Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Kalendarz adwentowy
X - Herbapol Syrop sosnowy
X - Nutricia Bebilon + Mustela
X - Humavit Colostrum
X - Aurovitas ApoD3
X - Pomysł na prezent 3
X - Baby Week 9
X - Inhalatory
X - Unia Unituss
1

Jakie są rodzaje pudrów?

Słuchaj artykułu

Pudry możemy podzielić na kilka kategorii: pudry matujące, rozświetlające (nie mylić z rozświetlaczem), sypkie, w kamieniu, transparentne, z kolorem, pudry kompaktowe, korygujące oraz mineralne. W zależności od potrzeb skóry, pożądanego efektu oraz stylu życia każdy może wybrać coś dla siebie. Dobrze, aby wybrany przez nas puder współgrał z nałożonym wcześniej podkładem, jeśli takiego używamy.  

Jakie są rodzaje pudrów?

Rodzaje pudrów i ich zastosowanie 

Pudry matujące, jak sama nazwa wskazuje, mają za zadanie zmatowić skórę. Nadają się do skóry normalnej oraz tłustej. Najlepiej stosować je na wcześniej nałożony podkład. Jeśli w ciągu dnia skóra mocno się błyszczy, przed ponownym nałożeniem pudru warto zebrać nadmiar sebum bibułką matującą, a dopiero wówczas nałożyć puder. 

Pudry rozświetlające, które mogą być również z kolorem, pięknie modelują twarz delikatnymi drobinkami, stwarzając efekt 3D. Skóra nie wygląda wtedy na „płaską”. Pudry rozświetlające nadają się do każdego rodzaju skóry z wyjątkiem skóry tłustej. Nie należy aplikować ich w okolicach oczu, ponieważ mogą uwydatnić zmarszczki mimiczne. 


Pudry prasowane i sypkie
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Puder transparentny jest pudrem przezroczystym. Ma za zadanie utrwalić makijaż i podkład. Można nim również utrwalić korektor pod okiem, delikatnie omiatając wokół pędzelkiem „miotełką’. Polecany do każdego rodzaju skóry. 

Puder kompaktowy jest podkładem i pudrem 2w1. Bardzo praktyczny i łatwy w aplikacji. Często przy takich pudrach krycie możemy sobie dozować nakładaną ilością. W zależności od rodzaju kompaktu puder może mieć działanie matujące bądź nawilżające, nadaje się więc do każdego rodzaju skóry. Przeważnie nakładany jest gąbeczką, która dołączona jest do produktu. 

Pudry korygujące mają za zadanie skorygować niedoskonałości skóry. Używamy ich wtedy, kiedy nasza skóra jest zmęczona, zszarzała, zaczerwieniona. Można je nakładać na całą twarz lub na wybrane partie, np. policzki lub strefę T. Pudry korygujące dostępne są na rynku zarówno w postaci kompaktowej, jak i sypkiej. 

Pudry mineralne są pudrami lekkimi, które posiadają wiele właściwości pielęgnujących skórę. Wyróżnia je skład, w którym znajdziemy odpowiedni dobór związków mineralnych takich jak krzemionka, mica czy tlenek cynku. Dostępne są w formie prasowanej, sypkiej, wypiekanej lub kompaktowej. Świetnie nadają się do każdego rodzaju skóry, a zwłaszcza skóry wrażliwej ze skłonnością do podrażnień lub trądzikowej. 

Wszystkie powyższe pudry dostępne są w różnych konsystencjach. Może być to forma sypka lub prasowana. Puder sypki nie jest tak praktyczny jak prasowany, który możemy nosić przy sobie w torebce bez obawy, że się wysypie. Miałkie pudry najbezpieczniej stosować w domu przed wyjściem.  

Czym nakładać puder? 

Oprócz rodzaju pudru i ich formuły istotne jest również, czym go nakładamy oraz technika aplikacji. Zawsze aplikujemy go zgodnie ze wzrostem naszych włosków na twarzy. To sprawi, że puder będzie wyglądał naturalnie i nie będzie osiadał się na włoskach. Efekt zależy również od przyboru, którym nałożymy puder. Możemy wybrać pędzel, puszek lub gąbeczkę.  

Najbardziej naturalny efekt osiągniemy, aplikując puder pędzlem.  

Puszek i gąbeczka dają nam większe krycie oraz możliwość aplikacji warstwowej. Nakładając puder, pamiętajmy o złotej zasadzie: mniej znaczy więcej. Każdy makijaż jest dodatkiem do naszej urody i wewnętrznego piękna. Może skorygować, podkreślić lub uwydatnić nasze atuty.  

Przeczytaj również:
Pędzle do makijażu – jakie są ich rodzaje i jak o nie dbać?
Czym jest konturowanie twarzy?
Jak dobrać podkład do swojej cery?

  1. 31 sierpnia 2021, 17:44
    Dominika

    Ciekawy i treściwy artykuł. Sporo cennych wskazówek!

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę