarnistych przy aktywnych zmianach zapalnych (krostach, cystach).

Peelingi stosuje się na lekko zwilżoną skórę. Nakładamy je, masując skórę okrężnymi ruchami przez około 2 minuty. Należy omijać delikatną okolicę oczu. 

Wyróżniamy dwa rodzaje peelingów:

  • peelingi o działaniu mechanicznym – takie, które zawierają drobne cząsteczki mające za zadanie ścierać wierzchnie obumarłe komórki skóry;
  • peelingi, które łączą działanie mechaniczne ze składnikami keratolitycznymi, np. kwas glikolowy i estry kwasu salicylowego o działaniu peelingu chemicznego. Kwas glikolowy wspomaga regularne złuszczanie naskórka oraz reguluje wydzielanie sebum. Estry kwasu salicylowego, oprócz właściwości złuszczających, przyczyniają się do odblokowania porów oraz zapobiegają tworzeniu się wyprysków i pomagają oczyścić skórę z zaskórników. Peeling o podwójnym działaniu wpływa na wygładzenie, oczyszczenie i rozświetlenie skóry. Ponadto niweluje zaskórniki, eliminuje zanieczyszczenia i wspomaga odnowę komórkową.  

Tylko odpowiednia pielęgnacja i troska o skórę da efekt w postaci pięknej i zdrowej cery. Dopiero po dokładnym oczyszczeniu możemy nałożyć produkty pielęgnacyjne i jedynie wówczas będą one spełniały swoje zadanie. Pamiętaj, że makijaż nie pełni funkcji maskującej – ma jedynie podkreślać urodę.

Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę